Roma Rakamı Nasıl Yapılır ? [Archive] - Excel Forum

PDA

Tüm Versiyonu Göster : Roma Rakamı Nasıl Yapılır ?

asdf29
30-11-2007, 12:26
forumda arama (http://www.excel.web.tr/search.php?searchid=404390) yaptım ama başlıklarda verilen link çalışmıyor onun için tekrar başlık açma gereği duydum.. excel de roma rakamı ile sayılar vermek istiyorum türkçe karakterleri( III, VII, V, vb.) kullanarak yapılanlardan değil, gerçek roma rakamı olacak şekilde nasıl yapabilirim ?

yurttas
30-11-2007, 12:33
=ROMAN(A1)
=ROMAN(sayı)

=ROMEN(A1)
=ROMEN(sayı)

ROMAN - ROMEN Fonksiyonu bir normal rakamı, metin olarak, romen rakamına çevirir

.

asdf29
30-11-2007, 12:43
yani sütünun içine gelip =ROMEN(9) yazınca IX çıkıyor ama bunun daha kolay bir yolu yok mu belli bir sütunu yukardan aşağı hep öyle yapmak gibi ve roma rakamlarını elle yazarken altı üstü çizgili yazarızya o şekilde gözükecek biçimde olma gibi bir şansı yok mu ?

teşekkürler..

yurttas
30-11-2007, 12:51
yani sütünun içine gelip =ROMEN(9) yazınca IX çıkıyor ama bunun daha kolay bir yolu yok mu belli bir sütunu yukardan aşağı hep öyle yapmak gibi ve roma rakamlarını elle yazarken altı üstü çizgili yazarızya o şekilde gözükecek biçimde olma gibi bir şansı yok mu ?

teşekkürler..

O çizgiler bizim uydurmamız.

Roman diye karekter yazı tipi var o da altı üstü çizili gibi geliyor bize.

Örnek dosya ekte. Formülü istediğiniz kadar aşağıya çekerseniz sayılar romen rakamına dönüşür.

.

asdf29
30-11-2007, 12:59
yurttas çok sağol şimdi daha iyi kavradım.. :)