Yıllık İzin Fonksiyonu [Archive] - Excel Forum

PDA

Tüm Versiyonu Göster : Yıllık İzin Fonksiyonu

Istarçalı
20-05-2008, 15:20
Selam arkadaşlar, bana bir yıllık izin fonksiyonu gerek.
İzin başlangıç tarihi olacak ve kaç gün kullanacağı bilgisi olacak.
Bitiş ve işbaşı tarihini kendi hesaplayacak. Bitiş veya işbaşı tarihleri Pazar günlerine yada tatil günlerine denk gelirse otomatikmen ilk iş gününe göre kendi ayarlayacak.
Böyle bir çalışma konusunda yardım eder misiniz?
Teşekkürler..

yurttas
20-05-2008, 15:30
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=41869

Buradaki dosyayı inceleyin.

.

Ali
20-05-2008, 15:35
A1 hücresine izin tarihini yazınız.

29.05.2008 gibi

B1 hücresine kullandığı izni yazınız 15 gibi.

C1 hücresine

=A1+B1 yazdığınızda Cumartesi ve Pazarı göze almadan normal 15 gün sonraki bitiş tarihini göreceksiniz.

Cumartesi ve Pazar hesaba katılması gerektiğinden

D1 hücresine

Eğer izni Cuma günü bitiyor ve Cuma günü işbaşı yapması gerekiryorsa

=C1+ELEMAN(HAFTANINGÜNÜ(C1);1;0;0;0;0;0;2)

Cuma günü biten,Pazartesi günü başlayacaksa

=C1+ELEMAN(HAFTANINGÜNÜ(C1);1;0;0;0;0;3;2)

yazınız.

erkankamilonas
20-05-2008, 15:54
Arkadaşa 19/05 ,29/10 gibi resmi tatiller ve bayram taitilleri de lazımdır. Çünkü bunlar izinden sayılmazlar

Istarçalı
20-05-2008, 16:00
Sayın yurttaş, öncelikle teşekkürler..
Lakin şöyle bir durum sözkonusu.
İş kanununa göre yıllık izin kullanılırken Cumartesi günleri çalışılmış gibi hesaba katılır. Dolayısıyla İşgünü fonksiyonu işimi görmüyor.
Örneğin..
12.05.2008 tarihinde izne çıkan bir personel 14 gün izin kullanacak diyelim.
Dolayısıyla bu kişinin izin bitiş tarihi:28.05.2008 işbaşı tarihi ise 29.05.2008 olacak. Bunun için sanırım ayrıca özel bir KTF gerekli..
İlginiz için yine de teşekkürler..

Ali
20-05-2008, 16:01
Arkadaşa 19/05 ,29/10 gibi resmi tatiller ve bayram taitilleri de lazımdır. Çünkü bunlar izinden sayılmazlar

Kime ve neye göre sayılmaz. Benim çalıştığım şirkette böyle bir uygulama sözkonusu değildir.

Soru soru soran kişi bunu belirtirse buna görede alternatif verilir.

Ali
20-05-2008, 16:08
Aşağıdaki linkte yaptığım çalışmanın İş günü adlı sayfasını inceleyiniz.

Tarih & Zaman & Saat Fonksiyonları Uygulamaları (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=18175)

yurttas
20-05-2008, 16:25
Sayın yurttaş, öncelikle teşekkürler..
Lakin şöyle bir durum sözkonusu.
İş kanununa göre yıllık izin kullanılırken Cumartesi günleri çalışılmış gibi hesaba katılır. Dolayısıyla İşgünü fonksiyonu işimi görmüyor.
Örneğin..
12.05.2008 tarihinde izne çıkan bir personel 14 gün izin kullanacak diyelim.
Dolayısıyla bu kişinin izin bitiş tarihi:28.05.2008 işbaşı tarihi ise 29.05.2008 olacak. Bunun için sanırım ayrıca özel bir KTF gerekli..
İlginiz için yine de teşekkürler..

Ekteki örneğe bakın.

..

erkankamilonas
20-05-2008, 16:28
Soru soru soran kişi bunu belirtirse buna görede alternatif verilir.

Öyle ise Alternatif sunarsınız herkes faydalanır.
Bende Muhasebe mesleği ile ilgileniyorum. Böyle bir işlev herkese lazım. Ben yukarıda bir KTF yazdım. Arkadaş deneyip dönerse sevinirim.

Mesela 08/12/2008 Pazartesi kurban bayramı tatili
6/12/2008 de 3 günlük tatile çıkan birininin işbaşı tarihinin
15/12/2008 olması gerekiyor.

06/12/2008 Cumartesi kullanılan iznin 1.günü
07/12/2008 işçinin kendi hakkı Pazar
08/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 1.gün
09/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 2.gün
10/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 3.gün
11/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 4.gün
12/12/2008 Cuma kullanılan iznin 2.günü
13/12/2008 Cumartesi kullanılan iznin 3.günü
14/12/2008 işçinin kendi hakkı Pazar
15/12/2008 işbaşı tarihi şeklinde olmalı

Ali
20-05-2008, 16:36
Sayın erkan zaten alternatif vermişim.

Herkesin faydalanması için bu siteye birçok çalışmamı ekledim.

O nedenle yargılamadan linki inceleyiniz.

Tarih & Zaman & Saat Fonksiyonları Uygulamaları (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=18175)

Bunun için KTF yazmayada gerek yok. TAMİŞGÜNÜ fonksiyonu tatilleri otomatik olarak düşüp hesaplar.

Bununla ilgili yüzlerce soru cevapladık. Faydalanmak istiyorsanız forumda araştırma yapınız.

Istarçalı
20-05-2008, 16:41
Sayın erkankamilonas,
tespitiniz yerinde..
Lakin bu konuda pek iyimser değilim. Yani yapılacağı konusunda..
Teşekkürler.

erkankamilonas
20-05-2008, 16:43
Sayın erkan zaten alternatif vermişim.
Herkesin faydalanması için bu siteye birçok çalışmamı ekledim.

Teşekkürler. Verdiğiniz işleve bakınız, 06/12/2008 tarihinde 3 günlük izne çıkan birinin işbaşıtarihi 14/12/2008 gözüküyor 14/12/2008 ise pazar gününe denk geliyor.

Istarçalı
20-05-2008, 16:45
Kime ve neye göre sayılmaz.
4857 sayılı iş kanununun 55 Maddesine göre sayılmaz.

Benim çalıştığım şirkette böyle bir uygulama sözkonusu değildir.

Bu tarz günlerde yıllık izin kullandıysanız patronunuzun yanına gitmenizi tavsiye ederim.

Istarçalı
20-05-2008, 16:52
Sayın yurttaş.. Son eklediğiniz dosyada da yanlış hesaplıyor ne yazık ki. :(

Ali
20-05-2008, 16:55
Sizlere yardım etmek istiyoruz ama saygısızlık yapıyorsunuz.

Sayın ıstarçalı Türkiyenin en büyük şirketlerinin birinde mühendis olarak çalışıyorum ve bizde böyle uygulama yok.Vardiyalı sistemde çalışıyorum,Bayram tatili ve hafta tatili 2 gün olanlar için 1 gün olarak hesaplanıyor.

1 gün kullananlar için yine 1 gündür.

Bana tavsiye vermeyin.

Sadece emek verenler teşekkür etme nezaketinde bulunun yeterlidir.

Size yardımcı olmak isteyenlere bu şekilde davranmanızı anlamakta güç..

kelkitli
20-05-2008, 17:00
Değerli Dostlar Selamlar,
Ben bu konuyla ilgili bir program hazırlamıştım. Uzun süre de kullandım. Şimdi işyeri berbat bir izin programı hazırladı. Sisteme giriş yapıldığı için itiraz edemedik. Bence mantık şöyle yürütülmeli:
İzin Başlangıç tarihinden itibaren (diyelim 1.1.2008) izin sayısı (diyelim 40) düşülürken:
1-Tarih 2.1.2008 (diyelim izin günü pazar ise) ve bu gün pazar değilse
2-Tarih 2.1.2008 (diyelim bir listede yılın bayram günleri var) ve bu gün listede yoksa
kalan 39 değilse 40 olmalı.
Bu döngü sonucu 0 olduğu yerde gün (diyelim izin günü pazar ise) ve bu gün pazar değilse ve bayram değilse iş başı aksi durumda bir gün sonrası sorgulanmalı. Bence en sağlıklı sonuç bu olmalı. Benim yaptığım programda hatalar vardı. Sanırım ustalarımız daha hatasız sonuçlara ulaşacaklardır.

erkankamilonas
20-05-2008, 17:02
Sayın Ali onun adına bizler teşekkür ediyoruz
Peki sayın Istarçalıya doğru sonuç veren bir işlevle ilgiliyardımcı olalım,

Mesela 08/12/2008 Pazartesi kurban bayramı tatili
6/12/2008 de 3 günlük tatile çıkan birininin işbaşı tarihinin
15/12/2008 olması gerekiyor.

06/12/2008 Cumartesi kullanılan iznin 1.günü
07/12/2008 işçinin kendi hakkı Pazar
08/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 1.gün
09/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 2.gün
10/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 3.gün
11/12/2008 işçinin kendi hakkı Kurban Bayramı 4.gün
12/12/2008 Cuma kullanılan iznin 2.günü
13/12/2008 Cumartesi kullanılan iznin 3.günü
14/12/2008 işçinin kendi hakkı Pazar
15/12/2008 işbaşı tarihi şeklinde olmalı

bunun için ne yapmalı ki sorunu çözülsün. Benim yazdığım KTF ye gerek olmadığını söylediğiniz için ben KTF'u sildim. Siz üsadlardan cevap bekliyoruz. Buyrunuz. Tekrar teşekkürler.

Istarçalı
20-05-2008, 17:15
Sizlere yardım etmek istiyoruz ama saygısızlık yapıyorsunuz.

Sayın ıstarçalı Türkiyenin en büyük şirketlerinin birinde mühendis olarak çalışıyorum ve bizde böyle uygulama yok.Vardiyalı sistemde çalışıyorum,Bayram tatili ve hafta tatili 2 gün olanlar için 1 gün olarak hesaplanıyor.

1 gün kullananlar için yine 1 gündür.

Bana tavsiye vermeyin.

Sadece emek verenler teşekkür etme nezaketinde bulunun yeterlidir.

Size yardımcı olmak isteyenlere bu şekilde davranmanızı anlamakta güç..
Sayın Ali,
Neden böyle birden bir sitemde bulundunuz hiç anlamadım. Amacım kimseyi aşağılamak yada farklı bir durum yaratmak kesinlikle değil. 4857 sayılı iş kanununda belirttiğim olay var ve sizin şirketiniz bunu uygulamıyorsa -kusura bakmayın- büyüklüğünden şüphe ederim.
İkinci mesajım ise tamamen latifeden ibaretti. Eğer farklı anlam yüklemeye meyil verdiysem özür dilerim.
Yazdığınız mesajlara tabi ki teşekkür edeceğim. Bu konuda bir polemik yaratmak istemem.
Hakkınızı helal edin..

Ali
20-05-2008, 17:22
Erkan Bey yardımcı olanlar çıkacaktır.Saygılar. İyi çalışmalar.

kelkitli
20-05-2008, 17:55
Ben yine de izin programını ekliyorum. İşinize yarayacağını düşünüyorum.
Ayrıca bilginiz olsun diye Belediyelerde de vardiya sistemine göre Hafta Tatilleri 1 gün Toplu İş sözleşmelerinde yazılı şekilde ve 08-17 çalışanlar 2 gün hafta tatili kullanırlar. Haftada 40 saat olmak üzere.

kelkitli
20-05-2008, 22:10
Sayın erkankamilonas,
tespitiniz yerinde..
Lakin bu konuda pek iyimser değilim. Yani yapılacağı konusunda..
Teşekkürler.

Sayın Istarçalı programı test ettinizmi? geri dönüş olmadıda. Bence kural tartışması yaptığınız kadar test tartışması da yapmalısınız. Bu program sizin aradığınız kuralları tamı tamına uyguluyor bilesiniz.
Yalnız bir takvim kullanmanız gerekecek bildiğiniz bir hesap.
Sayın veyselemre nin yardımları olmuştu ben bu dosyayı hazırlarken kendisine bu vesileyle teşekkürler.

Istarçalı
20-05-2008, 22:21
Sayın kelkitli,
Dosyanızı deneme fırsatım da yeni oldu. Lakin istediğim işlemi yine yapmıyor.
Sadece denediğim küçük örneği söyleyim.
İşçiyi 17.05.2008 günü yıllık iznine çıkardım.
Bu işçi sadece 3 gün izin kullanacak.
Kanunen bu işçinin izninin;
biteceği gün 21.05.2008,
işbaşı günü 22.05.2008'dir.
Sizin çalışmanızda birer gün öncesine atıyor. Sanırım Pazar olayını düzenlemişsiniz ama resmi & dini tatilleri hesaba katmamışsınız. Benim sorunum da resmi & dini tatiller ile alakalı..
Resmi & dini tatiller, yıllık izin gününden sayılamaz. Bu zamana denk gelen izin süreleri resmi & dini tatil günleri kadar ötelenir.
O yüzden yapılamayacağını düşünüyorum artık.

kelkitli
20-05-2008, 22:26
Sayın Istarçalı iyi akşamlar,
Bayramların olduğu sayfaya veri girişlerini güncellemedim, sanırım güncellenince doğru hesaplayacaktır.

kelkitli
20-05-2008, 22:29
Bayram ve Özel günler yıllık olarak bir kereye mahsus Sayfa1 e girilmesi gerekiyor.

Istarçalı
20-05-2008, 22:30
Ayrıca, sayın kelkitli;
Ne kötü yanımı gördünüz ki, mesajınıza iğneleyici bir cümle ile başlamışsınız? İnsanların kendini savunması, bildiği doğruları yazması ne zamandır yanlış oldu?
Birilerinin zevkine ters gelecek diye, acaba arkadaşlar yanlış algılarlar mı? diye düşünmem, bildiğim doğruları yazarım.
Mesleğim gereği; her zaman yasadan ve kanundan yana olmuşumdur. Yanlış, kanuna aykırı bir işlem varsa bunu yazmaktan çekinmem. Büyük bir şirkette çalışmak yanlışlığı bilmemek demek değildir.
Sırf bu yüzden mesajlarıma cevap verilmeyecekse, sağlık olsun. Elimden gelen başka da birşey olmaz. Yardım edenden de, etmeyenden de Allah (C.C.) binlerce kez razı olsun.
Saygılarımla..

Istarçalı
20-05-2008, 22:33
Bayram ve Özel günler yıllık olarak bir kereye mahsus Sayfa1 e girilmesi gerekiyor.
İlk mesajımı yazdıktan sonra ben de farkettim. Aceleci olduğum için kusura kalmayın. Diğer tüm durumları da test edip sonucu yazacağım. Allah(C.C.) razı olsun. Umarım tam istediğim gibi çıkar.. Saygılarımla..

kelkitli
20-05-2008, 22:35
Yok yok ben kötü yanınızı eleştireyim diye demedim sadece bazen de ben latife yapabilmeliyim izniniz olur değilmi. Kırılma olurmu?

Istarçalı
20-05-2008, 22:42
Kusura kalmayın, başka kişilerden latifeme ters bir cevap alınca bende etkisinden kaldım sanırım..
Dosya tüm denemelerimde başarılı sonuçlar verdi. Yalnız bu yazılmış KTF'yi formül olarak nasıl kullanabilirim bunu başaramadım.
A1 'de izin başlangıç Tarihi
B1'de gün sayısı var.
İzin Bitiş ve İşbaşı Tarihlerini Formülize ederek nasıl bulacağım?
Teşekkürler..

kelkitli
21-05-2008, 05:57
Merhaba, Sayın Istarçalı ekli dosyada I sütununu inceleyiniz.
Bu ktf yi Sayın Evren Gizlen hazırlamıştı.

Ali
21-05-2008, 07:22
Mesleğim gereği; her zaman yasadan ve kanundan yana olmuşumdur. Yanlış, kanuna aykırı bir işlem varsa bunu yazmaktan çekinmem. Büyük bir şirkette çalışmak yanlışlığı bilmemek demek değildir.
.

Ne yanlışı,

İş kanunu Vardiyalarda hafta tatili uygulaması maddesine bakınız.

Istarçalı
21-05-2008, 08:00
Ne yanlışı,

İş kanunu Vardiyalarda hafta tatili uygulaması maddesine bakınız.

Sayın Ali, bence olayı uzatmayalım.
Ayrıca konumuz hafta tatili değil, genel tatil uygulaması..
Sevgiler..

Istarçalı
21-05-2008, 08:02
Sayın kelkitli, benim istediğim olayı tek hücrede çözmek.
Yani
A1'de izin başlangıç tarihi olacak,
B1'de gün
C1'de bitiş
D1'de işbaşı..
Aynen sizin programdaki gibi.
Lakin ben işi formül ile çözmek istiyorum.
Alakanıza teşekkürler..
Saygılar..

hyeleser
21-05-2008, 08:18
İstediğiniz bu şekilde olabilir mi?
Bayram tatillerini 2008 yılına göre düzenlerseniz istediğiniz sonucu alabilirsiniz gibi geliyor.
İyi çalışmalar dileklerimle...

Ali
21-05-2008, 08:21
25 nolu mesajda konuyu siz tekrar gündeme getiriyorsunuz sonra uzatmayalım diyorsunuz. Sayın kelkitli olan dialogunuzda benim ne alakam var.

Istarçalı
21-05-2008, 09:18
Ali bey,
Çünkü haksız yere bana laf edip, saygısızlıkla itham ettiniz bu da benim zoruma gitti.
Sayın kelkitli'de aynı nedenlerle bana bir latife yapmak istemiş ben yanlış anladım ve konuya binaen yorum yaptım.
Bu durum ile ilgili son mesajımdır.
Size kırgınlık verdiysem özür dilerim.
Hakkınızı helal ediniz.

Ali
21-05-2008, 09:22
Bu durum ile ilgili son mesajımdır.
Size kırgınlık verdiysem özür dilerim.
Hakkınızı helal ediniz.

Sizde helal ediniz.Saygılar.

yurttas
21-05-2008, 11:05
Sayın yurttaş.. Son eklediğiniz dosyada da yanlış hesaplıyor ne yazık ki. :(

Sayın kelkitli, benim istediğim olayı tek hücrede çözmek.
Yani
A1'de izin başlangıç tarihi olacak,
B1'de gün
C1'de bitiş
D1'de işbaşı..
Aynen sizin programdaki gibi.
Lakin ben işi formül ile çözmek istiyorum.
Alakanıza teşekkürler..
Saygılar..

Ekteki dosyayı ben kontrol ettim. Girdiğim tarih ve ve izin gün sayısında doğru sonuçlar üretti.

Siz de deneyin. Hatalı sonuçlar çıkarsa, hangi tarihlerde çıkıyor onları belirtirseniz, nerede hata yaptığımızı görüp düzeltme yoluna gidebiliriz.

"Yanlış hesaplıyor." "yine olmadı" gibi yanıtlar verirseniz, hatamızı bulamayız.

.

Istarçalı
21-05-2008, 12:13
Sayın yurttaş,
Dosyanızda formül olması güzel. İşime yarıyor ama izin bitiş tarihi yok. :(
Yani iznin bittiği tarih ve işbaşı tarihini ayrı ayrı istiyorum. (Cumartesi biten bir izinde Pazartesi işbaşı olması gerektiğinden)
Sayın kelkitli'nin örneğinde de olayı çözdük. Önceki mesajlarımızda bunu görebilirsiniz. Ama orada da kodlarla yapılmış, kendime uyarlayamadım.
Önceki mesajımda da tam olarak ne istediğimi açıkça belirttim. Eğer bu yönde yardım ederseniz müteşekkir olurum.
Saygıyla..

Istarçalı
22-05-2008, 00:28
İstediğiniz bu şekilde olabilir mi?
Bayram tatillerini 2008 yılına göre düzenlerseniz istediğiniz sonucu alabilirsiniz gibi geliyor.
İyi çalışmalar dileklerimle...
Telekkürler size de..
Lakin tam olarak bir türlü istediğim sonuca ulaşamadım.

yurttas
22-05-2008, 11:19
Sayın yurttaş,
Dosyanızda formül olması güzel. İşime yarıyor ama izin bitiş tarihi yok. :(
Yani iznin bittiği tarih ve işbaşı tarihini ayrı ayrı istiyorum. (Cumartesi biten bir izinde Pazartesi işbaşı olması gerektiğinden)
Sayın kelkitli'nin örneğinde de olayı çözdük. Önceki mesajlarımızda bunu görebilirsiniz. Ama orada da kodlarla yapılmış, kendime uyarlayamadım.
Önceki mesajımda da tam olarak ne istediğimi açıkça belirttim. Eğer bu yönde yardım ederseniz müteşekkir olurum.
Saygıyla..

Herhalde şimdi olmuştur.

.

Istarçalı
22-05-2008, 13:02
Sayın Yurttaş,
Tam istediğim gibi..
Teşekkürler...

Istarçalı
22-05-2008, 13:46
Sayın yurttaş,
Bu formülün başında ve sonunda bulunan,
{ } işaretleri olmadığından neden çalışmadığının açıklaması nedir?
Bu konuda bir bilgim yokta :(
Teşekkürler..

yurttas
22-05-2008, 13:51
Sayın yurttaş,
Bu formülün başında ve sonunda bulunan,
{ } işaretleri olmadığından neden çalışmadığının açıklaması nedir?
Bu konuda bir bilgim yokta :(
Teşekkürler..

Bu bir dizi formülüdür.

Onun için {} işaretlerinin konulması gerekir. Bu işaretleri elle girerseniz formül yine çalışmaz. Bu nedenle formülü CTRL+SHIFT tuşlarına aynı anda basarken ENTER tuşu ile girmeniz gerekir.

.

kelkitli
22-05-2008, 14:34
Sayn yurttaş gerçekten harika oldu. Ben de teşekkürlerimi iletirim.

Istarçalı
22-05-2008, 15:54
Teşekkürler..
Ellerinize sağlık..

erkankamilonas
22-05-2008, 17:04
Public GlobalDegisken

Function IzinBitisi(IzinGunleri As Range, IzinBaslangici As Date, IzinGun As Byte) As Date
For byt = IzinBaslangici To IzinBaslangici + IzinGun
If Weekday(byt, vbMonday) = 7 Then pazarlar = pazarlar + 1
Next byt

For byt = IzinBaslangici To IzinBaslangici + IzinGun + pazarlar + Tatiller
For Each rng In IzinGunleri
If Weekday(byt, vbMonday) <> 7 Then
If byt = rng Then Tatiller = Tatiller + 1
End If
Next rng
Next byt

IzinBitisi = IzinBaslangici + pazarlar + Tatiller + IzinGun - 1
If Month(IzinBitisi) = 12 Then IzinBitisi = IzinBitisi + 1
GlobalDegisken = IzinBitisi
End Function

Function IsBasi(IzinGunleri As Range, IzinBaslangici As Date, IzinGun As Byte) As Date
IsBasi = GlobalDegisken + 1

For byt = IsBasi To IsBasi + pazarlar
If Weekday(byt, vbMonday) = 7 Then pazarlar = pazarlar + 1
Next byt

For byt = IsBasi To IsBasi + pazarlar + Tatiller
For Each rng In IzinGunleri
If Weekday(byt, vbMonday) <> 7 Then
If byt = rng Then Tatiller = Tatiller + 1
End If
Next rng
Next byt

IsBasi = IsBasi + pazarlar + Tatiller
End Function

kelkitli
22-05-2008, 18:41
Sayın yurttaş,
Bu formülize ettiğiniz dosya haftada 2 gün tatil verse de güzel oldu. Aynı şekliyle ekli dosyada da görüldüğü üzere bayramlar konusu tamam, hafta tatili 1 gün ve bu bir gün kişiye göre haftanın her günü olabiliyor. Mesela ben Abonman bileti satış yapan elemanları 3 er kişilik guruplar halinde çalıştırdığım için 3 kişiye Pazartesi, 3 kişiye Salı.........vs izin kullandırıyorum. İznini de Çalıştığı durağın tatiline göre işleme tabi tutuyorum. Bu yüzden H1 hücresinde yazılı olan gün ne ise izin içerisinde de o gün esas alınmalı. Bunu bu şekliyle formülize edebilirseniz bu tür işlerde kullanılabilir. Sanırım ıstarçalı izinlerde standart pazar günlerini kullanıyor.

yurttas
22-05-2008, 20:16
Dosyanız ekte.

Hata vardı. Kaldırdım.

.

kelkitli
22-05-2008, 21:00
Sayın yurttaş size oldukça zahmet verdik. Ancak şöyle bir sorun oluştu. Eklediğiniz dosyanın şu halinde izin başlangıcı B1 salı hafta tatilini pazartesi yapıncada salı yapınca da bitiş perşembeyi gösteriyor. Çarkamba oluncada sayı yazıyor.

Istarçalı
22-05-2008, 21:36
Sayın erkankamilonas,
KTF'nin kullanımını da verirseniz sevinirim.
Teşekkürler..

Ali
23-05-2008, 08:30
Rahatsızlığım nedeni geç cevap yazdım.

Buda farklı bir örnek olsun.

Aklımda takılan bir husus izin günü Pazar bir kişinin 13.01.2008 Pazar günü 6 günlük izin aldığında dönüş tarihi kaç olmalı?

yurttas
23-05-2008, 15:16
Sayın yurttaş,
Bu formülize ettiğiniz dosya haftada 2 gün tatil verse de güzel oldu. Aynı şekliyle ekli dosyada da görüldüğü üzere bayramlar konusu tamam, hafta tatili 1 gün ve bu bir gün kişiye göre haftanın her günü olabiliyor. Mesela ben Abonman bileti satış yapan elemanları 3 er kişilik guruplar halinde çalıştırdığım için 3 kişiye Pazartesi, 3 kişiye Salı.........vs izin kullandırıyorum. İznini de Çalıştığı durağın tatiline göre işleme tabi tutuyorum. Bu yüzden H1 hücresinde yazılı olan gün ne ise izin içerisinde de o gün esas alınmalı. Bunu bu şekliyle formülize edebilirseniz bu tür işlerde kullanılabilir. Sanırım ıstarçalı izinlerde standart pazar günlerini kullanıyor.

Dosyanın ikinci sayfası bana göre daha esnek oldu.

.

kelkitli
23-05-2008, 17:15
Sayın yurttaş Merhaba,
Tam olarak denemedim ama gördüğüm kadarıyla doğru hesaplıyor. Gözden kaçan bir şey yoksa ki yok görünüyor; ancak bu kadar olur denmeli. Emek en büyük servet en kıymetli cevher. Bu yeni uygulamalar sebebiyle benim işime yaramıyacak. Lâkin sayın ıstarçalının ve bir çok kişinin işine yarıyacaktır eminim. Sağol, Varol.

Istarçalı
02-06-2008, 13:23
Yurttaş'ın yaptığı örnek sorunumu tamamen çözdü..
Önceki mesajımda da belirtmiştim.
Binlerce veri ile rahatlıkla yıllık izin olayını tutuyorum şu anda..
Hatta kullandığım İzin Formunu bile bu formata uygun hale getirip, üyelerin Başlangıç Tarihini ve Gün Sayılarını kendilerinin yazmalarını, gerisini kendisinin hesapladığı güzel bir çalışmaya çevirdim.
Ellerinize sağlık arkadaşlar..

kelkitli
06-06-2008, 15:44
Merhaba,
Sayın Istarçalı hazırladığınız dosyayı görmek isterim. Mahsuru yoksa eklerseniz iyi olur diye düşünüyorum.

conari
10-06-2008, 15:40
formüllerde, Formül değerlendirme yapayım dedim. Excel göçüyor.
İşaret kısmına geldiğinde.
işgünleriseçmeli.zip (http://excel.web.tr/attachment.php?attachmentid=41486&d=1211548553) dosyasında

Istarçalı
04-08-2008, 15:32
Sayın kelkitli..
İlk sayfanın son mesajınızda eklediğiniz izin programı vardı..
Benim dosya epey şişti..
Formül olunca dosyam iyicene kasıldı..
Şimdi bu işi makro ile yapmam gerekiyor.
Sizin dosyayı baya bir uğraştım ama güncelleyemedim. Bu konuda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler..