optik form doldurmak [Archive] - Excel Forum

PDA

Tüm Versiyonu Göster : optik form doldurmak

woLwox
06-11-2007, 10:34
arkadaşlar liste sayfasındaki TC numaralarının form kısmındaki 1. sıraya otomatik gelicek ve alttaraftada ilgili satırın içini siyah renk ile boyamak istiyorum.. listedeki öğrencilerin isimleri değiştiğinde otomatik veya makroyu çalıştırdıgımda kodlamaların yeni öğrenci TC nolarına göre olmasını istiyorum bunu yapabilirmiyiz.. ben rakamları üst satıra getirdim ama yukaridaki rakama göre ilgili satırın içinin boyanmasını yapamadım..yardım olabilecek biri varmı ??

nolcun
06-11-2007, 10:50
ne yapmak istediğini pek anlayamadım...

mehmethoca
06-11-2007, 11:55
sayın woLwoks sizin yapaya çalıştığınız çalışmanın benzerini ben yapmaya çalıştım o yüzden sizi anlıyorum sizin en büyük sorununuz aslında boyadığınız karaktarlein optik forma çıktı alma esnasında denk gelmemesidir
optik formda aralıklar 4.233 mm dir ama excelda bu kadar hassas hücre biçimlenemiyor.(en azından ben yapamadım) bu nedenle kaymalar oluyor optik okuyucu ile okumak mümkün olmadı
bir gelişme olursa birbirimize haber verebiliriz
ii çalışmalar

woLwox
06-11-2007, 13:21
arkadaşlar kısaca yapmak istediğim şey.. listede yazan TC noları formda sırasıyla yerleştirildiğinde kutular otomatik kodlama yapıcak.. ve çıktısını alıcak..
yani bir öğrenci sınava girmeden önce kendi TC nosu doldurulmuş formu kullanmış olucak..

Liste sayfasındaki TC noları form'a yerleştikten sonra yukarikda rakamlara göre gerekn yerlerin içini kodlucak.. ve print edicek.. sonra diğeri sonra yine print..

zipircocuk
06-11-2007, 14:37
Paylaşım için teşekkürler

hsayar
06-11-2007, 15:23
aslında yapılabili,r belki ama şu sorunu aşmak lazım önce oval20, oval30 yazıyor ya
onlara isim verebilmek önemli olan

mesala "tch1_s0","tch1_s1","tch1_s0","tch1_s2" gibi ondan sonra 1. satırdaki verinin değerini konttrol ederek boyanabilir

mehmethoca
06-11-2007, 16:14
sayın wolwox bu iş için mutlaka bir optik form kullanacaksınızdır ve bunu bir optik okuyucuda okutacaksınızdır sevgili hocam bu boyama işi halledilir ama yazıcı ile optik form üzerine çıktı aldığınızda hatalı olacak bir kez deneyin hocam bir tanesini siz boyayın ve çıktı alın ne demek istediğimi anlayacaksınız

ben bu sorunu çözdüm ama bir dersane otomasyon programı ile
kullanılan optik formların kalıbrasyon işlemleri çok zahmetli ve excelle yapamadık
excelde piksel mantığı ile çalışılıyor ben bir makro ile cm olarak bile çalıştım tutmuyor hocam
bo proje olmuyor
ii çalışmalar
bu arada hangi optik formu kullanacaksınız?

Haluk
06-11-2007, 18:50
Merhaba;

Formüllerle bir alternatif hazırladım. Belki işinize yarar ...

abtani
06-11-2007, 19:17
Sayın Haluk,
Bu çalışmada yeni TC no çağırdığımızda,"sayfa korumalı ve salt okunur " uyarısı gelmekte,bu sorun düzeltilebilir sanıyorum.Bu çalışmanın OKS ve ÖSS sınav giriş formu gibi bir örnek form elde edilmesi ile şeklinde sonuçlanması dileği ile...

woLwox
06-11-2007, 23:42
haluk bey tek kelimeyle süper olmuş..ama kodları çözebilirsem daha güzel olucak.. elinize sağlık ben biraz incelemeye başlıyım:)

Skorpiyon
07-11-2007, 00:56
Sayın abtani,

Sayın Haluk'un gönderdiği dosyada, Araçlar - Koruma - Sayfa Korumasını Kaldır derseniz kitap düzgün bir şekilde çalışmakta.

Bildireyim dedim, Saygılarımla...

benli58
07-11-2007, 09:23
sayın wolwoks
sorunuz ilgimi çekti. dünden beri uğraştım. sorunuzu bende kod ile çözdüğümü düşünüyorum. çalışmanıza katkı sağlaması dileğiyle.

hsayar
07-11-2007, 10:25
sayın benli benimde aklımda sizin yaptığınız gibi bir çözüm vardı ama sn halukun çözümü daha pratik... yalnız dikkatimi çekne tek şey sayın halukun çözümünde boş yuvarlaklar ile dolu yuvarlakların aynı boyda olmaması oldu

mehmethoca
07-11-2007, 16:14
arkadaşlar çalışmalarınızı inceledim kutucuk boyamak işlemini çok güzel halletmişsiniz ama bu projenin işlev kazanabilmesi için tek tek seçmek yerine bir buton yardımı ile tümü için çıktı alınması gerekiyor birde isimlerin kodlanması lazım ha birde bu bir sınav için kullanılacak ise optik form üzerine işaretlenmesi lazım optik formların kalibre edilmesi lazım bu şekilde çözülebileceğini düşünmüyorum çünkü ölçüler çok garip hücreler 4.233 mm eninde ve 4.233mm boyunda olması lazım
artı soldan ve üstten boşlukların ayarlanması lazım ben yapamadım
inş sz yaparsınız

ebos kağıtlarını kullanıyorsanız ben size yardımcı olurum

ii çalışmalar

Expert2
13-08-2008, 15:05
Bu konuya iyi bir çözüm bulan varmı arkadaşlar, mehmethoca hala buralardamısın?

arzumanoglu
11-01-2009, 11:02
evet arkadaşlar bu konu benimde gündemimde ilk sırada bu olayı çözebilecek birisi var mı aramızda

kayserciyes
09-04-2009, 11:38
Arkadaşlar banada
Optik Form kodlama Programı lazım oldu yukardakini indiremedim
elinde olan varsa eklerse sevinirim.
teşekkürler

kayserciyes
15-04-2009, 11:42
arkadaşlar elinde optik kodlama programı olan varmı
olan eklerse sevinirim burdaki inmiyor
teşekkürler

cumle_alem
15-04-2009, 11:54
arkadaşlar ben ekteki dosyaları açamıyorum..

rad.white
15-04-2009, 12:16
Dosyaların neden inmeyeceği daha siteye girer girmez sol tarafta büyük puntolarla yazıyor.....

LÜTFEN DOSYA İNDİREMİYORUM DİYE MESAJ GÖNDERMEYİN!!!.
06/11/2008 öncesi dosyalar arşivden silindi.

benli58
16-04-2009, 13:44
sayın kayserciyes,rad.white,cumle alem
arkadaşlar iş yoğunluğundan dolayı sizlere yardımcı olamadım.bendeki çalışma ektedir.kolay gelsin.

Erhan Köseoğlu
16-04-2009, 14:06
ekte gönderdiğim form üzerinde böyle bir çalışma yapılabilir mi?

kayserciyes
16-04-2009, 14:38
teşekkürler üstad bende bugün işi gücü bırakıp kendim hazırlamak için
başlayacacaktım iyi yetiştiniz
henüz bakmadım nasıl birşey olduğuna ama
teşekkürler şimdiden

Erhan Köseoğlu
16-04-2009, 22:00
excel den macro ile word de böyle bir uygulama yapılabilir mi?

sinanarslan
29-03-2010, 18:45
Bu konu ile ilgili bir çözüm üreten varmıııııııııı

afssalih
19-10-2010, 16:32
arkadaşlar ben firma olarak böyle bir program satıyorum. listeleri excel den alıyor ve program istediğiniz alana doldurma yapıyor, isteyen arkadaşlar olursa benimle irtibata geçebilir.