Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-12-2017, 14:09   #1
power
Altın Üye

Giriş: 08/12/2006
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2002 Türkçe
Varsayılan Bir sayfadan veri alıp,başka bir sayfaya uygulama

Herkeze iyi çalışmalar,
Örnek excel dosyasında 3 tane farklı isimde sayfam var. İade-Sayfasındaki malzeme kodlarını, Ana-Sayfadaki malzeme kodlarına karşılık gelen satırın tamamını alıp, Takip-Listesi sayfasındaki aynı malzeme kodlarının değerleriyle değiştirmesini istiyorum.Ayrıca bu işlemi tek tek değilde İade-Listesinde, o anda elimde kaç tane malzeme kodu varsa çoklu olarak yapmak istiyorum.
http://www.dosya.tc/server10/zoua6o/ORNEK.xls.html
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls ÖRNEK.xls (30.0 KB, 2 Görüntülenme)
power Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2017, 15:13   #2
muygun
Özel Üye

muygun kullanıcısının avatarı

Giriş: 06/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Merhaba;
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip power-ORNEK.zip (9.6 KB, 11 Görüntülenme)
Eski 02-12-2017, 21:14   #3
power
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2002 Türkçe

Hocam çok teşekkür ederim örnek dosya için.istediğim gibi çalışıyor.bir iki düzeltme daha yapabilirsek dahada iyi olacak.
1-iade listesine 30 adet malzeme kodu yapıştırıp değiştir dediğim zaman 30 tanesininde verilerini değiştiriyor fakat her 3 sayfadada ilk boş olan sutuna sadece ilk 10 tanesini sıralıyor.tamamını sıralarsa çok daha iyi olurdu.
2-iade listesinde yer alan malzeme kodu şayet ana listede yok ise bu olmayan malzeme kodlarını takip listesi sayfasında boş bir sutuna listelemesi.
hocam bu iki madde eklenebilirmi acaba?
Eski 03-12-2017, 12:05   #4
muygun
Özel Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Merhaba;
1 nolu isteğinizin örnekteki yansımasını göremediğim için anlamadım. Ama bunun nedenini anlayabilmeniz adına birkaç ekleme yaptım.
Eki deneyin. İsteğinizi karşılamıyorsa sorunun oluştuğu dosyayı (sorunlu şekliyle ve açıklamanızla) buraya ekleyin.
İyi çalışmalar.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip power-ORNEK-1.zip (11.1 KB, 4 Görüntülenme)
Eski 03-12-2017, 21:08   #5
power
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2002 Türkçe

Hocam iyi akşamlar,
Birinci maddede anlatmaya çalıştığım soruyu kırmızı ile çerçeve içine aldım.Bu rakamlar neyi ifade ediyor? En fazla 10 oluyor.Kusura bakmayın bu sistemi yeni kullanacağım için yeni yeni ihtiyaçlar doğuyor malesef.

1-İade-listesinden malzeme kodu ekleyip değiştir dediğimde,Ana-listeyle karşılaştırsın olan malzemelerin yeni sayılarını Takip-listesine uygulasın.Zaten buraya kadarını zaten yapıyor.Şayet malzeme kodu, İade-listesinden eklendiği halde Ana-listede yoksa,bu olmayan malzeme kodlarını Takip-listesinden silerek(sadece malzeme adı ve malzeme kodu sutununu) yeni eklediğim Silinen-Listesi sayfasında D ve E sutununa eklemesi ihtiyacı doğdu.Çünkü bu silinen diye tabir ettiğim malzeme kodları bana daha sonra lazım olacak.

Hatırlatma:Malzeme eksilme ihtimali sadece Ana-Listede var.Yani Takip-listesindeki yada İade-listesindeki malzeme sayısı hiç bir zaman Ana_listedeki sayıdan büyük olamayacak.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (53.1 KB, 7 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (46.7 KB, 2 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (48.9 KB, 1 Görüntülenme)
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls deneme-1.xls (59.0 KB, 0 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 03-12-2017 " tarihinde saat 21:32 itibariyle power tarafından düzenlenmiştir....
Eski 03-12-2017, 21:17   #6
muygun
Özel Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Alıntı:
power tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hocam çok teşekkür ederim örnek dosya için.istediğim gibi çalışıyor.bir iki düzeltme daha yapabilirsek dahada iyi olacak.
1-iade listesine 30 adet malzeme kodu yapıştırıp değiştir dediğim zaman 30 tanesininde verilerini değiştiriyor fakat her 3 sayfadada ilk boş olan sutuna sadece ilk 10 tanesini sıralıyor.tamamını sıralarsa çok daha iyi olurdu.
2-iade listesinde yer alan malzeme kodu şayet ana listede yok ise bu olmayan malzeme kodlarını takip listesi sayfasında boş bir sutuna listelemesi.
hocam bu iki madde eklenebilirmi acaba?
Syn power;
30 adet malzeme kodlu (resim değil) excel dosyasını ekleyin. (Son Eklediğiniz deneme dosyasında eski veriler var. Bunlarda sorun bulamıyorum.)
Ayrıca adım adım ilerlemek lazım.
Anladığım ANA-LİSTE sayfası stok deponuz.
Tüm işlem stokla ilgili olduğuna göre;
a) İADE-LİSTESİ'nin listesinin tamamını TAKİP-LİSTESİ'ne (TAKİP-LİSTESİ sayfasını boşaltarak) aldırsak olmaz mı?
b) TAKİP-LİSTESİ sayfasında sadece kod yazarak yazılan kodların karşılığı (varsa) ANA-LİSTE den çekilse olmaz mı?

Bu mesaj en son " 03-12-2017 " tarihinde saat 21:35 itibariyle muygun tarafından düzenlenmiştir....
muygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2017, 21:33   #7
power
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2002 Türkçe

yeni dosyayı ekledim hocam.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls deneme-1.xls (59.0 KB, 4 Görüntülenme)
Eski 03-12-2017, 21:42   #8
muygun
Özel Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Son dosyaya göre;
İADE-LİSTESİ sayfasına eklenen 12 kod'dan;
2,3 ve 4 No'lu kodlar
ANA-LİSTE ve TAKİP-LİSTESİ sayfalarında bulundu ,
ANA-LİSTE sayfasındaki karşılıkları TAKİP-LİSTESİ sayfasına yazdırıldı.

Buraya kadar doğru ise onaylayın.
Bundan sonra makro ne yapmalı (adım adım belirtin)
Bulamadığı 9 kod için ne yapacak?
yada bir sayfada bulup diğerinde bulamadığı kod olursa ne yapacak?
veya diğer sayfa yada sayfalarda bulunanın haricindeki kodlar için mi birşey yapacak?

Bu mesaj en son " 03-12-2017 " tarihinde saat 21:51 itibariyle muygun tarafından düzenlenmiştir....
muygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2017, 21:47   #9
power
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2002 Türkçe

1-olmaz hocam nedeni,her ay iade işlemi yapılmakta.iade işlemi yapıldıkca ana-listedeki malzemelerin sayıları azalmakta.sayılar azala azala sıfıra gelince takip listesinden alıp silinen listesine göndermek istiyorum.yani tek bir iade işleminde ana listedeki bazı malzemeler sıfırlanmıyor.
evet hocam o söylediğiniz yere kadar doğru onaylıyorum.devamına bakıyorum.

2-bulamadığı 9 kodu, takip listesinin B-C sutunlarını silip, silinen listesinin D-E sutunlarına eklemesi.
3-takip listesinde olupda iade listesinde olmama ihtimali yok
4-tam tersi ihtimalide yok

Bu mesaj en son " 03-12-2017 " tarihinde saat 22:15 itibariyle power tarafından düzenlenmiştir....
Eski 03-12-2017, 21:51   #10
muygun
Özel Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Syn. power;
8 nolu mesajdaki son 5 satırı cevaplayın. (istediğinizi anlayamıyorum)

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları