PDA

Tüm Versiyonu Göster : sayılarda Virgül yerine nokta, nokta yerine virgül

sdegirmenci
29-01-2010, 12:59
Merhaba;
İşimiz gereği muhasebe proğramından bazı rakamları kopyalayıp excele atıyoruz, orada da toplama vs. işlem yapmak için. Ancak Proğramdaki format basamakları virgül ile kuruşu ise nokta ile ayırmakta bu işi kod ile yada formül ile excelde kullandığımız formata çevirebilirmiyiz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

excelci1
29-01-2010, 13:06
bu başıma gelmişti. ctrl + h tuşu işimizi görür ;)

1- değiştirmek istediğimiz alanı seçiyoruz
2- aranan değer "," (virgül) yeni değeri boş geçiyoruz. tümünü değiştir diyoruz.
3- aranan değer "." (nokta) yeni değeri "," (virgül) yapıyoruz. tümünü değiştir diyoruz.

artık işlemlerde kullanabilirsiniz :)

kolay gelsin ;)

sdegirmenci
29-01-2010, 13:16
Sayın excelci1
İlginize çok teşekkür ederim, tarifinizi uygulamaya çalıştım, ancak seçtiğim yerde hem nokta hem virgül var, Virgüller nokta olacak, noktalar virgül, Acaba benmi anlayamadım uygulamayı,

excelci1
29-01-2010, 13:23
eklediğiniz dosyayı indirip denedim zaten ;) evet biliyorum hem nokta hem de virgül var.
önce virgülü yok ediyoruz. sonra noktayı virgüle çeviriyoruz amaç bu.

daha sonra hücre biçimlendirden sayı ya gelip 1000 Ayırıcısı (.) kullanı seçiyoruz. formül çubuğuna baktığınızda "." gözükmez. hücrenin görünen değerinde görünür ;)

yapamazsanız söyleyin akşam video ekleyim

sdegirmenci
29-01-2010, 13:29
Sayın excelci1;
Şimdi anladım, Hücre biçimlendir kısmını düşünemedim. Çok teşekkür ederim. İşleriniz kolay gelsin

excelci1
29-01-2010, 13:37
Rica ederim.

xixixi
20-02-2012, 09:20
Sayın excelci1;

Wallahi kahramanımsın =)) ne zaman excelde bi konuda sıkışsam google arattırıyorum ilk sizin siteniz çıkıyor. Sırf teşekkür etmek için üyü oldum kolay gelsin.

honestman
07-03-2012, 10:08
merhaba,

Bu işlemi makro ile nasıl yaparız?

Sevenxcloves
27-01-2013, 20:01
=yerinekoy(buraya alanı seçip;".";",") formülü ile de yapabiliriz:)

evuye
05-06-2014, 10:20
Excel'de bunun için özel bir ayar yoktur. Aslında bunu excel değil windows belirlemektedir. Ondalık ayracı ile binlik basamak ayracını Windowsta şu şekilde değiştirebilirsiniz:
1-denetim masasından
2-saat, dil, bölge
3-bölge ve dil içindeki "tarih, saat ve sayı biçimini değiştir"
4-açılan pencerede "ek ayarlar"da nokta ve virgül değişikliğini yapabilirsiniz.http://i.hizliresim.com/QX0mEj.png

Hyperhysv
05-06-2014, 11:06
bir ekstra çozümde ben soylıyım excel programında dosya, seçenekler, gelişmiş,sistem ayırıcılarını kullan bolumunden değiştirilebilir.

kolay gelsin