PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bir Ekonomi Tetikçisinin İtirafları


İdris SERDAR
10-03-2008, 15:03
Güngör Uras

"Ekonomi Tetikçiliği" kapitalist sistemin ortaya çıkardığı yepyeni ve çok çok önemli bir "profesyonel meslek" dalı.Zengin ülkeler (Türkiye gibi) fakir ülkelere "Ekonomi Tetikçisi" gönderiyor. Ekonomi tetikçileri "uzman olarak" ülke sorunlarını inceliyor. Raporlar hazırlıyor, projeler geliştiriyor. Bu projelerin bir an önce yapılması gerektiğine kamuoyunu ve hükümetleri inandırıyor. Sonra da bu projeleri hangi firmaların yapabileceğini, hangi kuruluşların kredi verebileceğini söylüyor...Ülkenin gündeminde olmayan, önceliği olmayan projeler, öncelikli işler haline geliyor. Ülkeler teklif edilen kredileri (bir fırsat, bir nimet imişçesine) kabul ediyor. Sonuçta ülke, kendi önceliği olmayan projeler yüzünden büyük borçlar altına giriyor. Borçlanan ülke "Ekonomi Tetikçisi"ni yollayan zengin ülkeye "bağımlı" duruma geliyor. İşte o çizgiden sonra devreye zengin ülkenin politikacıları giriyor. "Bağımlı ülkeyi" istedikleri biçimde kullanıyor.Borç 'kölelik'Bunları "Confession of An Economic Hit Man" (Bir Ekonomi Tetikçisinin İtirafları) ismi ile John Perkins'in yazdığı kitaptan aktarıyorum. (Berrett Koehler Publisher, 2004, 250 sayfa. 24.95 dolar). New York Times'ın "en çok satan kitaplar" listesine giren bu kitapta John Perkins, "Bir Amerikalı Ekonomi Tetikçisi" olarak dünyanın değişik ülkelerinde yaptıklarını anlatıyor."Ekonomi tetikçisi olarak bizlerin amacı küresel imparatorluk kurmaktır. Bizler, diğer ülkeleri şirketlerimizin, hükümetimizin, bankalarımızın kölesi haline getirmek için uluslararası finans kuruluşlarını kullanan elit bir grubuz. Mafyanın yaptığı iyilikler gibi Ekonomi Tetikçileri de görünüşte bazı iyilikler yapar. Örneğin elektrik santralları, otoyollar, limanlar, havaalanları, teknoparklar gibi altyapı hizmetleri için borç temin ederler. Bu borçların önkoşulu, bütün bu projelerin Amerikan inşaat ve mühendislik firmaları tarafından gerçekleştirilmesidir. Aslında paranın çoğu Amerika'yı hiç terk etmez (..) transfer edilir.'Bedava' kandırmacasıPara hiç vakit geçirmeden şirketlere (kreditörlere) döndüğü halde borçlu ülkenin anapara artı faizin tamamını ödemesini isteriz. Eğer Ekonomi Tetikçisi çok başarılı ise borç tutarı o kadar büyük olur ki, birkaç yıl sonra borçlu ülke ödemeleri aksatır. Bu olduğunda biz de mafya gibi diyetini isteriz. Birleşmiş Milletler'de Amerika'nın isteği doğrultusunda oy verme, askeri üs kurma veya petrol gibi değerli kaynaklara el koyma şeklinde olabilir bu diyet..."Kızımın "mutlaka oku" diyerek New York'tan gönderdiği kitabı okurken gazetelerde "Japon uzmanların İstanbul'un şehiriçi ulaşımı master planını hazırlayacaklarına ilişkin" haberler yayımlandı. Japon yardım kuruluşu JICA'nın uzmanları "bedavadan" İstanbul için plan hazırlayacaklarmış. Bu plan kabul edilince de Japonya JBIC (Japan Bank of International Cooperation) kanalıyla Türkiye'ye kredi verecekmiş...

Baskılara rağmen yazılan Confessions of an Economic Hit Man - John Perkins

Bir Ekonomi Tetikçisinin İtirafları kitabının okunmasını tavsiye ediyorum.

Kitap özetini buradan da okuyabilirsiniz.

http://www.ozetkitap.com/ekonomi_tetikcisi.pdf


.

Ferhat Pazarçevirdi
11-03-2008, 09:35
Sn.yurttaş,

Eğer bu kitap şu an yaşadığımız olaylara giydirilmiş bir komplo teorisi değilse; yıllarca yaşadığımız gerçeklerin bu olduğuna, insanın inanası gelmiyor. Kitapta Türkiye'nin adı anılmıyor ama anlatım ve diğer ülkelerden verdikleri örnekler bana çok benzer geldi.

Yeni dünya düzeni ve politikaları buysa, bunlarla mücadele etmek gerçekten çok güç ...

hsayar
11-03-2008, 10:03
üzücü ama Gerçekte bence budur. Türkiye için ilk hamle 1940 larda kendi uçağımızı yapmak üzere iken size daha pahalıya mal olur biz size verlin diyen amarika bugün bizlere uçaklar için ihtiyecımız olan yedek parçayı fahiş fiyatlara birde yok orda kullanma burda kullanma diye koşullarla satıyor. ondan sonra 1950 lerde marshal yardımı Dozerler, Traktörler, Tarım makineleri vs bağış olarak geldi ama Bunlar aslında birer borçtu ve ardından emirler gelmeye başladı.........

Osmanlı padişlahı 4. murat hanın bir sözü var:
Yardım almaya alışanlar emir almayada alışırlar.

Ne acı ki alıştık....

İdris SERDAR
11-03-2008, 10:27
Sayın Ferhat Bey,

Üzülerek söylüyorum. Ben bu kitapta anlatılanlara inanıyorum.

Ülkemizi bir kenara bırakalım. Biz bu numaraları yemeyiz. Veya bunların numaraları bize sökmez diyelim.

Güçlü ülkelerin siyasi emellerini bir kenara bırakalım. Bankacılık sistemi ile kredi kartlarının mantığına bakalım. Banka neden kredi verir? Para kazanmak için. Yani bizden faiz alacak ki para kazansın. Yoksa sadece kredi kartının aidatı ile yetinecektir. Bu nedenle banka kredi kartının tamamını ödeyen müşteriyi sevmez. Banka hem borcunun taksitlerle ödeyen ve hem de ödeme gücünü yitirmeyen müşterisini sever.

Dünya Bankası ne için kurulmuştur? Üyelerine borç para vermek amacıyla değil mi? Aksi takdirde ne iş yapacak? Yoksa pek çok uzman bina vs.’ye ne gerek var? Mantık aynı. Bu bankanın uzmanları ücretlerini hak etmek için ne yapacaklardır? Projeler üreteceklerdir. Yoksa kendilerini kapının önünde bulurlar.

Siyasetçiler, neden iktidar olmak isterler? Vatan, millet aşkı mı? Geçiniz. Para ve güç kazanmak, ülke kaynaklarına hükmetmek için. Ülkelerin kaynakları yeterli mi? Değil. O zaman bir şeyler de yapmak zorundalar. Bu da parasal kaynağı gerektiriyor. Bunu kimler biliyor? Bu bankanın uzmanları. Hemen size projeler ve paralarla geliyorlar. Ve size şu şekilde koşullar koyuyorlar; ABD’li danışman fırmalar kullanacaksınız, ekipman ve malzemeleri ABD’li firmalardan alacaksınız vs… vs…

İşte böyle, böyle ülkeleri borçlandırıyorlar. Ülke bu borç girdabına girdi mi? Bir daha iflah olması pek kolay görünmüyor.

O ülkenin halkı da borçlu yaşamaya ve çok tüketmeye alışıyor. Aslında kendisini tükettiğinin farkında da değildir.


.

zafer
11-03-2008, 11:48
Merhaba

Sn.Yurttaş gerçekleri dile getirmişsiniz.
Son derece haklısınız.

Çok teşekkür ederim.

Ferhat Pazarçevirdi
11-03-2008, 13:48
Sn.yurttas

Ben bu "Ekonomi Tetikçiliğine" inanmakta zorlansam da (çünkü hazmedilmesi baya bir zor), bugünkü haberler bu işi destekler gibi sanki .... Habere bakar mısınız?

Cheney füze için geliyor 11 Mart 2008
Tüm dünyaya hurriyet.com.tr'nin duyurduğu, ABD'nin Türkiye'ye füze sistemi yerleştirme isteğini, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da doğruladı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8426950.asp?gid=229&sz=58230

İdris SERDAR
11-03-2008, 13:57
Sn.yurttas

Ben bu "Ekonomi Tetikçiliğine" inanmakta zorlansam da (çünkü hazmedilmesi baya bir zor), bugünkü haberler bu işi destekler gibi sanki .... Habere bakar mısınız?http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8426950.asp?gid=229&sz=58230


Sayın Ferhat Bey,

Ülkemizi bir kenara bırakalım. Biz bu numaraları yemeyiz. Veya bunların numaraları bize sökmez diyelim.


Dedim ya!

Hemen üstümüze almayalım. Bizde bu tür şeyler zinhar yoktur.

..

Ferhat Pazarçevirdi
11-03-2008, 13:59
Tövbe, haşa ... Biz de olur mu hiç :)