EXCELDE YAZI METNİ [Archive] - Excel Forum

PDA

Tüm Versiyonu Göster : EXCELDE YAZI METNİ

Türker
23-08-2004, 16:03
Selam

Ben excelde yaptığım tablonun kenarına word dosyası görünümünde açıklama yazmak istiyorum.
Amacım hazırladığım tablonun kenarına yazı metni ile açıklamamı yazabilmek.Bu yapabilmenin yoları var mı?

Teşekkürler. :yardim:

Haluk
23-08-2004, 16:20
Merhaba;

Soruyu tam olarak anlayamadım.

Bildiğiniz gibi Excel çalışma sayfaları ve hücrelerden oluşur. Sizin tablonuzun hangi hücre aralığında olduğunu ve bahsettiğiniz açıklamanın hangi hücre ve / veya hücrelerde olmasını istiyorsanız, bunları da belirtirseniz bir çözüm bulunur.

Ama orjinal sorudaki "... Word dosyası görünümü" ifadesini anlayamadım.

Açıklamalarınızı yazmak istediğiniz hücreyi "metin" olarak biçimlendirip, içine açıklmanızı yazın daha sonra da "yazdırma alanı" nı bu açıklama hücrelerini de kapsayacak şekilde seçerek bir deneyin bence.

Bu şekilde olmuyorsa, sorunuzu biraz daha ayrıntılı sorarsanız, alternatif çözümler de gelecektir.

Türker
23-08-2004, 16:33
Selam

Benim exdede A1'de D30'a kadar bir tablo ile ilgili sağ tarafa metin halinde bir açıklama yazısı yazmak istiyorum.Açıklamayı E1 hücresine yazabilirim.

Haluk
23-08-2004, 16:45
Merhaba;

E1 hücresini "metin" olarak biçimlendirip, yazınca istediğiniz olmuyor mu ?

Veya ne olmasını bekliyorsunuz da olmuyor ?

Belki E1 hücresi ile birlikte altında veya sağındaki diğer hücreleri de "birleştirip", gerekli "biçimlendirme" yi yaptıktan sonra amacınıza ulaşabilirsiniz.

Yoksa........ "comment" mi eklemek istiyorsunuz ?

E1 hücresini seçtikten sonra menülerden Insert >> Comment

Türker
24-08-2004, 07:10
Merhaba Raider

Comments işime yaradı geniş bir açıklama idi ve comment te yazdım.Yardımınız için teşekkürler. :hey:

24-08-2004, 07:53
Merhabalar
Bende farklı bir çözümü sizinle paylaşmak istedim.
Excel de word dokümanı eklemek icin insert menüsünden object seçeneği seçiniz. Çıkan pencereden aşağı doğru geldiğinizde Microsoft Word Document seçeneği seçilerek OK butonuna basın.Ekrana bir yazı penceresi çıkacaktır. Onu kullanım genişliğine göre kenarlarından ayarlayabilirsiniz.Böylece excelde bir yazı metni kullanabilirsiniz.

24-08-2004, 08:00
Merhabalar

Comment benzeri bir diğer yazı metnide
Data menüsünden Validation seçeneğini seçin çıkan pencereden input message sayfasını seçin bu sayfadaki input message kısmına, yazacağınız metni yazın. Bunun özelliği bu metin sadece içinde bulunduğunuz hücrenin, içine girildiğinde gözükmesidir.Kolay gelsin :hihoho:

kirneli
11-09-2005, 21:11
selamlar ve de saygılar..

bu konuyu aşağıda belirttiğim sorunumla ilgili bişey var mı diye arama yaparken buldum..

benim de benzer bi sorunum var.. bir hücreye metin girildiğinde (tabii ki uzun bir metin) yazdıktan sonra hücrenin boyutlarını elle ayarlamam gerekiyor.. hani yazdıkça alta doğru genişlesin. word tablo hücresi gibi yani..

şimdiden teşekkürler..

Not: hakkaten bu site insanda bağımlılık yapıyor..

Levent Menteşoğlu
11-09-2005, 23:08
Uzun metin girilecek hücreyi seçin ve sağlklik-hücreleri biçimlendir-hizalama-metni kaydır seçeneğini işaretleyin. Yazdığınız metne göre hücrenin boyutu değişecektir.

kirneli
12-09-2005, 07:39
sevgili leventm..

günaydın..

söylediğiniz seçenek hücreleri birleştirdiğimizde geçerliliğini kaybediyor..

birleştirilmemiş hücrelerde dediğiniz doğrudur..

danersin
14-09-2005, 09:14
söylediğiniz seçenek hücreleri birleştirdiğimizde geçerliliğini kaybediyor..

..

Bu konu ya özel olarak söylemiyorum, daha öncede pek çok kez yazdım. Excel'de hücre birleştirme işini asla yapmam kendi dosyalarımda çünkü excel'in gelişmiş araçlarının hemen hepsini kullanmaktan vazgeçmek anlamına geliyor, hatta kod yazarken bile bir sürü kafa karışıklığına sebep oluyor ve zaten sağladığı pek birşeyde yok.