PDA

Tüm Versiyonu Göster : Büyük Harfleri küçüğe,Küçük harfleri büyüğe

yozcay
05-09-2006, 15:31
Merhaba konu başlığımdaki işlemi pratik olarak tapabilmek için uygun bir yol varmı aceba?

Mesela excel hücresine girmiş olduğum

abcdefg

ABCDEFG ye dönüşmeli..

Şimdiden teşekkür ederim.

:yardim:

ockucukay
05-09-2006, 15:39
küçük harfle yazılı olan hücre A1 olsun. B1 hücresinin içine "=BÜYÜKHARF(A1)" yazarsanız B1'de büyük harfle yazıldığını göreceksiniz.

Ali
05-09-2006, 15:40
Örneğin A1:A100 aralığında yazdıklarınızın büyük harfe çevrilmesi için

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Dim Aralik As Range
For Each Aralik In Range("A1:A100")
Aralik.Value = UCase(Aralik.Value)
Next
End Sub

yozcay
05-09-2006, 15:51
İlginize teşekkür ederim.Benim öğrenmek istediğim diğer bir nokta ise bu dediğimiz işlemin exel menülerinde bir karşılığı varmı.Standart menülerle

A1 hücresindeki aaaaa harflerini AAAA ya çevirmek mümkün olmuyormu.?

gerçekten sağolun dostlar..

Ali
05-09-2006, 15:59
Benim öğrenmek istediğim diğer bir nokta ise bu dediğimiz işlemin Excel menülerinde bir karşılığı varmı.

Bir hücre içinde aynı hücrenin adresi ile yapılan işlemlerde (yani sizin örneğiniz gibi) veya o hücreyi 2 ile çarp 3'e böl ve aynı hücreye yaz gibi bir işlemlerde Excel'in standart fonksiyonlarında döngüsel başvuru hatası alırsınız. Bunun için makro kullanmak gereklidir.

yozcay
05-09-2006, 16:04
excel de yeni oluşumu hoş görün o halde başa en başa dönüp makro oluşturmak nedir dahası nasıl yapılır ona bakıcaz.burada olmak güzel.

TEŞEKKÜRLER

Ali
05-09-2006, 16:11
Öncellikle hoşgeldiniz formun Excel Dersanesi kısmından başlayabilirsiniz. İsa Beyin hazırlamış olduğu kısım ile başlayın. Linki aşağıdadır.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=3815

Saygılar.İyi çalışmalar.

yozcay
05-09-2006, 16:11
Ayrıca şu anda şefimiz olan saygıdeğer abimizin iddası o ki böyle bir özellik excel de mevcutmuş ama "şimdi tam olarak nasıl yapılıyor bilmiyorum" diyor..
Öğrendiğinde bana da bildirecek..:roll:

Ali
05-09-2006, 16:20
Sanırım bahsettiği şey Araçlar-Seçenekler-Hesaplama kısmındaki yineleme kısmıdır.

Levent Menteşoğlu
05-09-2006, 16:41
Ayrıca şu anda şefimiz olan saygıdeğer abimizin iddası o ki böyle bir özellik excel de mevcutmuş ama "şimdi tam olarak nasıl yapılıyor bilmiyorum" diyor..
Öğrendiğinde bana da bildirecek..:roll:

Excelde word teki gibi seçilen alanı küçük-büyük harf çevir gibi hazır bir özellik yoktur. Ancak yazı tipini sadece büyük harf içeren bir yazı tipi seçerek büyük harfe çevirmek mümkün olabilir. Ama buda standart yazı şekillerinde mevcut olmadığı gibi Türkçe harflerde de sorun çıkarabilir. Ancak çözüm Sn fructose'unda önerdiği gibi VBA ile elde edilebilir.

Aşağıdaki linki incelemenizi öneririm.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=7611&highlight=harf

Not:Bu bilgide excel yardımından da istifade edilmiştir.

Ali
05-09-2006, 16:42
Levent Bey'in bir örneği var onu incelerseniz sanırım daha iyi anlaşılabilir.
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=19435

Ali
05-09-2006, 16:45
Bende Levent Bey sizin örneği veriyordum erken yazmışsınız :)

Şefleri böyle birşey var deyince acaba sizin örnek gibi birşeydenmi bahsediyor dedim.

yozcay
05-09-2006, 17:56
Excelde word teki gibi seçilen alanı küçük-büyük harf çevir gibi hazır bir özellik yoktur.

sanırım bu açıklamanızı şefimize söylersem o da "aa evet benn karıştırdımm sanırım word de böyle bi özellik vardı" dicektir belkide.Ama ben (tabi çok olmayacaksam" worddeki bu özelliği öğreneyim sizden desem..:eek: kızmazsınız dimi?

Ali
05-09-2006, 18:07
Tümü küçük olan kelimenizi yada cümlenizi seçin Biçim menüsünden BÜYÜK/Küçük harf değiştir ve oradan TÜMÜ BÜYÜK HARF kısmını seçip tamam'ı tıklayın.

birol_mumcu
05-09-2006, 18:24
ek bilgi;
makroyu yapıp excel menüsü üzerinde bir butona atasak ( görünüm-araç çubukları-özelleştir-komutlar içinde makrolar- özel düğme) nasıl olur ki
değiştirmesi gerektiği zaman yerleşik menü (ikonlar) üzerindeki (gülenadam)butonuna basınca değişikliği yapsın

byfeat
05-09-2006, 20:40
sanırım bu açıklamanızı şefimize söylersem o da "aa evet benn karıştırdımm sanırım word de böyle bi özellik vardı" dicektir belkide.Ama ben (tabi çok olmayacaksam" worddeki bu özelliği öğreneyim sizden desem..:eek: kızmazsınız dimi?
+ ek bilgi
Sevgili Arkadaşım
word da bu özellik için imleçin bulunduğu kelime,tamamı seçili bir kaç satır veya
değiştirilmesi istenen cümle vs. seçili iken SHiFT+F3 e basmanız yeterlidir.
her tekrarında ise;

BÜYÜKTEN > küçüğe

küçükten < BÜYÜĞE

ve

Sadece Baş Harfleri Büyüt Gibi Değişiklikler Oluşur
sevgilerimle..

yozcay
06-09-2006, 19:36
WORD için bilgilerini benimle paylaşan değerli insanlar çok teşekkür edrrim.

Excel deki sorun için sevgili birol_mumcu arkadaşımızın önerisinin mümkünatı varmı aceba?

ek bilgi;
makroyu yapıp excel menüsü üzerinde bir butona atasak ( görünüm-araç çubukları-özelleştir-komutlar içinde makrolar- özel düğme) nasıl olur ki
değiştirmesi gerektiği zaman yerleşik menü (ikonlar) üzerindeki (gülenadam)butonuna basınca değişikliği yapsın

Ali
06-09-2006, 19:40
Bence Haluk Hocam'ın yaptığı çalışma çok güzel ve kullanışlı neden onu kullanmıyorsunuz. Levent Bey linkini vermiş

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=7611&highlight=harf

Haluk Hocam döktürmüş sizede kullanması kalıyor :)