PDA

Tüm Versiyonu Göster : Excel Öğrenmeye Nasıl Başladınız?

xlsx
30-11-2004, 21:36
Selam
Excel ögrenenler ya da yeni başlayanlar her zaman excel'i nasıl öğrenebileceklerini ve nereden başlamaları gerektiğini merak ederler.(Kitap-Kurs-Net vb..)
Sizce nasıl ve nereden başlamalı?
İleri derece bilenler nasıl bu hale geldiler.?
Nasıl daha fazla geliştirilebilir?
Faydalı olabileceğini yön göstereceğini düşünüyorum.. :hey:
Sizce?

xlsx
01-12-2004, 14:42
Kitap ile birlikte pratik yaparak çalışmak gerçekten faydalı olabiliyor.(Kurs'a gidemeyenler için alternatif)

Ã?ğrenmeye başladığınızda çalıştığınız her dosyayı bir klasör açıp orada saklamak da faydalı olabilir.Daha sonra bu dosyaları açıp tekrar üzerinde pratik yapabilirsiniz.

2. olarak da Excel'i öğrenmeye başladığınızda File-Edit-View...bu başlıkların icersindeki altbaşlıkları tektek girerek kontrol etmek de yararlı olabilir.
Excel kurcalandıkça biliyorum diyenler için de yeni şeyler öğrenebilecek bir program. :hey:

01-12-2004, 15:05
Size katılıyorum.Bende o şekilde bir kitap aldım ve karşıma çıkan problemleri çözerek öğrendim bu şekilde uygulayarak öğrenmek daha kalıcı oluyor. :keyif:

zimamdar
01-12-2004, 16:15
2. olarak da Excel'i öğrenmeye başladığınızda File-Edit-View...bu başlıkların icersindeki altbaşlıkları tektek girerek kontrol etmek de yararlı olabilir.

Bende bu şekilde öğrenmiştim en zevklisi de Araçlar / Makro / Yeni Makro Kaydet tıkladığımda çok eğlenmiştim. Daha sonra internet de yani bu sitede öğrendiklerinize yenilerini eklemeye devam edebilirsiniz.

xlsx
02-12-2004, 15:45
İyi excel bilgisi olan arkadaşlarımız burada yazarlarsa bu yazıları okuyan ve iyi birer excel kullanıcısı olmak isteyen diger arkadaslarımıza da bu fikir ve görüşlerin paylaşımıyla yol gösterici olabileceklerinidüşünüyorum.
:hey:

Levent Menteşoğlu
11-12-2004, 21:43
Excel ile ilk tanışmam 95 veya 96 yılıydı. o dönemde ilk bilgilerimi bu programı kullanan arkadaşlardan almıştım. Sonradan kendi kendime deneme-yanılma metodunu kullanarak bir çok yeni özelliklerini keşfetmiştim. O dönemde excelde dialog box özelliği çok ön plandaydı vba alt yapısı olmadığından bu özelliğini kullanarak, bugün userformlar kullanarak yapılan çalışmalara benzer çalışmalar yapardık. Excelin bana çok şey öğreten bir özelliğide, yeni makro kaydet özelliğidir. Yapılan işlemlerin kod karşılıklarını otomatik veren bu özelliğinden bugünde istifade etmekteyim. Fakat bu site ile tanıştıktan sonra excel ve vba kodları ile ilgili çok daha fazla şey öğrenmem gerektiğini anladım. Bu site excelle tekrar uğraşmaya başlamama neden oldu. Artık internete, neredeyse sadece excel bilgilerini paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek için giriyorum. Ne mutluki, bilgilerini belki bir teşekkürden başka karşılık beklemeden, paylaşan insanların olduğu böyle siteler var artık. Ne mutluki yeni paylaşımcı dostlar ile tanışma imkanı var artık. Excele yeni başlayanların veya kendilerini geliştirmek isteyenlerin soru sorup cevap alabileceği siteler var artık. Kısaca ne mutluki internet var artık.

Hüseyin
12-12-2004, 08:25
İyi bilenlere sorulmuş soru ama hadi bende bir cevap yazayım.

Exceli 1995 te tanıdım. Askerlik görevime biraz gecikmeli olarak başladım. Polatlı Topçu ve Füze Okulunda tercüman olarak görev yapıyordum. Bulunduğum şubede bilgisayarlar mevcuttu. Bende boş zamanlarımda oturup Excelin yardım menülerini okudum. Okuduğumu uygulamaya çalıştım. Bu şekilde aylarca uğraştım ve bir excel temelim olmuştu. Sonlara doğru tercümanlıktan Excel uzmanlığına "terfi" etmiştim. Şaka bir yana Okulda Exceli en iyi bilenlerden biri olmuştum.

Burdan sonrası uygulama ile gelişti. Eğer uygulama örneği bulmakta sıkıntı çekiyorsanız forumu takip edin ve seviyenize uygun soruları kendiniz çözmeye çalışın, cevapları almadan kendiniz deneyin ve sonra gelen cevaplarla karşılaştırın.

Ancak ne yaparsanız yapın Excelin kendi içindeki yardım bilgilerinden faydalanmayı öğrenin.

danersin
14-12-2004, 16:12
Konu ile ilgisiz ama Hüseyin bey ne anılar canlandırdınız Polatlı deyince bir bilseniz. 98'de oradaydım. Acıkırı, Bahtiyar, Hasan üsteğmenleri, arkasından Hakkari dağlarını.. Bende dağ başında çadırda bir astsubay tarafından yapılmış karavana(iaşe) takibi için yapılmış bir makroyu incelerken makrolara merak sarmıştım. Ondan önce (sade) excel kullanıyordum...Merak sardım ama uygulama yapmayınca merakla kalıyor.

Haluk
14-12-2004, 18:06
heh heh heee.....

Polatlı - Acıkır deyince ve o zamanlardaki bölük komutanı Ütğm.'i hatırlayınca bende de bazı anılar canlanıyor ama benimkiler pek olumlu değil maalesef .....

Ben '87 de oradaydım, 191.dönem

xlsx
14-12-2004, 20:16
Excel icin bu ve benzeri siteler sanırım cok faydalı olabiliyor.Zira bazen alternatif çözümler bulamadıgımızda forum aracılıgıyla danışıp ve belki de aslında cevabını bildigimiz ancak o an baktıgımız pencereden göremedigimiz çok nokta olabiliyor.
Bu sitede sıklıkla karsılasılan bir durum değil mi zaten bu.
:D

xlsx
20-12-2004, 18:52
Ayrıca Excel kitap ile ögrenilebilir..zor gibi görülse de aslında kitap ile birlikte paralel bir sekılde uygulamalar yapılırsa excel biraz da iyi sıkı bir calısmayla iyi denilebilecek seviyeye getirilebilir.
Ama mutlaka bu gibi forumları özellikle Excel.web.tr adresini iyi takip etmek gerekiyor.buradan cok iyi konuları ve farklı yaklasımları ögrenebiliyorsunuz.
:)

xlsx
20-04-2006, 06:56
bu konuyu tekrar yeni üyelerin de katılımıyla gündeme getirmek istedim arkadaslar.
yorumlarınızı bekliyorum.siz nasıl öğrendiniz.ve nasıl geliştirmeye devam ediyorsunuz.bir noktadan sonra VBA ögrenmek zaruri hale geliyor mu?
Kitap bu başlangıç icin yeterli ya sonra=?

mehmett
20-04-2006, 15:18
1993 yılında Lotus123 programı ile basit keşif dosyaları yaptım. İki yıl sonra, 1995 yılında Excel ile tanıştım ve Lotustaki dosyalarımı Excele uyarladım. O günden sonra internet ile tanışıncaya kadar Bilgisayar=Excel oldu benim için. Şimdi ise Bilgisayar=İnternet + Excel. On bir yıldır Excel ile tanışıyor olduğum halde ilk on yıl yavaş ilerledim. Yaklaşık bir yıl önce de Excel.web.tr ile tanıştım. Bu forum sayesinde ilk on yıl aldığım yol kadar son bir yılda katettim.

İlk yıllarda Excel'i basitçe anlatan bazı kitaplar okumuştum. Bu kitaplardan aldığım temel bilgilerin üzerinde kendi çabamla ilerlemeye çalıştım. Bilgisayar ve Excel kurslarına hiç gitmedim. Şimdi artık excel.web.tr'de bilgilerime bilgi katmaya devam ediyorum. Bu konuda ilerlemek için bu forumdan daha iyi bir kaynak bilmiyorum.

Bu forumda hem kendimi geliştiriyor hem de bildiklerimi diğer üyelerle paylaşıyorum. Böylece günümüzde yaşanan "bilgi toplumuna geçiş" sürecinde ülkemizin geri kalmamasına, bilgi toplumunun önde gelen ülkelerinden olmasına katkıda bulunduğumuza inanıyorum.

Metin Karaağaç
20-04-2006, 15:34
Ben aslında exceli hiç kullanmazdım. Word daha kolay geliyordu. Ancak birgün google da excel ile ilgili bir sorunu araştırırken bu siteyi farkettim ve benim için bu forum gazete okumak gibi bişey oldu.
Açıkçası excel konusundaki bilgilerim daha başlangıç seviyesinde(makrolar ve içiçe formüller konusunda çok zayıfım).
Ben daha çok cevaplayabileceğim sorulara yanıtlayarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Herhangi bir kitap üzerinde çalışmadım. Varım yoğum www.excel.web.tr.. Daha ne olsun:)

Mahir ÇÜMEN
20-04-2006, 15:59
İşim icabı hesaplamar yapmam gerekli olunca öğrendim ve iyiki öğrendim şimdilerde yazıyı bile burda yazıyorum alışkanlık yaptı

yigit_sertac
20-04-2006, 16:05
bu pazartesi işe başladım..hem de öğrenciyim...rapor taslağı hazırlamam gerekti bu aralar..ve bu ana kadar exceli kullanan biri değildim..bu işte daha en başındayım..öğrenilecek o kadar çok şey var ki...ama kurcalaya kurcalaya öğrenecez..bi de bu forumun sayesinde..inanın çok faydalı oldu bu forum..yardım eden arkadaşlara cok teşekkürler.....

otufan03
20-04-2006, 16:12
Bendeniz Exceli 53 yaşından sonra tanıdım, 2 ay sonra excelin tamamını öğrendiğimi kendi kendime vede çevreme söylemeye başladım, 1 yıl sonra bazı eksiklerim olduğunu ancak %75'ini örendiğimi, 3 yıl sonra herhalde ancak %50'sini öğrendiğimi , 4 ncü yılın sonunda %10'ununu, şimdi ise exceli öğrenebilmek için daha çook, çoook çalışmam gerektiğini öğrendim.

Zahir
20-04-2006, 16:38
Bende excel'i önümde bir kitap karşımda bilgisayar oku ve uygula yöntemiyle geliştirdim. Gerçekten kitap çok faydalı oluyor ama mutlaka uygulayarak. Koşullu biçimlendirmeyi ilk öğrendiğimde çok heyacanlanmıştım ve sonrasında formülleri uygulamaya başladığımdaki heyacanı zaten hiç anlatamam. İnsanın formül yazarken kalp atışlarımı hızlanırmış ama bende durum böyleydi. Birde yaptığınız işte yoğun bir şekilde excel kullanıyor ve çok değişik özelliklerinden yararlanmanız gerekiyorsa da çabuk öğreniyorsunuz. Böyle bir durumunuz yoksa veya varsa bile excel.web.tr deki örnekleri işinize yarasada yaramasada gözatın ve kendinize excel.web.tr isimli (Ben öyle yaptım) bir klasör açarak burada yapılan örnek dosyaları daha sonra içeriğini hatırlayabileceğiniz bir dosya ismi vererek kaydedin. Böylelikle ileride danışabileceğiniz iyi bir arşiv oluşturmuş olursunuz. Bende kod yazmayı öğrenmeye çalışıyorum ama her nedense bana karmaşık geliyor. Kod yazmayı bilen arkadaşlarda bunu nasıl geliştirdiklerini anlatırlarsa bizde onları takip edebiliriz.

soneryen
20-04-2006, 18:04
Selam
Excel ögrenenler ya da yeni başlayanlar her zaman excel'i nasıl öğrenebileceklerini ve nereden başlamaları gerektiğini merak ederler.(Kitap-Kurs-Net vb..)
Sizce?

Selamın aleyküm,

Muhakkak ki kitabında faydası vardır ama Ben hiç bir kitaptan faydalanmadım. Kimsede göstermedi. Kendime gerekli excell dosyaları yapmaya başladım. İlk zamanlar 2 kere 2'yi ancak çarptırıp toplatıyordum. Daha sonra başkalarının yaptıkları excel dosylarındaki formülleri inceleyip çözmeye çalıştım. Standart formüllerden sonra ilk önce DÜŞEYARA formülünü öğrenmiştim ve çok işime yaramıştı. Onu öğrendiğim gün çok sevinmiştim. Şuan hemen hemen bütün formülleri öğrendim. Bu arada excel'in kendi yardım menüsündende faydalandım. Şuan için bazı durumlarda formüller yetersiz kalıyor. Hatta genelde formüller yetersiz kalıyor. Makrolarla ve Visual basic ile çalışmaya başladım. Tabiki biz daha birşey sayılmayız. Çünkü bu hususta ne üstadlar var bu sitede. Açıkcası ben onlardan ve onların yaptıkları dosyalardanda çok faydalandım. Bu siteyi takip etmeni önemle tavsiye ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Azim ve gayret ederseniz. bence çok güzel form ve dosyalar çıkartacağınıza inanıyorum.

xlsx
22-04-2006, 17:26
Sanırım birilerinin yardımı olmadan excel tek başına öğrenirken verimli olmayabiliyor.Ama ille de birilerinin yardımı gerekiyorsa yanınızda olmasına da gerek yok.Bu forum sitesi gerçekten Excel'i iyi biliyorum diye düşünüp de sonra burada yazılanları okuduktan sonra ben daha başındaymışım dedirtebilecek kadar fazlasıyla bilgi dolu.Bu nedenle bana da bişiler öğretir misin diyenlere sadece buranın adresini yazıp veriyorum:) Bir kişi yerine yüzlerce yardıma hazır arkadaş burada mevcut.
Exceli öğrenmeye başlarken Excel'i "Bulmaca" gibi gören birçok insan oldugunu sonradan öğrendim.Ben de öyle düşündüğüm için ve her çözdüğüm soru sayesinde bulmacanın bir bölümünü tamamladığımı hissederek bilgilerimi çoğaltmayı başarıyorum.

ccumhur
22-04-2006, 17:50
ben bir okulda idareci idim kücük parası olamayan bir köy okulu öğrenci programı aradım bazısı demo bazısı paralı coğu korumalı bende netten döküman toplayarak başaldım.forumları taradım ,ve hala öğrenmemiz devam ediyor......

spilavci
23-04-2006, 07:25
Sn.Haluk ve danersin Polatlı deyince benide geçmişe götürdünüz.İlk excelle tanışmam orada ve sonra Eskişehir'de olmuştu.Ozamanlar henüz klavyeyi bile kullanamıyordum.Can Şaşmaz isimli bir arkadaşımız vardı.Çok özenmiştim kendisine.Nasıl öğrenilir bu deyince hemen cevabı şu olmuştu.Bir bilgisayar alacaksın ve bol bol pratik yapacaksın.Sn.Levntm nin dediği gibi ozamanlar böyle güzel siteler yoktu.İnternette yoktu.Şimdi her şey var Allaha çok şükür.Böyle forumlarında oluşu da ayrı bir güzel.

Ha bu arada Üsteğmen'in adı Oğuz muydu.

Selamlar sevgiler.

szaim
23-04-2006, 09:54
Benimde Excelle ilk tanışmam 2000 yılında bir arkadaşımın önerisiyle oldu.
Bana sadece formül girmeyi gösterdi. Bundan sonra ise Excele baya bi merak sardım.
Bütün menüleri kurcalıyarak yavaş yavaş exceli çözmeye başladım.
Her bir özelliğini öğrendikçe harika bir program olduğunu anladım ve işime çok katkısı oldu. Öğrenmek isteyen arkadaşlara başarılar dilerim..

sekoya
23-04-2006, 19:12
Arkadaşlar ben excel'e 2000 yılında başladım basit bir kitap vardı ona bakarak basit sayfa düzenleri tablolar yaptım daha sonra biraz geliştirerek stok programları basit muhasebe programları, istatistik programları, puantajlar v.s.. yaptım.
Bütün bunları yaparken hiç makro kullanmadım çünkü bilmiyorum aslında makro öğrenmeyi çok istiyorum zira artık excel bazı isteklerime yeterince cevap veremiyor. Makro konusunda hiç bilgim yok bu da beni çok üzüyor. Çünkü artık makro ile çalışmama gerekiyor.
:yazici:

hamzacan
23-04-2006, 22:57
Çok ilginç ve bir o kadar güzel başlangıçlar var Excel için. En çok otufan03 hocamın sözleri hoşuma gitti.Gerçekten de öyle.

Bana gelince...

Ben Excel'le tanışalı 3 sene oluyor.Bilgisayar hocamızın final sınavında Excel ile not hesaplama biçimi oluşturmamızı sorunca Excel'in önemini anladım.Sınavda sadece başlıkları hücrelere yazabildim.Ama bi kere Excel merakı başlamıştı bende.

Sağlık ocağına bu site gibi bir siteden indirdiğim hastasevk programını vermiştim.Daha sonraları T.C numarasının hasta sevk kağıtlarında gösterilmesi gerektiği hasıl olunca bilgisayarla aramın fena olmadığını bilen sağlık ocağımız memurunun "Bu sevk kağıdına T.C kimlik sütunuekleyebilirmisin?" sorusu ile kendimi Excel Okyanusunun ortasında canyeleksiz buldum :).O soruya hiç düşünmeden "Evet eklerim demiştim."...

Lafımı yememek için 5 gün boyunca gece-gündüz excel yardımı ve bu site gibi sitelerden yardım alarak T.C sütunu eklenmiş benzer bir program yapmayı başardım.O andaki hissiyatımı anlatamam.

Sonraları makrolara daha fazla merak sardım.Bu merakım için net'ten kalınca bir kitap ve uygulama CD'leri aldım.Tabi siteleri takip etmeyi de ihmal etmedim.

Şu an bildiklerimin okyanusta bir buhar zerreciği kadar olduğunu bilerek çalışmaya devam ediyorum. Hepimize başarılar...

24-04-2006, 12:54
Bendeniz Exceli 53 yaşından sonra tanıdım, 2 ay sonra excelin tamamını öğrendiğimi kendi kendime vede çevreme söylemeye başladım, 1 yıl sonra bazı eksiklerim olduğunu ancak %75'ini örendiğimi, 3 yıl sonra herhalde ancak %50'sini öğrendiğimi , 4 ncü yılın sonunda %10'ununu, şimdi ise exceli öğrenebilmek için daha çook, çoook çalışmam gerektiğini öğrendim.

Tamamen katılıyorum :hey:

unur
24-04-2006, 13:15

Bende arkadaşımıza katılıyorum ve bir anımı paylaşmak istiyorum.Günün birinde bir formül üzerinde çalışıyorum.Bir arkadaşım beceremediğimi görünce sen bana sorsana arkadaş ben exceli % 80 biliyorum demişti.Sordum verdiği cevap; yok canım ben o kadarını bilmiyorum demişti;aldığı cevapsa o zaman sen exceli tanımıyorsun.

Bende göreve ilk başladığımda elime emeklilik kesenekleri icmal bordrolarını tutuşturmuşlardı ve bordrodan tek tek rakamları geçeceksin alt ve yan toplamları tutturacaksın demişlerdi. Bir sayfada 6 kişi ve 600 den fazla personeli olan bir kurum .
Baktımki excelde toplam alınabiliyor aaa bu baya güzelmiş deyip 1 hafta uğraşarak tabloyu hazırladım toplamları aldım ama bir türlü diğer sayfaya toplamları aktaramıyorum(bağ yapıştır) epeyde ona uğraşmıştım ve serüven hala devam ediyor.

xlsx
24-04-2006, 15:23
Aslında bu yazdıklarınızla bu foruma girerek excel korkusu olan insanlara da birer mesaj vermeyi saglayabiliyoruz farkında mınısız.Hele 50 yaş üstünde de olsa bir yerlerden excel sevgisi alıp bunun üzerine gitme hevesi olan arkadaslarımızın da oldugunun görülmesi bu excel sevigisini de aşılamıştır diye düşünüyorum.
Ve tabii hepimizin ilk baslarda yasadıgı Ben Excel'i cok iyi biliyorum dediği günlere de götürmüş oldu bizleri..(Hangimiz böyle demedik ki ve Gercekle Karsılasma Anını yasamadık ki :D
Ellerinize saglık.
Devam:) :yazici:

kopku
24-04-2006, 18:57
excel ilk çalışmaya başladıgım yıl ogrendim (94), planlama uzerine çalışıyordum ve hersey excel e dayalıydı.ancak işyerinde formullerle ilgili kısımları bilgi işlemdeki arkadasımız yaptıgı için biz hazırcı olduk biraz.merak edip biraz ogrenmistim, ve ogrendiklerimi daha sonra calsıtıgım yerlerde bana cok faydası oldu ama keşke daha cok sey ogrenseydim diyorum.

xlsx
25-04-2006, 15:17
İnsan kendisi bir yerde gördügü tek bir formülü bile alıp basit bir dosya yaparak orada kendisi tekrar o formülü olusturarak yaptıgı zaman daha akılda kalıcı oluyor di mi.?
Mutlaka pratik yapmak gerekiyor:) Ve de forumu takip etmek. :yazici:

algil
25-04-2006, 15:50
Exceli kullanmaya 1998'de basit işlemler toplama, ortalama, standart sapma hesaplamaları ile başlamıştım. Sonra sonra bir ara word belgelerini bile excelde yapmaya kalkıştığım olmuştu. Ama sene 2005 nisan ayı makro denilen bir şeye ihtiyacım oldu. Yanlış hatırlamıyorsam google "excel" yazdım ve karşıma "EXCEL.WEB.TR" çıktı. Artık Google'da excel diye aratma yapmıyorum. Şunu diyebilirimki excelde bildiklerim bindebir mi desem onbindebir mi bununda %99.999'unu "excel.web.tr" den ögrendim.
TEŞEKKÜRLER Bilgisini cömertce paylaşan site sakinlerine

xlsx
01-05-2006, 15:25
excel ile ilgili öğrendiğimiz çok konuda excel.web.tr katılımcıları ve mod' arkadaslarımızın çok faydası olduğu bi' gerçek..

farukmatrix
01-05-2006, 21:57
bende acemi1 'e katılıyorum .iyikide bu site açılmış.Çünkü çok küçük bi program olduğunu zannediydum ama çok işe yaradığını şimdi daha ii anlıyorum bu siteyi yapanlara ve yardım edenlere teşekkürler :)

xlsx
07-08-2006, 14:22
excel'i bir kişi tarafından yardım ile öğrenmek-ilerletmek isterdim derken bu siteyi keşfetmiştim.o tarihten bu yana sanırım bayağı bir ilerleme kaydettim.Yeni başlayan arkadaşlar sorduklarında nasıl öğrenebiliriz diye ,birkaç kitap tavsiye edip mutlaka bu siteye de üye olmalarını önermeliyiz.
Yeni gelen arkadaşlara bizler yardımcı olurken aynı zamanda unuttuğumuz bir çok özellik de bu sayede akılda kalabiliyor.

cyberwolf1980
07-08-2006, 16:20
ben excelı 1995 yılında bır ınternet cafede calısırken ogrendım :)
o zaman net cafeler yenı yayılmaya baslamıstı ogrencılerın odevlerını falan yaparak tez hazırlayarak uzun lafın kısası SAGI SOLU bayagı bı karıstırarak bu gune kadar geldım excel ve ms offıce ıle ılgılı herseyı ogrendım derken karsıma excel web tr ekıbı ve VBA cıktı herkese tesekurler

asri
12-08-2006, 12:13
96 da askere gitmeme 3 gün kalmıştı. Öğrendim ki askerde excel ve word biliyorsan yazıcı yada bilgisayarcı oluyormuşsun. Hemen office programını kurup sabahlara kadar excel ve word çalıştım. Word de kartvizit, excel de de tablo ve şekil çizmeyi öğrendikten sonra askere gittim.

Gerçekten de dedikleri gibi oldu. Usta birliğinde bölüğün ilk bilgisayarcısı oldum. Hiç unutmam bir izin kağıdını excel de çizmem 3 saatimi almıştı. : ))

15 ay boyunca bölükte hem delphi hemde excel çalıştım. Benim için oldukça başarılı geçmişti. Askerlik bittiğinde her türlü matbu evrakı excel de çizimleri ile birlikte çizmem bir kaç dakikamı alıyordu. Bölüğün terhis belgeleri , izin çizelgeleri ve izin kağıtları gibi evraklarını otomatik olarak oluşturuyordum. DOLAYLI komutuna teşekkürlerimi bir borç bilirim. O zaman VBA nedir bilmiyordum :)

Şirkette sistem sorumlusuyum vba ve exceldeki gelişmemin sebebi personelin bilgisayarcılar herşeyi bilirler mantığından dolayı exceli mecburen öğrenmeye çalışmamdır.

Şu excel de olmasa şirkette bi işe yaradığımı düşünen kimse olmaz. Sistemin kendi kendine yürüdüğü sanırlar nedense.Bir iki VBA kodu yazarak saatlerce uğraştıkları raporları hemen hazırlıyorum :)
Ben personel için süper bir bilgisayarcıyım acıda olsa :)

Mahmut Bayram
12-08-2006, 12:39
Ben de yazayım bari.
Bilgisayarla 98 de tanıştım.
Excel ile 2000 yılında öğretmenliğe başlayınca tanıştım, malum köy öğretmenliği, kendi çizelgelerimizi kendimiz çizerek başladık.
Öğrendiklerimi ve bildiklerimde en büyük etken bu ve bunun gibi excel siteleri büyük pay sahibidir.
Matematiğe, bilgisayara ve yaratıcı (Allah'a mahsustur ama cüzi irademizle oluşturduklarımızı kastediyorum) düşüncelere aşırı düşkünlüğüm ve merakım sayesinde excelimi geliştirmeye çalışıyorum.
Bana bıkılacak gibi gelmiyor, günde ortalama 10 saat proje üretmek için düşünürüm. İşe vakit ayırmıyor musun ayırıyorum tabii ki fakat bunlar anlık düşünceler. Ürettiklerimi not alırım, malzemeleri yazarım, hesaplarım ne nekadar gitmiş gidecek :lol: ve geceleyin işe koyulurum. Gece vakti diyorum çünkü el ayak çekiliyor ve ortalık sessizleşiyor, konsantrasyon artıyor.
Uyumuyor musun diye soranlara?
Aklı excelde olana uyku var mı be.
Not: Tabii ki uyuyorum 5-8 saat yetiyor.
Saygılarımla.

^karizma^
31-08-2006, 13:53
96 da askere gitmeme 3 gün kalmıştı. Öğrendim ki askerde excel ve word biliyorsan yazıcı yada bilgisayarcı oluyormuşsun. Hemen office programını kurup sabahlara kadar excel ve word çalıştım. Word de kartvizit, excel de de tablo ve şekil çizmeyi öğrendikten sonra askere gittim.

Gerçekten de dedikleri gibi oldu. Usta birliğinde bölüğün ilk bilgisayarcısı oldum. Hiç unutmam bir izin kağıdını excel de çizmem 3 saatimi almıştı. : ))

15 ay boyunca bölükte hem delphi hemde excel çalıştım. Benim için oldukça başarılı geçmişti. Askerlik bittiğinde her türlü matbu evrakı excel de çizimleri ile birlikte çizmem bir kaç dakikamı alıyordu. Bölüğün terhis belgeleri , izin çizelgeleri ve izin kağıtları gibi evraklarını otomatik olarak oluşturuyordum. DOLAYLI komutuna teşekkürlerimi bir borç bilirim. O zaman VBA nedir bilmiyordum :)

Şirkette sistem sorumlusuyum vba ve exceldeki gelişmemin sebebi personelin bilgisayarcılar herşeyi bilirler mantığından dolayı exceli mecburen öğrenmeye çalışmamdır.

Şu excel de olmasa şirkette bi işe yaradığımı düşünen kimse olmaz. Sistemin kendi kendine yürüdüğü sanırlar nedense.Bir iki VBA kodu yazarak saatlerce uğraştıkları raporları hemen hazırlıyorum :)
Ben personel için süper bir bilgisayarcıyım acıda olsa :)

öncelile bu forumu yeni keşfettim ve inanılmaz derecede çok beğendim,çok güzal bir forum.
arkadaşım bende nasip olursa kasım gibi askere gitcem galiba yazıcı olurum.ama aklıma takılan bi kaç soru var sanırım bu soruların cevapları sende,eğer cevaplarsan çok mutlu olurum.
şimdi askerde hem delphi hemde excel öğrendim demişsin acaba askeriyeye bilgisayar kitabı sokulabiliyormu?bende askeriyede vbasic ve excelimi geliştirmek istiyorum.
normal işlerden nasıl vakit ayırdın?komutanların karışmadımı?
diyelimki mesai bitip komutanlar gittikten sonra gece1-2 lere kadar çalışmak istiyosun böyle bir imkan varmı askerlikte.
çarşı iznine çıktığın zaman bu güzel forumdan bilgileri alıp cd ye attıracaksın bu cdyi askeriyeye sokman mümkünmü acaba?

biraz çok soru sordum ama kusura bakma.saygılar...

^karizma^
03-09-2006, 10:17
sayın asri ordamısınız?

aliayc
03-09-2006, 11:45
"excel.web.tr" deki örnekleri bolca pratik yapmak faydalı oluyor

birol_mumcu
04-09-2006, 00:05
merhaba;
mesajların bazılarını okudum...
anlaşılan herkes benim gibi ihtiyaçtan öğrenmiş, sonrada excelin tadını alınca kimi word ü bırakmış kimi diğerlerini
eeee herkes doğru yolu bulmuş galiba
kolay gelsin

xlsx
10-09-2006, 22:08
exceli öğrenmeye başladığımda PC'm yoktu.
öğrenmeye devam ediyorum.hala PC'm yok.
netcafe'de çalışarak nereye kadar gidebileceğimi de bilemiyorum ama iş hayatımı kolaylaştırmaya devam edeceğine eminim..
biraz pahalı oluyor ama olsun:(

alipinar
10-09-2006, 23:07
Merhaba arkadaşlar,
Ben de excelle tanışmamı sizinle paylaşmak istedim. Yıl galiba 99'du. Okula bağış yoluyla bir eski bir bilgisayar gelmişti. Exceli ilk orada gördüm. İlk başta bana gereksiz bir şey gelmişti. Bir sürü dikdörtgenlerden oluşan bir görüntü.
Daha sonra bir öğretmen abimizin hazırladığı "Sınıf Geme Defteri" (Yıl sonlarında hazırlanır birz zahmetlidir.) ile ilgili dosyasını gördüm ve bana çok ilginç gelmişti. O andan itibaren excelle uğraştım ancak kendi kendime deneme yanılma yöntemiyle. Daha çok formül kullandım.
Geçen yıl Kasım ayında makrolara ilgi duymaya başladım. Hazırladığım dosyada bir yerde takılmıştım. Exceli bildiğini zannettiğim kişilere sordum ama cevap bulamadım. Sonunda bir arkadaşım forum siteleri olduğunu ve google da arattığım zaman bulunduğunu söyledi.
Hemen dediğini yaptım ve ilk çıkan site excel.web.tr idi. Bu site benim için hazine değerindeydi (hala da öyle). Buradan o kadar çok şey öğrendim ki (kendimce). Yolun çok başındayım. Bu site bize excelin kapısını açıyor. Ama o kapıdan girmek bizlere kalmış. Sayın site yöneticileri, değerli üstadlar ve excele gönül veren dostlar! İyi ki varsınız...

xlsx
12-09-2006, 16:22
excel öğrenmeye başlayıp da bilenlerden bu sitenin adını duymayan yok gibi:)
birisi en iyi nasıl exceli öğrenebirim diye sorduğunda bir kac kitap ismi bir de mutlaka bu sitenin adını verdiklerine şahit oluyorum.:)

hüseyin erol
12-09-2006, 17:04
Arkadaşlar öğrenmeye açsanız excelide kısa zamanda öğrenebilirsiniz.isteyin ve uygulamaya geçin 3 yada 4 ayda bu işi öğrenirsiniz garanti veriyorum.hiç makro bilgim yokken 2 ayda forumlardaki bilgilerden yararlanarak ve uygulayarak öğrendim.

roysmmm
13-09-2006, 22:40
üni. yıllarımda basladım..iş hayatımda sürekli kullanıyorum..

ayrıca bu siteden cok sey öğreniyorum.

bu siteyi seviyorum:)

Robinson_Crusoe
14-09-2006, 10:04
Askerde kullanmak zorunda kaldım ondan sonra işim olduğunda kullanıyorum o da binde bir:icelim:

xlsx
25-10-2006, 18:07
exceli öğrenirken danıştığım herkes ilk başladığında ne işime yarayacak diye başladıklarını ancak iş ilerledikce vazgeçilmez olduğunu farkettiklerini söylüyorlar.:)
o zaman exceli önce severek işe başlamak lazım diyebiliriz soranlara...

berdal
03-11-2006, 02:08
üstadlarıma özverili çalışmalarından ve bu memleketin insanlarını kendisini geliştirmeye teşvik ettikleri için tebrik ediyor ve saygılarımı sunuyorum.İnanın bu memleketin gelişmesinde büyük bir payınız olacak.Mesele excel değil birşeyler yapabileceğini görmek, bunu öğrenen insanlar kendisini her konuda geliştiriyor .Yıllardır içlerine sinen tembellikten kurtuluyor.Bu memleketin sizin gibi iyi birşeyler öğreten insanlara ihtiyacı var.

Levent Menteşoğlu
03-11-2006, 08:09
üstadlarıma özverili çalışmalarından ve bu memleketin insanlarını kendisini geliştirmeye teşvik ettikleri için tebrik ediyor ve saygılarımı sunuyorum.İnanın bu memleketin gelişmesinde büyük bir payınız olacak.Mesele excel değil birşeyler yapabileceğini görmek, bunu öğrenen insanlar kendisini her konuda geliştiriyor .Yıllardır içlerine sinen tembellikten kurtuluyor.Bu memleketin sizin gibi iyi birşeyler öğreten insanlara ihtiyacı var.

Bu güzel sözleriniz için teşekkürler, Maalesef memleketimizde insanın moralini bozan o kadar çok kötü şey oluyor ki. İnanın bu sabah yazdıklarınızı okuyunca yüzüm güldü. Eğer milletimize küçükte olsa bir katkımız varsa ne mutlu bize. :hey:

yun.em
03-11-2006, 20:33
1994 te şans eseri....bir sanatsal etkinliğe yardımcı olurken, etkinliğin boş zamanlarında bilgisayar denilen cihazı kurcalayanları görünce dayanamayıp yanlarına gittim......resim çiziyorlardı ....çok şaşırmışşştım....sandalye boşalınca kendimi kedi ilan edip ilk mause ma dokundum....

bilgisayarın sağını solunu kurcalarken.... EXCEL ile açmışım.....sutunları satırları klavyeyi kurcalayınca ürküp yannlış bir şeyler yaptığımı düşünüp kaçarcasına excel i kapattım......nasıl başardım onu bile hatırlamıyorum....

etkinlik boyuncca excel i açıp doğru kapamayı öğrendim....sadece bir çizgi programı olduğunu düşünüp 4 sene sonrasında toplama ve çıkarma denilen şeyinde bu programda otamatik yapılabildiğini öğrenince kendimi birşey sanmaya başladım....ardından geçen 2 sene sonra kendimi profoser ilan ettim ki çalıştığım firmada bir arkadaşın benden biraz daha fazla bildiğini görünce birden duraksayarak bu işte bir iş var deyip kendimi prof luktan aforoz ettim.....

YIL 2006 ...TAM BİR AY önce işyerinde boş boş otururken ..şu googleda bir excel yazıyım dedim....hayatım en doğru boşluğuymuş .....sizinle ....ÜSTATLARI, BU FORUMU tanıdığımda dehşete düşmüştüm..... 3 saat boyunca forumu taradım ..ağzım açık kaldı......
inanamıyorum....burdaki örneklere ..paylaşıma ve emeğe......

şimdi siz üstatlarıma bir kaç şey sormak istiyorum......

1-) Bilinen basit formüllerle birlikte karışık vb. tüm formüllerin bulunduğu bir kaynağa ihtiyacım var.... eski kitap , döküman, arşiv...vb.. benimle elinizde bulunan kaynak türlerini paylaşırmısınız....kendimi formül konusunda çok eksik hissediyorum...

2-) makro nun ne olduğunu hiç bilmiyorum...birde VBA de demek.... :) ne işimize yarar

3-)makroyu hiç bilmeyen biri olarak (kompleks dosyalardan veri alıp derleyen bir yapı sanıyorum) bu programı nasıl öğrenebiliim...bana bir yol gösterirmisiniz...

paylaşımlarınız için teşekkür ederim....

Saygılarımla

yunusgurcan@hotmail.com

Selçuk
03-11-2006, 21:27
herkese selamlar;

sn.komutan63'ün söylediklerine aynen katılıyorum. bu siteyle tanışana kadar bende exceli bildiğimi zannediyordum. en azından işime yarayacak kadar formul, fonksiyon vs. bilgim vardı. yani basit konularda işlerimi otomasyona dökecek kadar bir şeyler biliyordum. halbuki hiç bir şey bilmiyormuşum!.. bu siteyle tanışınca farkettim bunu. excelle lisede okurken, bilgisayar labarotuarında tanıştım ve anlamsız kutucuklardan oluşan programın ne işe yaradığına hiç bir anlam veremedim.. aslında excel hayatın anlamıymış.. hayatın ta kendisiymiş.. meğer excel ne kadar büyük bir dünyaymış.. ve her geçen gün siz değerli üstadlarımız sayesinde yeni bir şeyler öğreniyorum.

uzun yıllardan beri internet sürekli elimin altında olmuştu, ancak ne bir sitenin, nede bir forumun böylesine müptelası olmamıştım. her siteye girişimde üye sayısına bakıyorum, sürekli artıyor. :D her geçen gün büyüyoruz arkadaşlar.. excel.web.tr öylesine bağladı ki beni, yıllardır değiştirmediğim açılış sayfamı bile sayenizde değiştirdim:mrgreen::mrgreen: msnde kişisel ileti bölümüne sitenin adresini yazdım. en azından listemdeki herkes bir merak edip, tıklıyor, ve sonra bırakamıyor.. exceli biliyorum diyenlere "excel.web.tr" diyorum sadece.. excel.web.tr üyesi olmak bir ayrıcalıktır.. yani hiç bir çıkar gözetmeden başkalarının sorduğu sorulara cevap vermek, yardım etmek için zaman ayırmak, emek harcamak.. paylaşımın böylesi yok sanal alemde...
bildiğini paylaşmaktan çekinmeyen ve heran yardımımıza koşan tüm değerli üyelere ve sitenin değerli yönetim kadrosuna saygılar sunarım...

iyi ki varsınız...

hoşça kalın, excel'le kalın.. :icelim:

komutan63
03-11-2006, 22:44
Ben de bu siteye yeni katıldım ama iyi ki katılmışım çünkü ben exceli kullanabildiğimi sanıyordumama hiç bir şey bilmediğimi bu siteyle tanışınca öğrendim. şimdi ise buradaki arkadaşların yardımları ile çok şeyler öğrenebileceğime inanıyorum ve bunun için tüm arkadaşlara teşekkürler ediyorum. gerçekten bu foruma katıldıktan sonra çok daha mutluyum ve kendimi bu konuda şanslı hissediyorum. son olarak bu siteyi kuranlara ve burada bizim sorunlarımıza çözüm üreten herkese saygılar sunuyorum

iyi çalışmalar

Recep İpek
03-11-2006, 23:51
Bu güzel yazıları okuyunca benimde içimden bir şeyler yazmak geldi.

Benimde Excel’le tanışmam, daha doğrusu bilgisayarla tanışmam lise yıllarına denk gelmektedir.

Lise 3’te stajyer olarak başladığım şirkette ( 10 yıl oldu hala aynı şirketteyim :D ) bana verilen küçük işleri excelde yazıp, çizerek başladım.

Excel önceleri bana yazıp, çizme, karalama , boyama programı gibi geliyordu.
Sonraları excelin ne kadar kullanışlı olduğunu, özellikle VBA ve Makroları öğrendikten sonra excel ile yapılamayacak bir şeylerin olduğunu öğrenmek bana büyük keyif verdi.

Excel ( VBA-Makro ) ile örneğin ;

 İşyerinizden evdeki cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz.(Kamera, TV, Bozdolabı, Kombi vb.)
(Bunun için elektronik ve malzemelerinide bilmek gerekiyor.)
 Uzaktan kumandalı arabaları kontrol edebilirsiniz.
 İşyerinide kullandığınız form ve yazıları tasarlayarak daha kullanışlı ve otomatik hale getirebilirsiniz.
 Birden fazla kişiye yazacağınız yazı, etiket veya maili exceli veritabanı olarak kullanarak aynı anda döküm alıp, gönderebilirsiniz.
 Excel dosyalarını veya sayfalarını otomatik olarak belli kişilere mail olarak atabilirsiniz.
 ………..

ve bunlara benzer birçok uygulamaları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Google’da excel ile ilgili bir konuyu ararken ilk sırada bu site çıkmıştı.
O zaman forumun üst kısmında son mesajlar aşağıdan yukarıya doğru kayıyordu.
Bu dönemde HTML ve Web Tasarımına merak sardığım için bu çok hoşuma gitmişti.

www.excel.web.tr ile tanışmam sevgililer gününe yani 14 Şubat tarihine rastlamaktadır.

O günden bu yana birbirimize aşığız. :D

İyi ki varsın EXCEL, iyi ki var www.excel.web.tr

cout(h)ane
04-11-2006, 10:38
"Dünyadaki en büyük mutluluk, başkalarına yardım edebilmektir" diye düşünüyorum.. Bu siteye katkısı olan ve kullanan herkesin ne kadar mutlu olduklarını yazılanlardan gayet net bir şekilde görebiliyorum.. İnanın bazı mesajları okurken gözlerim doluyor, çünkü bu mesajları mutlu insanlar yazıyorlar, biliyorum..

Benim excel'le tanışmam TOFAŞ'ta staj yaparken bir formen arkadaşın "boş oturacağınıza excel öğrenin!" demesiyle başladım. İçimden "excel de neymiş ki?" dediğimi anımsarken gülümsüyorum şimdi :)) "Boş kutulardan oluşan bir ekran, nedir ki bu, yardım menülerine bakayım bari" dedim ve bu birinci aşama oldu.. Yıllarca ara verdim sonra.. Ardından iş yerinde günlerce uğraştığım bir raporu çok değerli bir abim gözümün önünde 3 mouse hareketiyle yapınca aklıma yine TOFAŞ'taki formen geldi.. Yine gömüldüm konuya, tabii artık internet vardı.. Vee önce M.Temel KORKMAZ'ı ve kitaplarını keşfettim (makro öğrenmek için kitap tavsiyesi isteyenlere tek önerimdir; kalın mavi kitap -MAKROLAR ve VBA For Applications - bkz:excel.gen.tr), ardından da mutluluk kaynağım canım sitemiz excel.web.tr'yi..

İnanın başka hiçbirşeye ihtiyacımız yok, merak, azim ve sitemiz bize yeterli..

Bir yabancı sitede şöyle bir slogan duymuştum: "Eğer bir şirketin beyaz yaka çalışanları Excel'i tüm yönleriyle kullanabilselerdi, şirket verimliliği en az %50 artacaktır!!". Şimdi benim misyonum şirketimin verimliliğini excel merakı ve sevgisi yayarak artırmak. Bunun için de en büyük güvencem excel.web.tr..,

Emeği geçen herkese teşekkürler.. Hepinize sevgiler..

puma22
08-11-2006, 08:57
Valla ben onu bunu bilmem ama bu siteyi kuranlardan ve bilgilerini paylaşanlardan Allah razı olsun hergün yeni bişey öğreniyorum

green71tr
08-11-2006, 16:12
1989 da arkadaşım lotus 1-2-3 ten bahsetti... satranç tablosu gibiymiş... her kareyi birbirine bağlayıp formuller kurabiliyormuşsun... vs vs vs

henüz daha programa girip çıkmayı dahi bilmez iken bir bordro yapmıştım kağıt üzerinde hangi hücre hangisiyle bağlantılı olacak diye... hey gidi günler...

excel in bir komutu vardır... lotus 123 ten geçeceklere özel menü verir. önce lotus menüsünden kullandım excel i daha sonra excel de nasıl yapılacağını yine excel in anlatımlarından öğrendim.

az ekmek yemedim bu program sayesinde. muhasebeci olduğum için excel daima baş ucumdadır. masamda hesap makinası bulunmaz lotus 123 ile tanıştığımdan beri.

kitap ile öğrenmek + öğrendiğini bir projede uygulamak...

topla.çarpım formülü, özet tablo raporu, etopla... her biri ayrı ayrı bir renk kattı ve kullanımımı + iş bitiriciliğimi artırdı.

şu an link kullanıyorum. raporlama için ilk işim data yı excel e göndermek oluyor... ayrılmaz parça... bazen rüyamda excel problemleri çözdüğüm bile oluyor. arızaya az kaldı ;)

saygılar sevgiler...

alfa&omega
08-11-2006, 16:51
Üni deyken excel çok iş yaptım vede para kazandım asla bilmiyorum demedim çünkü sınırının olmadığını keşfettim ve buda canımı sıkıyordu bu kadar bilgini ana hatlarıyla anlaşılması. Ama sağolsunlar bu siteyi yapanlar, her açıdan yardımcı olan arkadaşlarımız var hemde sormadan da site de gezerek te herşeyi öğrenebiliyorunuz. Sonuç yine aynı ve kesin bu kapıya çıkıyor, "excelde herşeyi yapmak mübahtır"

zipir123
12-11-2006, 06:16
Excel web tr de emeği tüm herkese çok çok teşekkür ediyorum bazı formüller bana çok karışık geliyor ama sanki bir hikaye kitabı okur gibi okuyorum bu formülleri bazılarını biraz anlayabiliyorum bazılarını hiç anlamıyorum ama yine hayranlıkla okuyorum hele hele 4-5 satırlık formül yazan arkadaşların bu formülleri nasıl yazdıklarına şaşkınlıkla bakıyorum tekrar emeği geçen herkese çok teşekkürler

zipir123
12-11-2006, 06:18
bence bu excelin sonu yok galiba

xlsx
14-11-2006, 14:19
Excel çalışmaya başladığım ilk zamanlar dosyaları inceleyip formüllerin hangi mantıkla oluşturulabildiğini anlamay çalışıyordum.
Bir dosya buldum ve incelediğimde çok uzun karışık formüller vardı.Bi kişi uğrasıp fikstür hazırlamıştı.
O kadar içiçe formülü nasıl yazabildiklerini görünce daha da çalışma isteği duydum.
Sanırım karışık gelen herşey biraz çabalayınca normal gelmeye başlıyor..

takavit
15-11-2006, 10:11
Bende ihtiyaçtan öğrendim bu siteye girinceye kadarda bişeyler bildiğimi sanıyordum ama malesef yanılmışım öyle arkadaşlar varki resmen olayı bitirmişler.Ayrıca paylaşma olayı çok güzel insanların günümüzde günahını bile vermediklerini düşünürsek.Herkese teşekkürler kolaygelsin .
NOT:ARKADAŞLAR ARANIZDA VBA ANLATIM CD Sİ OLAN VEMI YADA SATILAN ADRES EXCEL ANLATIMI ŞEKLİNDE ÇOK İHTİYACIM VAR KİTAPTAN OKUYORUM AMA YETERLİ DEĞİL...

xlsx
20-11-2006, 14:42
O halde Exceli nasıl öğrenmeye başladınız sorusunun cevabına excel.web.tr forumunu da eklemek doğru olacak.Bu sayfadaki excel ile ilgili çalışmaları inceleyip moderatör arkadaşların hızlı ve özverili dönüşlerini görerek daha da hırsla öğrenemeye çalışıldığını düşünüyorum.
Burası insanı zorla öğrenmeye teşvik ediyor değil mi?:)
Exceli öğrenmekten vazgeçecek durumdayken burada çok ileri seviyelere gelmiş arkadaşları görünce insan neden ben de öğrenmeyeyim diyebiliyor.:)
Hem kitapla hem de excel.web ile öğrenmeye başladım diyenlerdenim..
Siz?

kozlukaya
20-11-2006, 19:20
1992 yılında başladım.
Hakediş uygulamaları ve metraj listeleri üzerine çalıştım.
O zamanlar web siteleri olmadığından kitap üzerinde satır satır çalıştım.
İşime yetecek kadar bildiğimi sanıyordum.
Excel.web.tr'yi gördükten sonra işimde kullanmasam bile öğrenmeye devam etmeye karar verdim.
Excel'i öğrenmenin sonu herhalde yok.

bilalelectric
21-11-2006, 12:46
bu pazartesi işe başladım..hem de öğrenciyim...rapor taslağı hazırlamam gerekti bu aralar..ve bu ana kadar exceli kullanan biri değildim..bu işte daha en başındayım..öğrenilecek o kadar çok şey var ki...ama kurcalaya kurcalaya öğrenecez..bi de bu forumun sayesinde..inanın çok faydalı oldu bu forum..yardım eden arkadaşlara cok teşekkürler.....

bende yeni basladim fakat nerden takip ediyoruz ben anlaymadım valla bir bilgin varsa msj at.

excelci1
24-11-2006, 09:20
benim excel le tanışmam asker de oldu. yazıcı olmuştum ve excel de kenarlıkları yapmayı bile bilmiyordum. hiç bir şey bilmiyordum. ama bütün işlerimizi excel den yapabiliyorduk. başka hiç bir program yükümüzü bu kadar hafifletemezdi.

kullana kullana biraz elim alışmıştı ama daha hiç bir formül yapamamıştım. dört işlemi bile yapamıyordum. ama o kadar çok merak ediyordum ki boş vaktimde excel yardımı açıp anlayana kadar okuyordum. daha önceden yapılmış olan dosyalardaki formüllere bakarak mantığını anlamaya çalışıyordum. artık formül yazabiliyordum. benim için o zamanlar çok heyecan vericiydi bu. artık dört işlemin dışında da kolay formülleri yazıyordum. artık bildiklerim formüllerle bir şeyler yapmalıydım ve daha önce yapılmış olan personel terhis dosyası nı bana uyacak şekilde ayarladım. artık daha fazla şey biliyordum ve öğrendikçe öğrenmek istiyordum.

koşullu biçimlendirme, veri doğrulama gibi şeyleri kendim karıştırarak çözdüm. ama tabi bilmediğim bir sürü şey vardı. mesela vseçtopla formülünü kullanmamıştım. önceleri çok kafamı çok karıştırıyordu. şimdilerde çok kolay geliyor bana. ölçütü birden fazla kullanabiliyorum. sayıyı vba kullanmadan metne çevirebiliyorum. ve daha bir sürü şey.

umutsancar
28-11-2006, 16:05
1997 yılında Microsoft Office User Specialist sertifikamı aldım.

1999 yılında yeteri kadar Excel bilmiyorum diye bir işe alınmadığımı hatırlıyorum.

2002 yılında bir alış veriş merkezinin bilgi işlem departmanında çalışıyordum. Hergün iki farklı rapor hazırlamam gerekiyordu ve bunu en hızlı çalışmayla 20dk da tamamlayabiliyordum. O dönemde Excel'in devâsa gücünü farkettim. Sonuç itibari ile raporlarımı tek bir tuşa basarak otomatik ve hatasız oluşturabildim. O 20 dakikalar ömrüme ömür katmıştır.

2004 yılında ihtiyaç duyduğum bir tabloya başladım. Bu tabloyu hala geliştiriyorum.

Velhasıl... Bizler denizdeki kum taneleri gibiyiz. Yani Excel ile ilgilenen, vizyonu geniş bu kitlenin sayılması mümkün değildir.

ved4bu
28-11-2006, 20:35
Selam
Sizce?

eksik çok.eğitim şart

hamitcan
29-11-2006, 15:19
Arkadaşlar ben de epeydir bu konuya, bir şeyler yazmak istiyordum, bir türlü kısmet olmamışdı. Demek ki bugüne kısmet olacakmış.

Ben de ilk defa 1996 senesinde Excel’i kullanmaya başladım. Daha önce görmüştüm fakat hiç kullanmamıştım. Çalışmaya başladığım firmadaki arkadaşlar Excel’i oldukça yoğun kullanıyorlardı ve Excel’de bir sürü form oluşturmuşlardı. Ben ise büyük bir merak ile onları izliyordum. Zamanla, yaptıkları formları incelemeye başladım. Basit formlardı ama oldukça işe yarıyorlardı. Aynı sıralarda bir arkadaşım, Marmara Üniversitesi’nin düzenlediği kurslara başladı. Ondan edindiğim kurs notları benim için dönüm noktası olmuştur diyebilirim. Formül oluşturmayı, fonksiyonların kullanımını, şu anda hatırlayamadığım birçok bilgiyi bu notlar sayesinde öğrendim. Bazen bu notlara bakıyorum da seviyemin nerden nereye geldiğini daha iyi görebiliyorum.

Aslına bakarsanız, benim Excel’e merakım makroları keşfetmem ile başladı. Excel’in o anki versiyonun da şimdiki gibi makrolar, visual basic ile oluşturulmuyordu. Excel’in daha farklı bir makro dili vardı. Fakat yine de ben bu makroları kullanarak öyle şeyler yaptım ki, şu anda bile kendime şaşırıyorum. Bunlardan bir tane örnek vermek istersem; kullandığımız ticari paket program dos tabanlıydı fakat Excel’den veri almaya müsait bir programdı. Ben de bu programın yapamadığı birçok işi Excel’de yapıyordum ve bu programın içine aktarıyordum. Yaptığım bu formlar ve programlar çalıştığım şirkette bir öyle işe yarıyordu ki bazen iki kişilik çalışıyormuşum gibi geliyordu. Kısacası bu makrolar sayesinde zamandan oldukça tasarruf ettiğimi söyleyebilirim. Ama bunlar bile zamanla yetmez oldu.

İnternet yaygınlaşmaya başladıkça ben de internet üzerinde Excel bilgimi geliştirecek bilgiler aramaya başladım. Ve bir gün www.excel.web.tr ile tanıştım. Öyle bir tesadüf ki, yanılmıyorsam, sitenin kurulması ile benim siteye üye olmam hemen hemen aynı döneme rastlar. Şunu her fırsatta söylerim, bu site de öğrendiğim bilgileri para versem dahi öğrenemezdim Bunların yanı sıra, sitedeki saygı, paylaşımcılık, sıcaklık çok az sitede mevcuttur herhalde. Burada birçok dost edindiğimi düşünüyorum. Fırsat olsa da, sanal alem dışında da görüşebilsek. Evet, işte benim hikayem de bu kadar.

Bir kez daha www.excel.web.tr sitesini kuran ve emeği geçen tüm arkadaşlara candan teşekkürlerimi bildiririm.

xlsx
04-12-2006, 20:20
Ben bu Topic'i oluştururken excel bilgim şuanda bulunduğum kadar değildi ve bu topic sayesinde nereden başlayacağını bilemeyenler için bir beyin fırtınası yaratmış oluruz diye düşünmüştüm.Ve yazılanları düzenli olarak takip ediyorum.
Herkesin bir başlama hikayesi bir geliştirme yöntemi mevcut.
Bunları okuyan yeni katılımcı arkadaşlara faydalı olacağına inanıyorum.

Bu topicle excel'e başlamanın yaşı olmadığını,geliştirmek için illa bir yardımcıya gerek olduğu,severek isteyerek bunu insanın kendisinin de forumdan,kitaptan,ders notlarından, arkadaşlardan öğrenilebileceği görülüyor.

PC'si olmayanlar için Net cafede excel çalışarak da excel'de bir yerlere gelinebileceğini de unutmadan söyleyeyim:)

yamtar155
11-12-2006, 18:24
2003 yılında işim geregi excellde sadece tablo yapmak ve liste oluşturmak için kullanmaya basladım. daha cok word kullanıyordum. ama günler gactikce hem bilgisayarı hemde office programlarını öğrenmeye başladım. bir gün aklıma birsey takıldı ve bir arkadasıma konudan bahsedince bana excellde yapabilecegimi söyledi. ogündür bu gündür excelli arastırıyor ve kafama takılanları ögrenerek yada deneme yanılma yöntemi ile yapmaya calışıyorum.
en son hazırladıgım bir forma nasıl resim getire bilirim düşüncesiyle arastırma yapmaya basladım. fakat cevremde beni tatmin edecek cevaplar alamadım ve googlede arama yaptım. ve excel.web.tr. işte tüm aradıgım burada vardı. siteye üye oldum ve her aksam bakamadan gecemiyorum. cok kısa sürede hazırladıgım formuma resim ekleyebildim. tabiki sn. yurttas sayesinde. emeginden dolayı minnettarım. şimdi tek düşüncem exceli öğrenmek. çünkü daha kendim resimleri cagıramıyorum.

sn.Administrator, admin ve bilgisi olan arkadaşlar: verilen örnekler ve eklenmiş dosyalar üzerinde excelde macroların ve formüllerin işlenmesi konusunda resimli olarak veya nasıl ne sekilde yapıldığı anlatılaırsa daha ögretici olacagı kanısındayım. yani olmazsa olmazların acıklanması ve degişebilenlerin belirtilmesi ögrenme konusunda acıklayıcı olabilir.

ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ederim...

sakin
16-12-2006, 08:33
... öğrenmenin yaşı yoktur. Ben sınıf öğretmeniyim. Excel ile sanırım 2002 yıllarında muhatap olmaya başladık. O yıllarda köyde görev yapan bir sınıf öğretmeni olarak excel de hazırlanmış bir sınıf geçme defterini kurcalayarak işe başlamıştım(Formüller yönünden). Bilgim bir sınıf öğretmenine yeterli ama güzel çalışmalarımızı yaparken bu programdan da neden faydalanmayalım?
Sitede emeği bulunan herkese şimdiden teşekkürler.

extra5
17-12-2006, 05:40
ben excel ile 96 senesinde tanıştım ve okul işleriyle ilgili idareci arkadaşlara bir takım kolaylıklar yapmak için excel ile uğraşmaya başladım. tamamen kendi uğraşılarımla bir şeyler öğrendim. daha sonra "excel'95 5.0" diye bir kitap geçti elime ve o kitabı baştan sona 2-3 kere okudum. excel ile uğraşmaya başlamamdan 4 ay sonra okulun maaş ve ek ders ücret çizelgelerini hazırladım. müdür baş yardımcısı hâlâ dua ediyordur bana eminim..

mustafa155
28-12-2006, 14:18
kurs almadım, ancak devamlı bilenlere akıl danıştım. Tabi genel bir altyapı çok önemli

xlsx
29-12-2006, 22:18
Yeni bir formül ya da yeni farklı bir alternatif öğrendiğim zaman mutlaka pratik yapıyorum.Bu pratik ileri de kullanacağm zaman unutmamı sağlıyor.
Sanırım sık sık yaptığım hayali senaryo dosyalarla öğrendim ben bu exceli:)

@yoruk
30-12-2006, 17:15
Bilgisayar hususunda öğrenilenlerin büyük bir çoğunluğu deneme yanılma ve uygulamadır. aksi halde biraz zor öğrenilir. Bu güne kadarki tecrübem bana bunu öğretti. Ama herhangi bir kaynaktan bakarak uygulamak ya da birisinin anlattığını uygulamak daha da kolayı olsa gerek

LeVeLuP
05-01-2007, 09:58
bence önemli olan ilgi duymak.ben yıllardır hiçbir programa duymadığım kadar excele ilgi duydum.herkes word de yazıları yazarken ben excel de yazmayı, bazı rutin yazıları format haline getirebildiğim için tercih ettim.bilgisayarı edinme yılıma göre excelimi pek geliştirdiğim söylenemez.15 yılda öğrendiklerimden fazlasını şu son 6 ayda öğrendim.valla bu siteyi kurmayı düşünen, yöneten, katkıda bulunan, emek veren herkese şahsım adına çok teşekkür ederim.varolun.

hhalil
06-01-2007, 14:17
Selamlar,
Benim excel'e başlama dönemim emeklilik sonrası oldu(43).
Güneyde bir turizm işletmesinin,işletme müdürlüğünü yapmaya başlayınca gbt almak için form2 diye bir form dolduruyoruz ama formu bulmak 2-3 günümü alıyor.Kalın karton olduğu için ancak emniyette bulunuyor.Kafama takıldı ben excelde bu formu yapacagım dedim 2 gündede yaptım.Fakat emniyet illaki kalın karton olacak diye diretiyor,kavga döğüş (en önemlisi form'a çaba sarfetmişim) 1 sene sonra kabul ettiler.
4 senedir öğrenmeğe devam,son aylarda ise bu forumla tanıştım ve excel.web için söylenebilecek tek şey emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Sevgi ve Saygılarımla

denizbi
09-01-2007, 14:18
Selam arkadaşlar excel'i belki çok iyi derecede bilmiyorum ama bir tablo yapıp formül ekleyecek kadar biliyorum oda şimdilik idare eder, ama hiçbir zaman tamamıyla öğrendim diyemem çünkü hergün yeni bilgiler ekleniyor.Bence bilginin sınırı yok ve bu siteden birçok sorumun cevabını bulabiliyorum ve bu sitenin farkına varıp üye olduğum için çok şanslı olduğumu düşünüyorum

pacificline_22
09-01-2007, 21:23
merhaba arkadaşlar. önceleri ben exceli fazla kullanmayan biriydim ta ki gittiğim bir iş görüşmesinde bana excel bilgimin olup olmadığının sorulmasına kadar. bana orada bir soru soruldu ve ben biraz zorlandım. akşam eve geldiğimde internette kaynak ararkan excel.web.tr keşfettim. sorduğum soruya bütün içtenlikleri ile cevap veren, takıldığınız konularda sizden yardımını esirgemeyen bir çok arkadaşla tanıştım. bana exceli sevmemde yardımcı oldular. excel de çok yeni olamam dolayısıyla daha öğreneceğim çok şey var. inanın her gün excel de bir şeyler yapmaktan büyük zevk duyuyorum. bunun için yardımcı olan bütün arkadaşlara çok teşekkür edrim.

uhercan
11-01-2007, 18:51
Arkadaşlar ben de excele önce dört işlemle başladım. Başladığım dönemde türkçe office programıda yoktu. İngilizce menü de epey zorlandım. daha sonra türkçe office programları çıkınca rahatladım. Sonra excelde yapmak istediğim işlerin çıtası yükseldikçe yenilikleri keşfettim. keşiflerim genelde deneme yanılma ile oldu takıldığım yerde bir bilene sordum fonksiyonel formüllerin altında yer alan uygulamaları inceledim. Kitaptan ise çok az yaralandım. Gecenlerde arkadaşımın evindeki kütüphanesinde Bilgisayarın B si adlı bir kitaba rastladım. Excel kısmına bir baktımki benim kullandığım bütün komutlar v fonksiyonlar var macro az değinmiş. Bende macro olayını nasıl çözerim altından nasıl kalkarım diye düşünüyordum. Çünkü bazı formüllü tablolarda yardımcı tablolar oluşturuyorum bu da dosyayı kasıyordu. Saolsun işyerinde çalışan bir arkadaşla sohbet esnasında bu web sitesini önerdi ve bende hemen üye oldum. (sevgili Mahmut Vural sana buradan teşekkür ederim). forumları okuduğum kadarıyla herkez bir ilerleme kaydetmiş heralde bende ilerleme kaydederim. Daha ilerisi tabiki VBA ve SQL herkese kolay gelsin ufku açık olsun.

sergions
12-01-2007, 13:09
Merhaba,

Ben bilgisayarla 87'de tanışmıştım, 80'lerin en meşhur markası olan commodore-64. Gerçekten de kilobyte başına verimlilikte onun üstüne bilgisayar görmedim.

Ardından 94'te üniversitedeyken Excel'in fırtınası esmeye başlamışken nedendir bilinmez, gittiğim kursta Lotus 123 öğrettiler. Lotus 123 kullanacağımızı söylediklerinde o zamanların favori araba oyunu olan lotus'u oynayacağımızı sanmam da şimdi çok komik geliyor.

Ardından 95'te ilk PC'mi aldığımda Excel ile tanıştım, o zamanki düşünceme göre Lotus 123'ten en büyük artısı sürükle-bırak ve çek-yapıştır gibi fonksiyonlarının olmasıydı. Tabii formül yazmanın da Lotus'tan daha kolay olduğunu atlamamak gerekir.

Program aslında öyle kolay tasarlanmıştı ki basit tablolar ve formülasyonlar yapmak için çok da fazla yardıma ihtiyaç duymamıştım.

Yanlış hatırlamıyorsam 99 yılında da VBA ile tanıştım, zaten commodore-64 doğrudan basic ortamında başladığından oradaki temel bilgilerim sayesinde VBA'yı temel olarak kavramam pek de zor olmadı.

Ancak birçok üyenin de değindiği gibi kendimi asıl geliştirmem internet'teki forumlar sayesinde oldu, ilk zamanlar daha çok Temel Korkmaz'ın excel.gen.tr sitesinin (konu genel muhabbet ve yakın tarihle ilgili olduğu için yazmanın bir mahsuru olduğunu sanmıyorum, ancak yine de mod. arkadaşlar uygun bulmazsa adresi edit'leyebilirler) , son birkaç yıldır da excel.web.tr sitesinin forumlarını elimden geldiğince takip ediyorum.

Kendimce çok iyi sayılabilecek uygulamalar yapmam da bu sitelerdeki yardımsever arkadaşlarım sayesinde mümkün olmuştur. Bunların içinde özellikle Haluk (eski adıyla Raider) arkadaşımın yeri apayrıdır.

Ayrıca yine Haluk arkadaşım sayesinde öğrendiğim yabancı bazı sitelerden (ör: Hatırladığım kadarıyla Excel MVP'lerinden olan Ron De Bruin'in sitesi www.rondebruin.nl ,www.mrexcel.com, v.s... ) çok faydali bilgiler aldım.

Netice olarak kitaplar doğal olarak interaktif eğitim veremedikleri için internet üzerinde bulunabilecek bu ve benzeri forumlar daha öğretici olacaktır. Ancak mümkün olduğunca Excel kitaplarını veya forumları bir hikaye okur gibi okumayın, basit veya zor mutlaka elinizde bir proje olsun ve bunu başarmak için ihtiyacınız olan donelere ulaşabilmek için bu kaynaklara başvurun, aksi ne yazık ki akılda fazla kalıcı olamıyor.

Saygılar.

Destroyer
13-01-2007, 15:16
askerde desem daha önceleri pek işim olmazdı ama orda baya hoşuma gitmeye başladı gerisi malum şu anda worde pek bakmaz oldum.:)

recep
13-01-2007, 15:40
excelle ilk tanıştığımda bu da ne demiştım yıl 1997 idi. pek kullanmadımda zaten. excelde ne olduğunu keşfedene kadar. sadece fonksiyonları(yerleşik olanları) kullanabilirken bu form sayesinde makrolar vba düzenleyicisiyle tanıştım. artık 1 excel bağımlısı oldum. her fırsatta sitedeki örnek dosyaları indirip nasıl yapmışlar diye inceledim. kod yazmayada makro kaydedicini kullanarak bayağı geliştirdim. excel artık benim ıssız ada sorusundaki 3 şeyden 1 i

xlsx
21-01-2007, 17:03
Excel öğrenmeye başlarken öncelikle ne için kullanacağımıza karar vermek sanırım daha hızlı bu programı kavramamıza yardımcı oluyor.
Daha sonra kendi işiniz ile ilgili yardımcı olacak uygulamalar geliştirince birileri tarafından da takdir alabiliyorsunuz bu da sizi daha çok bu programın sonsuz faydalarını araştırmaya itebiliyor.
Kendi çalıştığım firmada 1-2 saat uğraşı sonrasında bitirilebilen bir uygulamayı buradan da aldığım destek ile dakikalara düşürmüş olmanın avantajlarını da gördüm.Dolayısıyla bu olay exceli öğrenmeye istek duymama da biraz da olsa neden oldu.;)
Mutlaka bi başlangıç yapmak gerekiyor...

iyiçocuk
21-01-2007, 22:44
excel öğrenmeye yeni başladım ve bu siteyle tanıştım kendi öğrendiklerimin dışında sorduğum zaman arakadaşların güzel paylaşımlarıyla bilgib biraz daha ileriye gidiyor inanılmaz keyifli bir dünyaymış geç kaldığıma üzülüyorum umarım birilerine yardımcı olacak kadargeliştirebilirim

gecemavisi
22-01-2007, 12:51
Saolsun işyerinde çalışan bir arkadaşla sohbet esnasında bu web sitesini önerdi ve bende hemen üye oldum. (sevgili Mahmut Vural sana buradan teşekkür ederim). forumları okuduğum kadarıyla herkez bir ilerleme kaydetmiş heralde bende ilerleme kaydederim. Daha ilerisi tabiki VBA ve SQL herkese kolay gelsin ufku açık olsun.

Duygulandırdın beni gene. Mühim olan her türlü bilgiyi paylaşabilmek. Ben bu forumdaki excel ailesine çok şey borçluyum. Onlarla ancak bazı kitaplarda olmayan bilgileri en hızlı şekilde kapabiliyorum. Bilginin kaynağı burası. Yardımcı olan tüm dostlara teşekkürler..

canserce
24-01-2007, 14:04
selam bende excel e yenibaşladım dha önce ufak tefek işler için kullanıyordum ama şimdi ki işimde excel benim herşeyim olcak power point le ilgili bi sorunumu google de aratınca sitenizle tanıştım ve anında üye oldum böyle bir site yaptığınız için emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunarım benim şu an tek sorunum hızlı cevap yazamamak ikonların olduğu yere tıklıyorum sayfa reklam sayfasına gidiyor gerei gelincede aktif olmuyor bende böle yavaş cevap kısmından yazıyorum tekrar teşekkürlr

ahper44
25-01-2007, 18:55
65 yaşındayım. gençler; galiba bu güzel teknolojik geişmeler karşısında ben çok geç kaldım. Yada dünyaya biraz erken gelmişiz. ama sizlerden alacağım enerji ile bu işi başaracağıma inanıyorum.
saygı sevgi ve başarı dileklerimle...

atmaca59
25-01-2007, 20:50
65 yaşındayım. gençler; galiba bu güzel teknolojik geişmeler karşısında ben çok geç kaldım. Yada dünyaya biraz erken gelmişiz. ama sizlerden alacağım enerji ile bu işi başaracağıma inanıyorum.
saygı sevgi ve başarı dileklerimle...

öncelikle aramıza hoşgeldiniz, bende sizin gibi orta yaşlı bir excel sevenim azmin elinde bir şey kurtulacağına inanmıyorum başaracağınıza inanıyorum inanın tam yerine geldiniz.buradaki arkadaşlar o kadar çok yadımcı oluyorlarki inanılmaz biraz istemeniz yeterli olacağına inanıyorum .bizlere yadımcı olan tüm site çalışanlarına teşekkür ederim.

xlsx
26-01-2007, 15:18
Bu başlıkta bir yazı başlatmamın nedeni benim gibi nereden başlanılacağını bilmediği için bilen ya da bir yerlerden başlamayı başarmış olan kişilerin geribildirimleriyle ya da yorumlarıyla yeni başlayanlara bir fikir vermeleriydi.
Ancak daha sonra gördüm ki bu konu için yazılanlar tamamen maksadının ötesinde daha da faydalı olacak yönlerde bizleri düşündürmeye yönlendirecek veriler içermeye başladı.

Bu sayede bu forumda, kendi excel'e başlama ve geliştirme yöntemlerini ve bilgilerini paylaşacak katılımcıların bu başlattığım konuda yazılanların tamamamını okuduktan sonra en azından nereden başlamaları ya da nasıl başlamaları ve nasıl devam ettirmeleri gerektiğine dair çok güzel anılar,fikirler,değişik yöntemler içerdiğini izleyebileceklerini görüyorum.

Her farklı geliştirme ya da başlangıç hikayesini,hatta excel ile tanışma ve kullanma yaşlarını öğrendiğimiz forum arkadaşlarımızın bu konunun altında daha da çeşitlenerek Excel' öğrenmeye yeni başlayanlar ve geliştirmeye çalışanlar için faydalı bir araç olacağını düşünüyorum.Tüm katılımda bulunan arkadaşlara tekrar teşekkürler...:)

sahın
03-02-2007, 17:30
arkadaşlar
exceli öğrenmek istiyorsanız
1-excel 2003 zeydin pala irfan karagülle
veya
2-memik yanık excel
bu 2 kitabı okuyun excelin profoserü olun

ayrıca excel demek fx demektir fx bilmeyen exceli bilemez
alın kitabı bilgisayarda alıştırma yapın
hesap kitap yapan program olsun
en iyi egzel hesap kitap programı ile öğrenilir
maaş bordro gibi
kolay gelsin

tamer39
12-02-2007, 13:58
:yardim: :yardim: excel hakkında daha ayrıntıl bilgilere nasıl ulaşa bilirim ben daha yeniyim ama işimde çok faydalı olacağına inanıyorum
yardımcı olursanız sevinirim.tşklr:yardim: :yardim:

tamer39
12-02-2007, 14:00
birde yardımcı kitap veya siteleri nerde bulurum

serdarokan
19-02-2007, 14:26
Excel ile 1993 yılında tanıştım. Fakat hiç bir kurs-kitap eğitimi almadan sadece Lotus bilgilerim sayesinde uygulamayı denedim olmadı. Daha sonra işim gereği excel kullanmam gerekli durumların olduğu bir dönemde iyi Excel bilen bir arkadaşın yardımı ile excel'i geliştirdim. Fakat işimin yoğunluğundan programcılık yönlerimi geliştiremedim, makro konusunda zayıf kaldım. Ancak excel'de pek çok şeyi yapabilir ve çevreme de eğitim verir hale geldim. Öyle ki ben yazılarımı bile excelde yazarım, word hiç kullanmam. Ancak şunu itiraf etmeliyim ki bu excel'i keşfedenlere müteşekkirim. Excel mükemmel bir program. Ayrıca excel.web.tr sitesini kuranlara ve bu sitede insanların sorularını cevaplayanlara çok çok teşekkürler.

Gezgin21
24-02-2007, 20:21
Bilgisayarla ilk 98 de tanıştım. iş dolaysıyla excelle ise 2000 de.kaynak olarak excelin yardım kısımlarını kullandım.Kullanım amacı ve gereksinimler programı daha detaylı öğrenmeye zorlar. her zaman için bir programı kullanmaya başladığımda ilk olarak programın editörünü,menülerini,fonksiyonlarını, çalışma şeklini iyice öğrenmeye çalışırım. programın yapabileceklerini öğrenirim. Bu konu da yardım kısımları çok işe yarar. elbette profesyonel yardım alarak sonuca daha kısa ve güvenli bilgiyle ulaşılır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlığı da göz önüne alınırsa bol ve çeşitli kaynağa ulaşma, forumlarda sorunlara çözüm bulma daha kolaylaşmıştır.

ileriexcel
02-03-2007, 17:28
Bir bulaştım birdaha kurtulamadım.

fourtim
09-03-2007, 21:40
ben ilk bilgisayarımı aldıgım zaman birşey oldugu zaman bilgisayarcıyı arayıp bu nasıl yapcam nasıl kapatcam diye soruyordum ama bilgisayarcı murat korkma her tarafını kurcala merak etme çökerse format atarız diye beni, motive ederdi tabii bende bilgisayarı iki defa çökerttim ama sonuç şuan da bilgisayarcıya kafa tutacak seviyeye geldim excelde böyle başladım kendi başıma hiç kursa gitmeden yavaş yavaş kendimi geliştirdim sonra biraz daha geliştireyim diye kursuna gittim ana odane kurs ögretmeni benim bildiklerim den farklı birşey vermedi neyse demek istedigim insan kendi kendine geliştire bilir yeterki ben bunu yapabilirim desin :arkadas:

kelkitli
17-03-2007, 19:50
Değerli dostlar,
Excel elbette değerli. 2004 yılına cavap oldukça güzel! Belki 10 yıl sonra da bu başlığa cevap yazanlar olabilir. Olursa da çok anlamlı olur. Herkesin emeği daha bir değerlenir. Bu forumda excel bilmeyenler bilenlerden daha azdır diye düşünüyorum. Hadi ustalar yeni ustaları yetiştirmekte sizin işiniz olsa gerek. Allah razı olsun.

agate
21-03-2007, 18:05
exceli deneme yolu ile yada çevremden edindiğim bilgilerle öğrendim kendi işimi yapabilecek kadar biliyorum ama çok eksiğim var fonksiyonların çoğunu macroyu ve köprü işlemlerinde çok acemiyim bu site sayesinde birçok açığımı kapatacağımı umuyorum :hey:

cagdasingin
22-03-2007, 22:37
Exceli herhangi bir ihtiyaçdahilinde kullanmaya başlamak...Bu ihtiyacı giderirken çıkan sorunları araştırmak, nasıl yapılacağını araştırmak en etkili öğrenme yoludur. Bu araştırma, kitaplardan, internetten yada diğer yollardan olabilir. Ama şu kesinki iyi bir excel kullanıcısı olmayı hedefleyen herkesin elinin altında bir excek kitabı olmalıdır...

Çağdaş İNGİN

xlsx
28-03-2007, 23:16
Kesinlikle doğru.İhtiyaç dahilinde excel öğrenilince yapılan uygulamalar,kullanılan formüller daha akılda kalıyor.
tüm formülleri enaz bir kez kullanmak gerekiyor.
ve daha sonra içiçe formülleri birbirleriyle karıştırarak formül yazma mantığının oluşturulması da faydalı sonuçlar doğurabiliyor.
Usta arkadaşların da formüllere başlangıç ve geliştirmeyle ilgili yazılarını da bekliyoruz...
Bu topic sanırım oldukca faydalı şekilde devam ediyor.
Yazan arkadaşlara teşekkürler tekrar...

lrdofstn
01-05-2007, 15:50
bir tablo hazırlayıp öğrencilerin notlarını kriterlere göre hesaplayıp vermem gerekiyordu her öğrenciye bir kağıt ve her kağıtta 12 den fazla kriter vardı. 25 öğrenci için tek tek kriterlere not verip bunları ortalaması alınacaktı. 6 dersten verilecekti bu notlar. bu kadar işlemi kağıt ve hesap makinasıyla yapmaktansa oturup excell e basladım. 2. günde basit ve işime yarayan bir programım hazırdı. şu anda o program gelişti ve okulumdaki herkes kullanıyor.

İsmail Küçükşengün
04-05-2007, 08:50
Selamlar;

2005-Ağustos ayına kadar excel nedir bilmezdim.Avukat olduğum için, bir icra dosyası hesaplaması yapmam gerekiyordu.Bir yerden aldığım hesaplama programını iyice etüt ettiğimde, excel.le çok şeyler yapılabilceğini anladım.

1,5 sene öncesi Excel sitelerini araştırdığımda, BU SİTEMİZLE karşılaştım ve üye oldum. Gönderilen sorular, verilen cevaplar ve örnek dosyaları incelediğimde, excele adeta aşık oldum.

55 yaşından sonra ve mesleki yoğunluktan arta kalan zamanlarda incelemelerim sıklaştı. İnanır mısınız dilekçelerimin çoğunu word değil excel.de hazılıyorum. Hatta avukat meslektaşlara yararlı olabilecek ve benim de büromda kullandığım Hukuk Programları yaptım. (Tabii ki sitedeki örneklerden ve kodlardan yararlanarak ve deneme yanılma ile)

Exceli öğrenmek isteyenlerin, gönderilen soru ve cevapları okumaları, kendilerine göre cevapları ve önerilerini yoğunlaştırarak iyi bir seviyeye gelebileceklerini umuyorum.

Sitenin kurucusu Hüseyin bey ile (Paylaşımcılıkları ve yardımseverlilikleri ile) siteyi bu derecede başarılı kılan başta Levent bey ile diğer yönetici ve uzman arkadaşlara da minnettarlığımı bir kez daha dile getirmek istiyorum.

Selam ve saygılarımla.

Levent Menteşoğlu
04-05-2007, 17:56
Sn kucuksengun

Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bu forumu hep birlikte bu duruma getirdik ve daha da ileri götüreceğiz.

Sizin azminize hayran olmamak inanın mümkün değil. Herkesin örnek alması gereken dostlarımızın başında geliyorsunuz. Yaptığınız uzman işi programlarla en başta meslektaşlarınıza olmak üzere tüm üyelerimize ciddi katkıda bulunduğunuzu düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim.

xxcell
04-05-2007, 19:50
Herkese selam,

Öncelikle ismim Fuat. Bir şirkette finans ve raporlama sorumlusu olarak çalışıyorum.

1991 senesinde staj yaptığım şirkette sc3 diye bir tablolama programı vardı.
Sonra lotus, sonra excel. Kendimi bildim bileli excel kullanıyorum.

Fonksiyonlar konusunda çok deneyimli olduğumu söyleyebilirim. Birde DOS zamanlarında programlama dillerine hobim vardı. Özelikle database tekniklerimi baya geliştirmiştim. Özellikle fonksiyonları kullanma tekniklerim çok gelişmiştir. Hatta VBA öğrenmemdeki en büyük engellerden biride hemen hemen çoğu sorunu fonksiyonlarla çok daha hızlı çözebilmemdir.

Bu sitede en çok hoşuma giden; sayın üstatların soruları cevaplamadaki heves ve tatlı (ve tabi saygılı) rekabeti. Hayran olunacak bir yardımlaşma platformu.

Tüm kuruculara ve uzmanlara saygılar.

kuvari
04-05-2007, 21:01
Herkese selam,

Öncelikle ismim Fuat. Bir şirkette finans ve raporlama sorumlusu olarak çalışıyorum.

1991 senesinde staj yaptığım şirkette sc3 diye bir tablolama programı vardı.
Sonra lotus, sonra excel. Kendimi bildim bileli excel kullanıyorum.

Fonksiyonlar konusunda çok deneyimli olduğumu söyleyebilirim. Birde DOS zamanlarında programlama dillerine hobim vardı. Özelikle database tekniklerimi baya geliştirmiştim. Özellikle fonksiyonları kullanma tekniklerim çok gelişmiştir. Hatta VBA öğrenmemdeki en büyük engellerden biride hemen hemen çoğu sorunu fonksiyonlarla çok daha hızlı çözebilmemdir.

Bu sitede en çok hoşuma giden; sayın üstatların soruları cevaplamadaki heves ve tatlı (ve tabi saygılı) rekabeti. Hayran olunacak bir yardımlaşma platformu.

Tüm kuruculara ve uzmanlara saygılar.

Herkeze selamlar, Fuat benim yakın arkadaşımdır. Burda benden bahsetmemesine kırıldım, bildiklerinin çoğunun benden öğrenmiştir.

Excel'e üniversite'de matematik hocamızın katkılarıyla merak sardım.
Excel'de kendinizi geliştirmeniz için ihtiyaçlar önemli, gerek duyduğunuz yada ihtiyacınız olan şeyleri öğrenmeniz kolay.

Rido66
04-05-2007, 22:54
ben bu siteden çook sey öğrendim biraz gayret ederseniz yapamayacağınız şey yok.

İsmail Küçükşengün
07-05-2007, 18:15
Sayın Levent Bey;

:hey: :icelim:

PATRON
08-05-2007, 15:19
Ben yeni öğrenmeye başladım.Başarılar dileyin bana, inşallah vatana millete yararlı bir vatandaş olarak piyasaya çıkarım.

mumugul
08-05-2007, 15:46
1992 yılında Lotus 123 programı ile hesap tablosu programını öğrenmeye başladım. Kullandığımız bilgisayarların Harddiski yoktu. Disketten çalışıyorduk. Yani hem Lotus 123 Hesap Tablusu programı hem de çalıştığınız dosya diskete sığıyordu. Sonra Excel 5.0 ile tanıştım.

xlsx
12-05-2007, 21:56
Başlattığım bu konunun bu kadar ilgi göreceğini aslında biliyordum:)
Bir askerlik hikayeleri ,bir doğum hikayeleri ,bir de Excel'e başlama hikayeleri önemli dedim ve bu konuyu başlattım.
Şu ana kadar yazılanları düzenli olarak okuyorum.Bu yazılanları okuyan yeni başlayan arkadaşlara eminim exceli sevdirecek tüm bunlar.Ve hırslandıracak:)Başlama ve geliştirme yazılarıyla,bu sayede zaman ilerledikce daha da doğru hareket edebileceklerini görmek çok güzel.

SWhiteKnight
14-05-2007, 00:49
Selam hepinize, ben excel ile 2002 Avrupa Bilgisayar Sürücü Ehliyetini almak için okulda kursuna gıittim, ama çoğu fonksiyonlarını unutmuşum. Yani yeniden gözden geçirmek için burdayım yararının olacağından hiç kuskum yok. Herkese başarılar diliyorum.

muhammetozgen
17-05-2007, 16:40
evet burda herkes anısını ve bilgisayara nasıl basladıgını yazmış tabi ben de yazacagım 89 yılında halkeyıtımın actıgı kursla başladım daha12 yasındaydım o zaman 1 bilgisayar ve 15 ögrenci vardı basıc ögrendik eğer if doğruysa gibi formul ve algoritma semaları ile calışıp ekrana kendi adımızı değişik şekilde yazdırırdık ve buna sevinirdik gerci benim hiç bilgisayarım olmadı ama sonra arkadasın bilgisayarını karıstıra karıstıra baya ögrendim ama makro ve vba bilmiyorum basıt kullanıcılar ve orta duzeyler için böyle kaynak ve notlar calışmalar örnekler özellikle yabancı dil olmayınca formul ve kodların anlam ve kullanılış larını anlatan kaynaklar lazım bu site anladıgım kadaarıyla kurulalı baya olmuş çok sey kacırmışım herkese tesekkurler muhammetozgen@mynet.com

northcyprus
19-05-2007, 12:09
herkes gibi bende anlatayım :)
benim excel öğrenmeye başlamam mart 2007 de başladı.... ufak bi if formülüyle başladım ve formlü yazabilmek için de www.excel.web.tr deki konusunda uzman arkadaşlar, abiler tarafından sorularıma cevap aldım. ve forum mu da kullanarak makro ve vba yı da yavaş yavaş öğrenmeye başladım tabii hep kopya çekerek :P .... bu forum daki herkese yardımlarından dolayı çok teşekür ediyorum.

isomikis
21-05-2007, 00:21
Benimki vizonteledeki Deli Emin hikayesi gibi bir hocamız bigün excelde =A1+B1 yazınca iki hücreyi toplattığını görmüştüm sonra aşık oldum excel'e ama hiç kitap karıştırmadım kendi çabalarımla deneme yanılma yöntemiyle öğrendim evet böylesi zor ama öğrenilen bilgiler kesinlikle daha kalıcı oluyor..

cixi
23-05-2007, 22:02
merhabalar....
ben excell kullanmaya sizden daha sonra başladım sanırım... 2004 yılından buyana kullanıyorum ve inanın bu site gibi forum ve paylaşım sitelerinden çok şey öğrendim. evet bende bir çok şeyi okuyarak öğrendim ama en kalıcı öğrendiğim şeyler ise arkadaşlarımdan pratik yoluyla öğrendiğim şeyler olmuştur ve olacak sanırım... çünki daha bilmediğim bir çok özelliği bir çok formülü var...

JEMOV
01-06-2007, 19:34
Bende excel geç başladım. eski programcılık biraz kurs birikimi derken çok hoşuma gitti ve gayet güzel ve bu site ile daha güzel ki zaman buldukça yararlanıyorum.
Hazırlayanların ellerine sağlık
Ve şu yazıyı çok seviyorum bir arkadaşımızda var.
Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

titris
02-06-2007, 00:17
Excel ve bilgisayar ile iyice tanışmam üniversitede oldu. Exceli sevmem belki yapısından belki hocadan kaynaklanıyordu bunu halen bilemiyorum ama şunu iyi biliyorum ki excel önü açık bir deniz ve sonunu bulabilecek birininde olmadığını düşünüyorum. Bu denizden sadece bize lazım olanları veya merak ettiklerimizi alıyoruz. Bu denizin büyüklüğü insanların mantığı ile doğru orantılıdır ne zaman mantığı yitirirsek işte o zaman excel biter.

salihisitmezoglu
02-06-2007, 11:27
Excel'den önce lotus 123 vardı. Disketten çalıştırdığımız. (1980 li yıllar). Sonra Borland'dan kadıköydeki yerinden heyecanla aldığım bir program vardı (ismini hatırlamıyorum şimdi) onu hevesle bilgisayara kurmuştum. Sonra işimiz icabı excel'le tanıştım. Hiç excel kitabım olmadı bir arkadaşın dediği gibi başım sıkıştığında excel'in yardım menüsü imdadımıza yetişiyordu. Ancak son bir aydır exceli sadece verileri sıralamak,süzmek, toplamak dışında makrolarınında nasıl yazıldığını merak ettim. Bir şeyi öğrenmek için iki şey gerekiyor merak ve sabır. Eğer bu ikisi varsa herşeyi öğrenebiliyorusunuz.

zambo
09-06-2007, 10:21
arkadaşlar ben exceli kullanmaya birazda kerhen(zoraki) başladım, yeni bir işe başlamıştım ve bu iş yerimde daha önce benden hiç istenmeyen bazı raporlar isteniyordu inanın çok zor günlerdi hatta bir ara yöneticimiz geldi ve hiç bir şey bilmiyorsunuz dedi çok zoruma gitti ve o günden itibaren diğer arkadaşlardan excel yardımları almaya başladım şu an kendi işimi kendim halledebilir seviyedeyim ama anladım ki excel bir deniz ve benim bilgim sadece bir damla

enderturk
09-06-2007, 16:37
İnsanoğlunun teknoloji serüveni ya hep meraktan kaynaklanmıştır yada yaşamını daha kolay ve konforlu hale getirmek içindir. benim excel serüvenim de bundan daha iyi ifade edilemez.
eskiden bazı programların-örn.lotus 123- gelişmiş birer hesap makinesinden öte birşey olmadığına (bu arada işe yaradıklarını da kabul ederek) inanırken; bugün yarım saatte bitirdiğim bir işlemi 10 dakikada belki 5 dakikada bitirebilme rahatlığına kavuşabilmek için önce 2-3 saat tablolar-formüller ve makrolar üzerinde kafa patlatarak uğraşıp daha sonra o yaptığınız program parçasının eksiklerini de gördükçe belki de günlerce uğraşmanın sonunda mükemmel (izafidir) bir program yapmış olmanın hazzı, daima öğrenmeye ve kendini geliştirmeye itiyor insanı.
bu hazzın ortaya çıkmasında ise en büyük paylardan birisi de excel.web.tr'ye ve bu forumdaki birbirinden dahi arkadaşlara aittir. (bana kalırsa gittikçe büyüyen forum tek başına bir excel başucu kaynağıdır ve başka kaynağa ihtiyacınız yoktur)

saygılarımla

kraldo
22-06-2007, 11:19
herkese selam,
ben önce meraktan başladım ama işyerinde her gün yoğunlaşan iş ve yetkililerin istedikleri raporlar karmaşıklaştıkça bende kendimi geliştirme ve excelle zaman geçirmeye başladım. www.Excel.web.tr yi gördükten sonra daha çok yol almam gerektiğini fark ettim. Örnekleri inceliyorum hepsi harika. Tüm emeği geçenlere saygılar ve teşekkürler.

moray
25-06-2007, 13:37
arkadalar bende yeni öğrenenler arasındayımm gidip bir kitap alayım ama ne alayım yardım ederseniz çok sevinecemmmmm

banmuh007
25-06-2007, 19:53
ben sana inanıyorum dostum çünkü sen bunu ispatlıyabileceğine kendini inandırmışsın tşkr ederimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

fikri
25-06-2007, 21:12
Excelle 1997 yılında askerde tanıştım. Askerden geldikten sonra çalıştığım işyerinde bilgisayar olmadığından 4 yıl gibi ara verdim, tabiki bildiklerimizi unuttuk. Başka bir iş yerine geçince de Bilgisayar da ofis yüklü olmasına rağmen bildiklerimizi unuttuğumuzdan deneme yanılma yöntemiyle basit tablolarla uğraşıp durdum. O zamanlar bana exceli çok sevdiren ve her zaman imdadıma yetişen AHMET ARAT (Tokat Seyahat/Aratlar Petrol sahibi) abimize de buradan teşekkür ediyorum. Excel sevgisi bu şekilde başladı ama bizim memlekette TOKAT'ta ileri düzeyde exceli kullanmayı bilen hiç kimse bulamadığımdan körlenip kaldık. Kitaplar aradım, araştırdım aldığım kitaplar istediğim düzeyde değildi. Çünkü bana göre çok ilerdeydi, yine tıkanıp kaldım çevremdeki insanlara hep exceli ve diğer ofis programlarını anlattım sevdirmeye çalıştım. 2-3 yıl boyunca insanlardan aldığım cevap ne işime yarayacak ufak tefek işime yarıyor yeterde artar dediler. Şimdi ise herkes sen haklıymışsın diyorlar. Çünkü sevmelerinin nedeni v.basic kullanılarak yapılan programları görünce ağızları açık kaldı. Herkes bu yüzden exceli sevmeye başladı yalnız bir sorun var exceli öğretecek, eğitim verecek kimse yok. İşlerimden fırsat buldukça www.excel.web.tr sayesinde bişeyler öğrenmeye gayret ediyorum. İnşallah sayın site adminlerimiz gibi bişeyler öğrenerek bildiklerimi herkesle paylaşmak düşüncesindeyim. Çünkü bilgi paylaşıldıkça büyür sözünü hiçbir zaman unutmayalım

prens06
11-07-2007, 08:16
slm arkadaşlar yazılanları okudum gerçekten hepsi çok güzel exceli 1997 yılında bilgisayar kursunda gördüm ve çok az birşeyler öğrendim ama bende meraklı olunca biraz kurcaladım kendi kendime çok iyi biliyorum diyordum inanın ama bu siteyi görünce daha hiçbirşey öğrenmemiş olduğumu görmem beni üzdü ama daha çok yolum olduğunu görüncede heyecanlandım arkadaşlardan bir tanesinin anlattığı gibi koşullu biçimlendirmeyi yapınca bende heyecanlandım ve kalp atışım hızlandı insanın yeni birşeyler öğrenmesi gerçeten çok güzel bir duygu ve excelde öğrenilecek o kadar çok yenilikler varki bu beni daha heycanlandırıyor hepinize saygılar iyiki excel web.tr gibi bir site var bu siteyi kuranlardan allah razı olsun arkadaşlar ne büyük bir hizmet yaptıklarının farkındadırlar umarım

meliha
11-07-2007, 09:18
Merhaba

Ben excel öğrenmeye mecburiyetten başladım yani işe girdiğim zaman ama standart şeylerdi hep ve daha fazlasını bilen yoktu. Bende bazı takıldığım yerleri kimse bilmediği için üye oldum ve gördüm ki excelle yapılamayacak şey yok gibi.

herkese teşekkürler

Orion1
12-07-2007, 11:31
Merhaba.
Ben Excel öğrenmeye merak'tan başladım.:roll:

goldfinch
12-07-2007, 14:00
bana oyun oynama işini yap derlerdi. Şimdi sürekli formül hazırlıyorum arkadaşlara.

Geçerken Uğradım
02-08-2007, 02:02
arkadaşlar
exceli öğrenmek istiyorsanız
1-excel 2003 zeydin pala irfan karagülle
veya
2-memik yanık excel
bu 2 kitabı okuyun excelin profoserü olun

ayrıca excel demek fx demektir fx bilmeyen exceli bilemez
alın kitabı bilgisayarda alıştırma yapın
hesap kitap yapan program olsun
en iyi egzel hesap kitap programı ile öğrenilir
maaş bordro gibi
kolay gelsin

Bahsettiğin Yazarlar sadece tercüme yaparlar, yani konuya hakim değildirler

Sadece Uyarmak istedim.....!

ozgurgul77
06-09-2007, 16:28
Merhabalar

Bu excel en çok askerde öğreniliyor sanırım benim tanışmam da askerde oldu yazıcı oldum( daktilo tamiri bildiğim için) sonra subay astsubay maaşları ile ilgili komutana yardım etmeye başladım ve excel ile tanıştım o günü kadar terhis kağıtları daktilo ile boşluk doldruluyordu orda bir tablo ile bu işi çözdüm bu güne kadar birçok işimi hallediyordum bu hafta içinde burayla tanıştım ve eğer excel bir maratonosa ben daha ilk metrelerdeyim diyebilirim.forumu okudukça merakta adiyorum

borris
12-09-2007, 16:26
Bence excelle sınırlandırılamıyacak bi mevzu bu. Yani kitaptan öğrenebilen bir kişi her şeyi kitaptan öğrenebilir. bu excel olur yada herhangi bir şey. Bende kitaptan öğrenilemiyeceğine inanıyordum.Çoğumuz gibi işte bi tarafım sıkışınca kitaba el uzattım işeme yarayan kısımlarına baktım , sonra bilen adamları buldum bide onlardan dinledim ve herşey yerine oturdu. Artık okadar da önyargılı değilim .İyiki varsın excel.web.tr :)

aaron_1212
09-11-2007, 17:38
bende excelli , excelin içindeki yardım kısmından öğrenmiştim
tabi o zamanlar internette sınırlıydı dial up bağlantısıyla ancak o kadar olur diyerek excel ile ilgili ne kadar site varsa kaynak kodlarını bilgisayarıma indirir iyice inceler kodları kendime göre değiştirir türlü türlü işlemler yapardım
ama işime gerçekten yaradı
Aslında bu çok iyi geliştirilebilir bir şey
ama ne yazıkki vba kod kısmında parolaların çabuk cracklenmesi yüzünden lisanslı programlar üretilemiyor malesef

emraha
17-11-2007, 13:03
Bu Excel gerçekten çok enteresan bir program bildikçe, öğrendikce daha ne kadar bilmediğiniz şeyin olduğunu farkettiğiniz ve bir sonun olmadığı bir program... Bende Exceli verimli şekilde 3-4 yıldır kullanıyorum. Bence Exceli tamamen bilmek diye bir şey yoktur sadece hayalini kurduğunuz bir uygulamayı excelde yapabiliyorsanız bence excel i kullanabiliyorsunuzdur. Çünkü kısanı kısası, uzununda uzunu daima vardır. Kısayollar bitmez.:) ama şuda bir gerçek, excel i öğrendikce (vba,vs.) hayal gücünüzde genişliyor, zaten daha kapsamlı uygulamalar için sadece excelin yetmediğini ve exceli database olarak kullanmanın yetersiz kaldığını farkediyor ve diğer database uygulamalarıyla exceli nasıl ilişkilendirebilirim şeklinde düşünceler gelişmeye başlıyor kafanızda... ama dediğim gibi sonu olduğunu düşünmüyorum, özellikle bu siteyile tanıştıktan sonra dahada dipsiz bir kuyu olduğunu düşünüyorum. Uygulamalarınızda başarılar diler ve kendi bilgi sınırlarınızı hep zorladığınız, gelişim içinde güzel günler dilerim.

ECYavuz
23-11-2007, 11:37
Serbest Kürsü çok iyi düşünülmüş bir uygulama... Excel öğrenmeye nasıl başladınız yazılarını okudukça geçmişe döndüm. 1980 lerde Commodor'un ilk aldığımın hemen ertesinde Basic dilinde bişey yapabilme çabalarımı düşündüm. Ardından Ankara Da görev yaparken Ankara ya gelen ilk 10 amigadan birin almamı ve Amiganın muhteşem Amos Basic'i ile arkadaşlarımla program yazmamızı.... Güzel günler onlar... Hatta Amiga kapanıp PC ye esir olduğumuz o günlerde PC den nefret edişimizi... Amiga da "Ottoman Empire" oyunu yaparken yaşadığımız heyecanı...

Olsun şimdide Excel var Visual Basic yine yazıp duruyoruz...

Bu siteyi yaratan, yürüten ve şuanki durumuna gelmesine bi, vesile katkısı olan herkeze teşekkür... İyi ki varız... Hepimiz...

UNİX_JR
23-11-2007, 11:48
bn excelle işim dolayısı ile tanıştım. bulumduğum ilçede çok iyi olduğumu düşünüyordum. işyerimde benden daha iyisi yoktu. fakat www.excel.web.tr (http://www.excel.web.tr) 'yi keşfedince benim bir hiç olduğumu ve excellinde sonsuz bir deniz olduğunu anladım.
ve bir şey daha excell.web.tr ' yi bana oğlum kazandırdı. Eşim doğum yaptığında hastanede yattığı süre içerisinde gözüme uyku girmiyordu. O yüzden çalıştığım hastanedeki bilgisayarda gelir vergisi hesaplamasını öğrenmekiçin uğraşırken buldum. bu siteyi.
bu siteyi çok seviyorum. yardımlar karşılıksı.
sadece tek korkum bu siteninde yardım ve paylaşım platformu olmaktan çıkması.
cevaplara katılamasanda hergün girmeye çalışıyorum. bu siteye.
bu sitenin kurucu ve adminlerine çok teşekkürler. bu siteyi bize kazandırdıkları için
çanakkale' den selamlar hepinize

kelkitli
14-12-2007, 09:50
Bahsettiğin Yazarlar sadece tercüme yaparlar, yani konuya hakim değildirler

Sadece Uyarmak istedim.....!

Katılıyorum ve eklemek istiyorum. Arkadaşlar excel üzerine kitaplar çok. Zeydin PALA, İhsan KARAGÜLLE iyi bir iş yapmış bilime birşeyler kazandırmışlar. Ancak kod ile ilgili bilgiler yok denecek düzeyde. Ben Türkiyenin excel alanındaki canlı kitabını tavsiye ederim. "Excel Web.Tr" gerçekten bir canlı kitap.

lrdofstn
18-12-2007, 00:25
..........

nihatkr
28-12-2007, 13:49
Excel'i işim gereği iyice bilmek zorundayım. İlk olarak okulda programlama dersinde kopya çekmek için aldığım, basic ile ufak kodlar yazabildiğim casionun el bilgissayarları ile başladım bu kod ve tablolamaya.

Ama benim ilk göz ağrım hesaplama tabloları olarak QuatroPro'dur. En az excel kadar becerikli bir programdı. İlk tablomu askeriye için hazırlamıştım. Yeni tertip askerlerin gelişinden terhis olana kadar künyelerinin tutulduğu, aylık ücretlerinin hazırlandığı bir tablo idi. :) tabi ozamanlar bu tabloyu hazırlamak süper bir olaydı.

Şimdi excel ile yapılanları düşününce hem ben hem bilgisayar hem bu elektornik tablolamanın nekadar değiştiğini görüyorum. Şimdi meraktan diğer tablolama sistemlerinide kullanıyorum (open ofis gibi) ama bir türlü exceldeki verimi veremediler.

Birde bu excel sanırım bir saplantı benim için.
:hihoho: :dua: :yazici:

ahmet9435
11-01-2008, 15:40
Bu güzel paylaşımı çalışan insanlara sunduğunuz için en içten dileklerimle tşk ediyorum

mikri
14-01-2008, 19:17
Merak ve ihtiyaçlar insana her şey yaptırır diye düşünüyorum

kanarya2005
20-01-2008, 10:30
merhabalar ben exell programını tam anlamıyla kullanmak istiyorum.Fakat bu konuda fazla bilgim yok.Exell ile kendime uygun programlar yapmak istiyorum.Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz

hatkobi
27-01-2008, 14:49
Excele karşı bir sempatim vardı.Üstünkörü kullanıyordum.Emekliyim.Yaşımda geçkin.Boş durmayı sevmem.Sanki bir mucize oldu.Güzel , yararlı forumunuzla ve değerli katılımcılarla tanışma şerefine nail olacağım inşallah.Tebrik eder,başarıların devamını dilerim.hatkobi.

mtongur
22-03-2008, 18:05
araştırarak ve deneyerek herşey öğrenilir
ben de bilmiyordum ama hep araştırdım,kendimi verdim
bir bakmışım ki excel kullanıyorum
hatta sadece temel excel kursuna gittim sertifika için (ücretsizdi)
hocayla beraber ders vermeye başladık diğerlerine...
araştırın, uygulayın ve öğrenin...

xlsx
23-03-2008, 09:46
Excel'e başlayacak olanların öncelikle okumasını tavsiye ettiğim bir konu oldu bu yıllar önce başlattığım soruya verilen cevaplar.Dikkat ettiyseniz herkesin farklı bir başlama ve başladıktan sonra da bırakamama hikayesi var.:) Ama ortak olan şey tamamen "İlgi". İnsanın içinde bu istek varsa, seviyesini hızla arttırması ve Excel'i öğrenmesi mümkün.
Yeni başlayanlara örnek olması için, Excel'e başlama ve öğrenme hikayelerinizi yazmaya devam edin arkadaşlar, güzel gidiyor. :)

mqzturko
09-04-2008, 14:04
excel çok güzel,öğrenip yeni birşeyler yapabilince bir başka güzel ama keşke şu formül işlerini bi öğrenebilsem o kadar işime yarıyacak ki.Excel web tr yi sıkı takipteyim sanırım izleyerek başaracağım.Konuları açıyorum isteyenin ne istediğine verilen yardıma bakıyorum ve değerlendirmeler yapıyorum.Excel yardım menülerinide aynı zamanda takip ediyorum.Ama hala çözemediğim o kadar uzun formüller kuranlar var bunları işaretlerin anlamları falan bana şimdilik uzak ve zor gözüküyor ama bir gün bende yapıcam inşaallah.

skat
12-04-2008, 23:36
Bende bu konuda birşeyler yazmadan duramıyacağım herkes bir şeyleri paylaşmak adına çok güzel şeyler yazmış
gerçekten paylaşımları ve dostlukların bu kadar güzel olduğu bu sitede herkese teşekkür ederim:Siteyi kuranlardan ve bilgilerini paylaşan arkadaşlardan Allah Razı olsun

beyrek1972
16-04-2008, 14:37
Bu sitede bulunan bütün arkadaşlara selam ederim
(Falconia) beyinde dediği gibi hiç kimseden bir fikir almadan ve duymadan tesadüfen bir arkadaşım vesileysiyle excel çalışmalrıyla ilgili bir kitap geçmişti elime, hemen onun üzerinden pratik yapmaya başladım ve belki ezbere yapamıyordum ama kitap üzerindende olsa bir şeyler yapmam beni mutlu edyordu.Derken çok sevdiğim içinden hiç çıkmak istemedğim bu siteyle tanıştım aslında burayla tanışmadan önce excelle ilgili çok site aradım ama hiç birisi burası kadar açık ve öğretici değildi.öğrenme isteğim çok, hergün saatlerce bu sitede yapılan işleri araştırarak zman harcıyorum.lütfen bana bir şey söyleyin formüllerle ilgili çok çabuk çözüm getiremiyorum bazan günlerce düşünerek bir takım şeyler yapıyorum veya yapmaya çalışıyorum acaba öğrenmek için daha çokmu araştırmam gerekiyor.Exceli öğrenmek için paralıda olsa en iyi nerede öğrenebilirim bu konuda fikriniz varsa söylermsiniz.
teşekkür ederim

kaya.kaya
23-04-2008, 20:18
Tüm excelcilere selamlar.
Böyle bir baylaşım formu kurdukları için kurucu arkadaşlara sonsuz teşekkürler.İnanırmısınız çok zaman internette excel uygulamaları diye arattığım oldu fakat istenilen cevapları bulamıyordum taki EXCEL.WEB.TR ile tanışana kadar. Öyle faydalı oldu ki sürekli takip edip kendim birşeyler yapmaya başladım eksiklerimi forumdan bulup kendim uyguladım uygulamalarım çalıştıkça exceli sevmeye daha çok bağlanmaya başladım bunu samimiyetimle söylüyorumki iyiki bilen ustalarımız var onlar olmasaydı bir arpa boyu bile ileriye gidemezdim çünkü örnek uygulamalar ve sorular kafamızdaki soru işaretlerin çoğunu götürdü daha çok eksiğimiz var bunuda zamanla gideririz inşallah.
Kendinize iyi bakın saygılar sevgiler. Sizleri izlemeye devam ediyorum.

muhceli
23-04-2008, 22:35
Yazmadan geçemiyeceğim.
Yeniyim, ama merakım yüzünden buralara kadar geldim. Excell, adındanda anlaşılacağına göre "mükemmel".
Makrolarmı? aman Allah'ım açmıyordum bile.
Nasıl yazılır nasıl çalışır aklın hafzalam almıyordu. Birgün internette sörf yaparken Excell'i anlatan ve örnekler veren siteyle karşılaştım. Oradaki tüm örnekleri incelemeye belli yerlerlerini değiştirerek uyarlamaya ve çalıştırmaya başladım. (Bu arada çalışmalar sabaha kadar devam ediyor. Tabi hanımda yavaş yavaş "Artık bu bilgisayar üstüme kuma geldi" mızmızları volumlu olarak kulaklarımı tırmalamaya başlamıştı. Bıraktım..., İmkanımı var. Ata sözü, "Alışmış kudurmuştan beterdir" derler ya doğruymuş). Ama azimle çalışmanın karşılığını gördüm tam olmasada Excell de birşeyler yapabiliyorum. Tabi yaptıklarımın hemen hemen hepsi makroları uyarlamak...Yapabildiklerimin hiç birisini sahiplenmiyorum. Hala bu sitede sorulan soruları takip ediyorum. Daha çok yazacaklarım var ama bukadar yeter. Excell'e uğraşan arkadaşlara sabır ve başarı dileklerimle...

PHÖNİX
23-04-2008, 23:31
>userform oluşturmak ( yeni başlayanlar)

adı altında bir konu açtım

burda yeni başlangıçtan itibaren her akşam yani sıfırdan başlayarak

userform oluşturduktan sonra ileriye doğru

....apartman yönetimi proğramı yapmak

....muhasebe proğramı yapmak

....diğer proğramlar aklımıza ne geliyorsa herkesin kulanabileceği

ihtiyacına göre proğramlar yapacağız

tabiki yeni başlayan arkadaşları davet ediyoruz

gelin bize katılın sizde öğrenin ve fikir verin

ama ilk sayfaları okuyarak sona doğru geliniz

buyurun alttaki linke girin

sizde öğrenin ...yalnız ben bunu biliyorum deyip geçmeyin..

daha sonra başka proğramlara geçeceğiz

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=48862

bennidetto
02-05-2008, 03:18
Excel'iuzaktan bakılınca hücreleri olan içine değer yazıp tablo yaparak bu değerlerke grafik yaratılan basit bir microsoft ofis proramı gibi görüyordum.Nezamanki excel.web sitesini keşfedinceye kadar.Buradaki örnekler ve uygulamalar ile bunun bu kadar basit olmadığını anladım.Herşeyden öncesi bu forum sayfasına emeği geçen yöneticilerin ve üye arkadaşların paylaşımcı olmasına sevindim.Çünkü onların yardımları ile seviyemi birazda olsa yükseltmeye çalışıyorum.Eğitimin yaşı yoktur paylaşımcı ve gönüllü olduktan hepberaber daha iyi seviyelere gelebiliriz

usta07
28-05-2008, 14:39
Bilgisiz başın cezasını da el ve ayak çekiyor. 6 sayfadan oluşan dosyanın bilgilerinin sonucunu almak için bakın ne kadar cebelleşiyorum. Daha iyisi daha güzeli olmazmı elbette olur. Bu Forumda, hakiketen çok bilgili ve güzel ahlaklı insanların bir araya geldiğini farkettim benimde yapabileceğim bir şey olursa seve seve yardımcı olurum.
Sevgi ve Saygılarımla.

mukomm
10-07-2008, 13:10
slm herkese sıte cok guzel bende yenı başlıyom ve herşeyı ögrenmek ıstıyorum excelle ilgili yardımcı olursanız cok sevınırım dırek konulara dalınca bıraz afallıyom tam olarak nerden başlıcagımı bılmıyorum

parsley2
18-07-2008, 09:50
ben size mutlaka bir kitapla başlamanızı önereceğim. kitap önerebilirdim ancak reklama girer mi bilmiyorum.

InfoTech
02-08-2008, 20:03
Sitede Emeği ve Yardımı Geçen Hocalarımıza ve Konuyla Alakası Olan Tüm Arkadaşlarlara Şimdiden Teşekkürler...

mürvet
07-08-2008, 23:55
tam tarih hatırlamasamda staj dönemimde ilk kullanmaya başladım aslında anasınıfı ögretmeni olan benle hiçbir alakası yoktu ama yönetici asistanı olmamda büyük payı olduğu kesin

foubleu
08-08-2008, 00:05
Ben Kitap veya CD'den öğrenmedim askerde ilgimi çekti çok karıştırdım ve çok kurcaladım halada kurcalıyorum.. Bir çok şe yarayacak döküman ahzırladım. Özel hastane,işyerlerine v.b ama hala öğrenilecek o kadar şey varki..Hergün birşey keşfediyorusnuz.. Ve nedense Makroya karşı ısınamadım excelde zorlayarak yapmak daha çok hoşuma gidiyor..:)) tabi buradaki üstadlarında hakkını yememek lazım çokşey öğrendim onlardan..Ama biliyorumki en iyi öğrenme yaşayarak öğrenmedir. Sürekli uygulama yapılmalı bence ..Herkese saygılar..

Rafet
20-08-2008, 17:41
Excel.web.tr de gezinmeye başlayınca öğrenmeye başladım. :).

3-4 yıl önce exceli çok iyi bildiğimi zannediyor. Formullerle her şeyi yapabildiğim için kendime çok güveniyordum. Meğersem ön tarafta kullanılan formuller excel lin %0.01'i bile değilmiş. İşime yarayan kisminin %20-%30 unu kullandığımı düşünüyorum. Ömür biter bu excel öğrenmek bitmez gercekten.

Muhabbetle.

yilmaz58
23-08-2008, 17:10
Ben tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum bu değerli bilgilerini bizlerle paylaştıkları için.bende öncelikle kitapla başladım fakat pratik olmayınca zor oluyor.

erkankamilonas
25-08-2008, 12:43
Ben daha doğuştan excel biliyormuşum, 3 yaşında kod yazmaya başlamışım, her şeyi kendim öğrendim... Tabii ki hepsi bir espiri, günümüzde bu kibre sahip insan varmıdır?

Ben Excel'i Kitaplardan ve İnternet forumlarından öğrendim halen de öğrenmeye devam ediyorum.

explain
25-08-2008, 12:54
nerden baksanız 8 yılı var bende Excel in :)
Makro yaptım,formül yaptım sonra bu yaptıklarım bana yardım etti falan...
Nasıl oldu inat üzerine oldu,millet nasıl yapıyor bunları vs derken dur ben de bakayım şu Excel olayına dedim...
hakkaten olay....
Yapacağım dedim 1 yanlış oldu,2 yanlış oldu,3 yanlış oldu sonunda işime yarayanı gerçekleştirdim...
Tekrar başka birşey denedim; 1 yanlış oldu ,2 yanlış oldu derken baktım ki yavaş yavaş yanlışlarım azaldı ve daha hızlıca doğrulara ulaşmaya başladım...
Ne oldu bitti mi bitmedi , her geçen gün yeni yollar, yeni sonlara ulaştım....
Keşif oluyordu her yeni durum....
Bazen düşünüyor insan ... yahu millete bak(Office programı vs yazarları :D ) herif programı yazmış biz içinden çıkmaya çalışıyoruz...Elimizin altında ne biçim bir olay olduğunu anlamamız vaktimizi alıyor.....
Bir arkadaşım vesilesiyle Excel e arkadaş oldum, Excel bir dil gibi, öğren öğren bitmiyor, en iyi yolu bol bol deneme- bol bol yanılma ....
Sonuç olarak benim excel bilgim şundan ibaret....Bilmiyorum hala.......

"En iyi bildiğim şey hiç birşey bilmediğimdir"

......

İyi çalışmalar

kaylan
28-08-2008, 13:26
1990 ın mayısı lotus 123, işimizi oldukça kolaylaştırıyor derken, quattro pro hemen ardından quattro pro for windows. Hakkını yememek lazım q pro da kendi yaşadığı döneme göre oldukça başarılı bir tablolama programıydı. Ardından excel. Tamamı 3 yıla sığdı bunların. Muhitimizde kendime göre bir havamda vardı bu arada. Kolay değil 12 ay 4 te ikramiye 16 bordroyu ardardına bağlamışım, vergi dilimini bile takip ediyor. O zaman sayfa açamıyoruz hepsi ayrı bir dosya. SSK ile inatlaşıp 4 aylık prim bildirgesinin matbu olanının birebir aynısını düzenlemiştim :).. Sonra yurt dışı, girişimcilik ben uzaklaştırdı masanın başından. Yıllar sonra geri döndüm başladığım yere, laf aramızda şansımı hacklediler. Şimdi yeniden excelciyim. Önce unuttuklarımı hatırladım şimdide sayenizde öğreniyorum. Bana kalırsa biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz.
Hepinize en içten sevgi,saygı ve şükranlarımı tüm yüreğimle sunuyorum. İyi ki varsın excel.web.tr.

Levent Menteşoğlu
28-08-2008, 15:03
.......Bana kalırsa biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz.........

Sn kaylan

Bizi en iyi şekilde tanımlayan nefis bir cümle kurmuşsunuz. İzin verirseniz bu cümlenizi imzamda slogan olarak kullanmak isterim.

zafer
28-08-2008, 15:39
Bende kullanacağım.Cidden çok güzel

oornek1
30-08-2008, 22:13
bende exceli pratik yaparak öğrendim temelde hiç bilgim yoktu sonra bir arkadasımın tavsiyesi üzerine excel.web.tr ye üye oldum burdaki örnek uygulamaları inceledim ve geliştirdim yani rahatlıkla diyebiliriki bana excel.web.tr ailesi exceli öğretti bende bu ailenin bir parçası olmak için öğrendiklerimle yaptıklarımı bu sitede paylaşarak kanıtlamaya çalışıyorum teşekkürler excel.web.tr ustatlarım

yusufk
12-09-2008, 17:11
MRB

Arkadaşlar bende sitenizle yeni tanıştım. Hayatımda çok önemli bir değişim oldu. Bende biraz **bildiğini** zannedenlerdenmişim. Burada emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ellerinize ve beyninize sağlık.

EGZELL
22-09-2008, 13:15
ilk olarak bir tablo yapmıştım. çok hoşuma gitmişti. sonra toplama ve çıkarma fonksiyonlarını öğrendim. bunları bilerek kendimi excelin tamamını biliyor zannetmiştim. şimdi ne kadar excel cahili olduğumu anlıyorum. öğreneceğim o kadar şey varki. hergün sorulan sorulara ve verilen cevapları okumaya çalışıyorum. hayretim ve merakım biraz daha artıyor.
ben ne zaman bir leventm, espiyonajl, uzmanamele, haluk, ali, korhan ayhan, ayhan ercan, hamitcan, ecyavuz, mahmutt, ve adını hatırlayamadığım hocalarım gibi excele hakim olacam bilmiyorum. en azından azimle çalışıyorum ama daha kırk fırın ekmek yemem gerektiğini biliyorum.

ssazman
24-09-2008, 14:06
Bilgisayarı ilk kullanmaya başladığımda sadce world de yazı yazıyordum ama excel i azcık kurcalayınca asıl gücün excel de olduğunu anladım.İşte ondan sonra benim için güzel bir macera başladı ve her geçen gün üzerine bir şeyler koyarak ilerliyorum.Ve en önemli bilgilerimide burda öğrenmeye başladım.Özellikle fonksiyon tipindeki işlemler konusunda gerçekten büyük yardımı oldu buradaki arkadaşların.Şimdi belli bir alt yapı oluşturdum ve artık kitaplar ile de bu bilgiyi pekiştirmek ve sürekli yeni bilgiler edinerek gelecekte daha iyi bir kullanıcı olmak istiyorum,

İyiki varsın excel.Çünkü bilmeden önce işlerim güde ortalama 6 saat sürüyordu şimdi ise 45 dk,

Ayrıca burda bir çok bilgiyi öğrenmeme yardımcı olan uzman arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim,

Saygılar
Selçuk A.

aliayc
25-09-2008, 02:23
Kitapla Başladık ama Formlar daha Eğitici Oluyor Direk uygulama yapıyorsunuz...

xlsx
01-10-2008, 00:01
Kaç yıl önce başlattım bu konuyu bakar mısınız nasıl da bilgi deneyim dolu bilgilerin aktarıldığı bir platform oldu.Excel'e yeni başlayanların ya da bu foruma yeni katılanların öncelikle sonuna kadar burada yazılanları okumasını tavsiye ediyorum

Ademx33
08-10-2008, 01:51
Merhaba arkadaşlar baktım gerçekten konunun başlangıcı baya eskiye dayanıyo nasıl kaçırtmışım bu konuyu diye hayıflanfım .. Neyse. Benim excelle tanışmamda 10 yıla yaklaşıyo artık. 1999 depremi olduğunda Bodrum da Rexene Resort Hotelde Recep tiyonist olarak çalışırken ilk defa Office programı ile tanıştım. Günlük kasa heabını dövizi falan arkadaşlar word te yazıyordu çıktısını alı koyardık.. geceleri wordü biraz karıştırdım KÖPRÜ eklemesi çok hoşuma gidince baya bir uğraştım açıklamalı telefon rehberi falan hazırladım. O aralar bu da neymiş diye bir de excel e bakrım ama yardım menülerini okuma zahmetine girmediğimden de hiç birşey anlamadım. Sadece hücrelerin içinin çok sayıda gerektiğini düşünüp ben muhasebeci değilim ki diyerek bırakmıştım. Taaki 2002 nisanında gittiğim bilgisayar kursunda herşeyi biliyorum zannederken ilgilenmedğim Office word ten sonra muhteşem excelle tanışana kadar. Çünkü artık işimize yarayacaktı. 2001 2002 de sözleşmeli öğretmenlik yaparken 1. kanaat karne döneminde sabahlara kadar ÇARŞAF NOTLARI elle yazmıştık en küçük bir hata da tüm listeyi atıp yeniden yazmıştık. Oysa bunun çok kolay bir işe dönüştüğünü görmemle bende 4 elle ekcele sarıldım. O kursun tüm örnek alıştırmalarını hala saklarım. O zamanki en çok hoşuma giden ise bir yoklama listesinde hiç formül yazmadan okula gelenlere + gelmeyenlere ise KIRMIZI EKSİ veren bir koşullandırmaydı. Sonra senelerce onun nasıl yapıldığını aramıştım daha geçen yıl başka bir hocadan yeniden öğrendim :d .. Excel kitabından çok yararlanmıştım ilk başlarda ama artık forumlar büyük kolaylık sağlıyor. Yine bir sorunumu çözmek için dolaşırken buraya düştüm. Sağa doğru sütun sayfa ekleme limitiyle ilgili sorumu gidip şimdi yazacağım.

Saygılar .. iyi çalışmalar herkese..

Tasarım
08-10-2008, 07:52
Excel bir insanın ufku kadar geniş. Bu yüzden tamamını öğrenebilmek neredeyse mümkün değil. :)

makzen
08-10-2008, 08:37
Merhaba Arkadaşlar,

Ben Excel'le 1996 yılında tanıştım.Okulda 1989 larda Basic ve fortran gibi programlama dillerini öğrenmiştim ama işimde kullanma şansım olmadı.Daha sonra işyerinde office programlarını kurcalarken Excel i keşfettim ve yardım menülerini kurcalayarak işimi görecek kadar excel öğrendim.Hiç bir kurstan ve kitaptan faydalanmadım.İhtiyaçlarıma orantılı olarak excel bilgilerimi de uğraşarak geliştirdim ama sanırım başlangıç düzeyinde buradaki paylaşımları görünce.
Yalnız tembellik ettim ve makro ve visual basicle hiç ilgilenmedim.Ne yazık ki böyle bir sitenin varlığını da çok yeni öğrendim.Forumu inceleyince excelle neler yapılabileceğini görünce neden daha önce bu forumu daha önce bulmadığıma pişman oldum.
Şimdi benimde bir sorum var makro ve visual basicle fonksiyonlarla yapabileceğimizden daha fazlasını mı yapabiliriz ? Tamam tembellik etmeyeceğim ve en kısa zamanda sizlerin sayesinde öğrenmeye çalışacağım.Başlangıç düzeyinde bilgi sahibi olmam sizce ne kadar zaman alır ?

Tekrar burada hiçbir karşılık beklemeden bilgisini paylaşan herkese çok teşekkür ederim.

cevza29
26-12-2008, 21:26
Valla askerde başladımdı sene 1998 filen felandı hala hatasıyım

eren61
26-12-2008, 21:41
arkadaşlar çok güzel söylüyorlar. ama excel in makro kısmını öğrenmemiz için burada temel bilgileri görerek ve duyarak öğrenmemiz için video ders koyulsa çok faydalı olur

kuvari
04-02-2009, 13:22
arkadaşlar çok güzel söylüyorlar. ama excel in makro kısmını öğrenmemiz için burada temel bilgileri görerek ve duyarak öğrenmemiz için video ders koyulsa çok faydalı olur

bana göre makroları öğrenebilmek öncelikle temel programlama tekniklerini ve bilgilerini kitaptan edinebilmek gerekiyor.

bende yeni yeni öğrenmeye başladım ve gittikçe konular kasılmaya ve zorlaşmaya başladı, ilk günler 50'şer sayfa ilerlediğim kitapta şimdi 10-15 sayfa zor gidiyorum. Tabi ki forumun desteği ise muazzam ve örneklerle kendimi pekiştiriyorum. Başlamayı düşünenlere tavsiyem Süleyman UZUNKÖPRÜ'nün başlangıç'tan ileri düzey'e excel kitabı.

Excel'de fonksiyonları ve temel çalışmasını öğrenmeden, makrolara geçmeyin çok çabuk sıkılabilirsiniz.

mesuttasar
04-02-2009, 13:33
Benimde excel le tanışmam 1995 yılında staj yaptığım şantiyede mühendis abilerimizin bu programı kullanması vesilesiyle oldu.Ama ne tanışma :) sordum abi bu program ne işe yarıyor diye bana verdiği cevap aynen şuydu: Hücrelere 1,2,3 rakamlarını altalta yazıyorsun sonra tutup aşağı çekince 4,5,6 yı kendiliğinden yazıyor demişti.

Bilmiyorum ama belki de öğretmek istememişti.Birde şantiyelerde tutulan yeşil defter vardır hakedişlerde kullanılmak üzere (tekniker ve mühendis arkadaşlar bilir) onuda sorduğumda kabı yeşil olan defter demişti.Demekki bildiklerini öğretmemek için excel konusunda yanlış bilgilendirmişti beni.

Sonra tabi excelin hesaplama yapabildiğini öğrenince bayağı bi ısınmıştım.Şu anda neredeyse bilgisayar kullanımımın yarısı excel ile ilgili.

Excel'in nelere kadir olduğunu ise tam olarak excel.web.tr sayesinde öğrendim diyebilirim.

Bu vesile ile buradaki tüm gönüllü eğitimci arkadaşlarımıza cani gönülden teşekkür ederim.

xlsx
13-02-2009, 23:02
:) Excel anılarınızı okuyan ve bu işe yeni başlayan arkadaşlar için eminim son derece teşvik edici oluyor.Herkesin nasıl excel öğrenmeye başladığını okumaya devam ettikce, aslında ne işe tam olarak yaradığını bilmeden bu işe bi şekilde girişildiği ve sonrasında vazgeçilemez hale geldiği anlaşılıyor.

nalburi
27-02-2009, 17:12
:arkadas:Excel kullanmayı seviyorum abi... bu zevkli bir tutku:arkadas:

Mahir ÇÜMEN
12-03-2009, 12:30
Benim İçin Olmazsa Olmaz.

engin52
07-04-2009, 19:52
merhaba arkadaşlar.

excel 2003 kullanıcısıyım. exceli yeterince öğrenmek ve makrolar eklemek, kod eklemek için yardımcı olacak kitapları bana yazarmısınız.

birde 2003'ü öğrenirsem 2007'yi kullanırken farklılıklar var mı?

herkese teşekkürler...

engin52
07-04-2009, 19:59
ayrıca bana kitap isimleri verirseniz sevinirim. çünkü yararlı olacak tüm kitapları alacam.

yoolgezer
07-04-2009, 21:43
merhaba arkadaşlar.

excel 2003 kullanıcısıyım. exceli yeterince öğrenmek ve makrolar eklemek, kod eklemek için yardımcı olacak kitapları bana yazarmısınız.

herkese teşekkürler...

2003 ve 2007 arasında fazla bir fark yok, ama fark aramak istersen tabiki fark bulabilirsin. excel'i öğrenmek için, kitaptan daha çok, internette örnek uygulamalarla çalışabilirsin!

Necdet Yeşertener
07-04-2009, 21:49
ayrıca bana kitap isimleri verirseniz sevinirim. çünkü yararlı olacak tüm kitapları alacam.

Merhaba,

Excel ile ilgili kitaplara bu linkten ulaşabilirsiniz. (http://www.excel.web.tr/f151/)

engin52
08-04-2009, 10:06
Merhaba,

Excel ile ilgili kitaplara bu linkten ulaşabilirsiniz. (http://www.excel.web.tr/f151/)

ilgine teşekkürler...

mağazada 2003 ile ilgili kitaplar kalmamış.
Enine boyuna excel 2003 programlama, excel 2003 formüller ve makrolar (herkes için) ve profesyonel excel çözümleri 2003 (uzmanlar için) adlı kitaplara ulaşmam gerek. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkürler.

denniz
10-04-2009, 19:42
Sanırım herkes için farklı bir yöntem mevcuttur . Ben excelin yardım menüsünü okuyarak ve önüme boş bir excel sayfası açıp örnekler yaparak öğrenmeye başlamıştım . Daha sonra öğrendiklerimi yürüttüğüm işlerde nasıl uygularım diye düşünerek devam etti ...

izcik
25-05-2009, 09:49
Neredeyse düz yazı yazmak için bile Wordu değil Exceli kullanıyorum. Ama Excele asıl başlamam 97 yılında bilgisayar kullanmaya başlamam ile oldu. İşimiz gereği stok takibi, fiyat listeleri, ürün kodları, ürün isimleri, ürün çeşitlerine ait bilgiler, çeşitli değerdeki fiyatları vs.. Ayrıca Mikro Yazılım Evinin Mikrotop isimli programını (önce dos versiyon hemen ardından Windows versiyonu) kullanıyorum ve bu program Excel ile mükemmel çalışıyor. Mikrotop'u da Excelsiz düşünemiyorum.

Fakat Office 2000 den sonra Office 2003 e geçme gereği hiç hissetmedim nedense. Bilmiyorum tavsiye eder misiniz? Yani Office 2000 den 2003 e geçmeli miyim?

LEOMAN57
08-06-2009, 19:42
merhaba arkadaşlar.

herkese teşekkürler...

Merhaba,
Excel i biraz biliyordum ama "Başlangıçtan ileri düzeye Excel ve Makrolar" adlı kitapı aldım ve bana çok yardımı oluyor.

baknediycem
08-06-2009, 20:00
bi gün işyerimde (excel hiç denecek derecede kullanmazken) bir arkadasımın excelde , . (virgül, nokta) sorunu yaşadıgını söylemesi üzerine , onun bu sorununu çözmek için webde arama yaparken çözümü excelweb t de buldum ve burayı takip eersem excelimin gelişecegini anladım. yani biraz excelwebtr den aldıgım cesaretle öğrenmeye basladım ve bunu her işime uyarlamayı öğrendim. artık hersey için exceli kullanıyorum. :P

tnt5234xml
09-06-2009, 12:33
excel ile başlangıçım 2001 yılında oldu kursta öğrenmiştim muhasebe mezunuydum daha sonra
askerden gelince yeniden muhasebede işe başlamak istedim excel tabanlı visual basic tabanlı
logo öğrendim ve bir işe girdim muhasebe-finans elemanı olarak bana excelden banka raporlarını yapmamı istedi fakat işin ilginçi çok karışık işlemlerdi ve yapamadım benden önce 3 kişi girip çıkmıştı işin ilgiçi o müdürde fazla excel bilmiyordu sonradan öğrendim ve bende hırs oluştu ve internette araştırıken forumuzu
buldum ve çok şeyler öğrendim

makan
10-07-2009, 00:17
Bana göre anlayarak ve isteyerek okuduktan sonra excel kitaptan da öğrenilir. Şahsen ben excel,access,power point ve word'u çok iyi olmasa da benim işime yarayacak derecede kitaplardan okuyarak öğrendim. Şimdi de open office e merak saldım ve open office ile uğraşıyorum. Ayrıca windowsuda kendim öğrendim ve bütün bunlar için herhangi bir kursa gitmedim.

turk4545
10-07-2009, 00:46
ilk zamanlar (2 yıl öncesine kadar) excel öğrenmek benim için çok zordu.çünkü hiç bişey anlamıyordum.ne fonsiyonlar ne makro.makronun ne olduğunu bile bu sene öğrendim..arkadaşımın eşi excel biliyordu,ondan bişeyler kapmaya çalıştım...aaaa ne göreyim.günlük iş hayatımızda excel çook yararlı,işleri kolaylaştıran,bir araç...

Sonrasında excel.web.tr ile tanıştım.sağolsun hocalarımız bıkmadan usanmadan sorularımızı yanıtladılar.onlardan hep bişeyler öğrenmeye çalıştık..(işin garibi onlar karşılık beklemeden bunu yaptılar) Günümüzde insanlar karşılıksız pek bişey yazmaz oldularda o yüzden dedim...

şimdi ise excel okyanusunda küçük bir gölet kadar bilgiyle işlerimizi kolaylaştırmanın keyfini yaşıyoruz...

Excel için,hergün yeni bişeyler öğrenmek ve öğretmek adına..herkese teşekkürler..

Electro
15-07-2009, 09:13
Ben de çalıştığım firmada öğredim sayılır.Hayatın her evresinde olduğu gibi zorluklarla karşılaşmadan ve onları halletmek zorunda olmadan öğrenmek biraz zor gibi.Zaten uğraştıkça şu nasıl olur bu nasıl olur diye merak ediyor insa.Kurcaladıkça da öğreniyor.Excel'le yapılamayan birşey var mı acaba?:)

muhceli
15-07-2009, 10:16
Excel'le şu yapılmış derseler artık şaşırmıyorum...
Ne bileyim şu satırları yazarken bile şimdi söyleyeceğimi bulmuşlardır bile.
Boş bir Excel sayfanız açık, elininizi açıp monitörünüzün üzerine koyuyorsunuz, neredeyse DNA'nızı bile görüntüleyen bilgiler geliyor ekrana. (Neden Olmasın ki... Teknik ilerliyor.)

volkanexcell
31-08-2009, 10:52
90 lı yıllarda hesap makinesi ile işlem yapmaktan parmaklarım kopmuştu. 99 yılında excell ile tanıştım ve o zamanların 400 sayfalık bir excell kitabını aldım önüme okuyup uygulayarak exceli öğrendim. 2000 li yıllarda bu siteye üye oldum ve sürekli kendimi excell konusunda gittikçe ilerletiyorum işlerimde excelli sürekli kullandığım için bana yarar sağlıyor. Site kurucusuna ve uzmanlara burdan çok teşekkür ederim. Böyle bir hizmet sundukları için.

Barons
11-09-2009, 14:00
Sn.Haluk,Hüseyin ve Levent beylerin özel olmazsa yaşlarını merak ediyorum.
Bilgilendirirseniz memnun olurum.(askerlik hatır. okuyunca merak ettim.)

Levent Menteşoğlu
11-09-2009, 16:05
Sn.Haluk,Hüseyin ve Levent beylerin özel olmazsa yaşlarını merak ediyorum.
Bilgilendirirseniz memnun olurum.(askerlik hatır. okuyunca merak ettim.)

Sn Barons

Bu gizli birşey değil, zaten profilimde de yazıyor. 1967 doğumluyum.

Barons
11-09-2009, 20:24
doğru farketmemişim...teşekkürler..

Deniz yurttapan
12-09-2009, 08:35
Bunları okurken çokmu geç kaldım diye düşünüyordum nasıl öğrendiğimi değil nasıl öğrenebiliceğimi sorim bende öğrenen bu kadar insana

ben exceli çok iyi bilmiyorum ama olabildiği kadar iyi öğrenmek istiyorum finans ve muhasebe alanlarında kullanıcam daha çok. Bunu en iyi nasıl yapabilirim hangi kaynaklardan,kitaplardan yararlanabilirim

Necdet Yeşertener
18-09-2009, 09:28
Bunları okurken çokmu geç kaldım diye düşünüyordum nasıl öğrendiğimi değil nasıl öğrenebiliceğimi sorim bende öğrenen bu kadar insana

ben exceli çok iyi bilmiyorum ama olabildiği kadar iyi öğrenmek istiyorum finans ve muhasebe alanlarında kullanıcam daha çok. Bunu en iyi nasıl yapabilirim hangi kaynaklardan,kitaplardan yararlanabilirim

Excel dersanesinde Sayın Yurttaş'ın nefis dersleri var, onları inceleyiniz.

nihattt
27-11-2009, 20:44
excelle askerde tanışanlardanım. bilgisayarla haşır neşirdim ama word'ü az bilir excele yabancıydım. ama ne hikmetse bilgisayara yabancı olmadığım için ve daha az yabancı biri olmadığı için bölük yazıcısı olarak öğrenmeye başladım. makro'dur visual basic'tir bunlardan haberim bile yoktu yinede. iki farklı hücredeki metni formülle tek hücrede birleştirmeyi yardım menüsünden öğrendiğim zaman yüzümdeki o gurur ifadesini görmeniz lazımdı :) dünyayı kurtaran adam :) ama daktiloyla yazı yazmakla uğraşılan bir dönemi kapattım yinede. daha sonra tek bir veri sayfası yaparak bu sayfadaki bilgileri diğer sayfalara aktarmayı öğrendim. excelle arayı epey açtım sonra. visual basic özelliğini 5 ay önce öğrendim. 5 aylık süre içerisinde önce visual basic kodlarını excel sayfaları içerisinde kullanmayı öğrendim. daha sonra ilk userformumu bundan 1 ay önce burdaki örnekler sayesinde oluşturdum. burayı boş işlerle uğratmaktansa insanlara ve kendisine faydalı olmayı amaçlamış insanların yeri olarak görüyorum. ilk etapta problemi kendim çözmeyi amaçlıyorum, sorunumu gideremezsem yardım istiyorum. yardım istediğimde bile dayanamayıp bir yandan da kendim çözmeye uğraşıyorum. işin tuhafıda o kadar çok yardımsever insan var ki herhangi birisinin bir sorusuna başkası cevap yazayım derken onlarca kişi cevap yazıyor. şu anda en dinamik excel forumu burası bana göre. neden mi? çünkü aylardır takılıyorum hiç başka foruma gitme ihtiyacı duymadım bile. aradığım ne varsa(yadımseverlik, yeterli kaynak, dostane ilişkiler, saygı) burda fazlasıyla buldum.

Skorpiyon
11-12-2009, 02:31
Maddi imkanlardımızdan dolayı çok isteyip te bir türlü alamadığım ilk bilgisayarımı, o ay nasip olmuş ve almışıtm. 1997 Haziran ayıydı hiç unutmam. Pentium 150 idi :)

Dükkan sahibi ile uzaktan tanışmışlığımız vardı.

- "2 gün sonra gel, bilgisayar hazır olur, alırsın." dedi bana. O iki günü iple çektim adeta. (Evde ip kalmadı o yüzden :) )

İşte Excel ile ilk tanışmam bilgisayarı aldığım o ilk gün oldu. Bizim dükkan sahibinin abisi, askerden izne gelmiş ve askerde Excel lazım olmuş. Lazım olan da, kenarlık çizgisi sadece. Bugün bildiğimiz sağ tuş, hücre biçimledir, kenarlık yani. Dükkan sahibi, abisine Excel'i anlattı 5 dakikacık.

- "Abi, tüm olay bu sağ tuşta bitiyor. Lazım olan bölgeyi seç, sağ tuş yap, hücre biçimlendir de, işte hepsi burda" dedi ve ben tam yanlarındaydım. :)

Sonra aradan 10 yıl geçti, hiç Excel ile işim olmadı. Şimdilerde ise işyerinde lazım olan Excel bilgisi, program veya kod yazacak kadar bilgi gerektirmiyor. Sadece kenarlık amaçlı yani.

Ve benim geçen onca zamandan sonra unutmadığım, unutamadığım tek şey;

- ABİ, TÜM OLAY BU SAĞ TUŞTA BİTİYOR. LAZIM OLAN BÖLGEYİ SEÇ, SAĞ TUŞ YAP, HÜCRE BİÇİMLENDİR DE, İŞTE HEPSİ BU ;)

explain
11-12-2009, 09:41
Şaban beyin yazısını okuyunca anılarım canlandı. Ben ilk bilgisayarı aldığımda 280mb hard disk vardı, excel le tanışıp tanışmadığımı da hatırlamıyorum :) o zamanlar internet cafe ler de yeni yeni açılıyordu :D hey gidi günler, şimdi excel ile sayenizde sağ tuş ve sol tuşu kullanıp kendimize çözümler üretmeye üretemezsek te yardımlarınızla sonuca ulaşmayı başarıyoruz.

ŞAHİNce
11-12-2009, 10:16
Ben Bilgisayarı DOS ile tanıdım. İlk aldığım bilgisayar 50 MB. oldukça da iyiyidi. Bunu bile tam kavrayamadan Windows 3.1'in içine düştüm. Tüm kavramlar yeniydi.. Yıl 1996-1997. Sanki bilgisayarı yeniden tanıyorduk. Virüs kelimesi de windosw ile başladı. (ya da ben öyle biliyorum).. Bilgisayar eğitimi alanlar bile virüsün ne olduğunu açıklayamıyorlardı biz yeni kullanıcılara. Virüsten korunmak için eczanelere gidip böcek ilacı alanları biliyorum. Write gibi programları da kullanırdık Word ile. Excel bir yabancıydı. ama zamanla öğrendik. İhtiyaç duydukça da ne çok işe yaradığını anladık. 10 yılda nerdeeen nereye.
Excelde ilerlememde excelweb.tr.nin yararını çok gördüm.
Teşekkürler her kese.

Gurbet-Kusu
14-01-2010, 00:03
Merhaba,
Bütün mesajları okuma zamanım olmadı ama bir şeyler yazmak istedim. İcatlar ihtiyaclara göre bulunur. Bu bölümde yani excel konusunda ben ne bir muhasebeciyim nede bu proğramı çok kullanılması gereken meslek icabı. Fakat, kücük bir liste yapmak için başladığımda araştırmalarım beni çok derin konulara hatta kodlara getirdi. Öğrendim mi ? Evet, ilk başladığımdan şu an daha iyi olduğumu düşünüyorum ama burada gördüklerim ile bildiklerim arasında uçurum olduğu aşikar. Nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum kitap aradım bulamadım buldum ulaşamadım. cd aradım hakeza aynı sorunlar. Ulaşım..
Öğrenmek için ne kitaba nede cd ye ihtac olduğunu düşünüyorum
İlk başta merak azim sabır kararlılık diyebiliyorum. Bir bilenin bilgileri ile yoğrulduğu zaman bildiklerin zaman geçtikce dahada büyüdüğünü farkına varacaksındır.

mustafaine
26-01-2010, 14:12
konuda daha cok excelle tanisma fasli var, benim ilgimi ceken anket kismi oldu..

Ankette bir cok arkadasimiz kitap ve cdlerle excel gelistirmek icin yeterli degil dusunuyor, neden yapilamasin anlamadim, guzel ornekleri olan genis icerikli bir bilgi buldugunuzda hersey bu sekilde ogrenilebilir ve gelistirilebilir bence..

AAlicaNN
02-02-2010, 08:47
Merhabalar. Aslında dosyamı atarak soru sormak isterdim ama nasıl atılacağını bilmiyorum. Problem şu: L 12 deki değer F 12 den büyükse farkı ZARARA, F 12 deki değer L 12 den büyükse farkı KARA atsın. Umarım anlaşılmıştır. Saygılar...

mustafaine
02-02-2010, 08:49
Once dogru yere konu yazmayi arastirin, bulun; sorunuzu sorun ve cevabinizi alin!!!